Co to jest CRP?
CRP to skrót literowy od angielskiej nazwy C-Reactive Proteine, czyli białko C-reaktywne (białko ostrej fazy). Białko CRP to marker stanu zapalnego w organizmie. Produkowane jest przez komórki wątroby (hepatocyty), komórki tłuszczowe (adipocyty) i ściany tętnic. Wytwarzanie CRP zachodzi na skutek tzw. odpowiedzi immunologicznej organizmu, czyli rekcji organizmu na jakiś czynnik chorobowy. To szybka reakcja, gdyż poziom CRP we krwi wzrasta już po 4 do 8 godzin od pojawienia się przyczyny stanu zapalnego. Po upływie 24–48 godzin może dojść nawet do 1000-krotnego wzrostu stężenia tego białka w organizmie.
CRP zalicza się do grupy białek fazy ostrej. Są to proteiny wydzielane przez wątrobę do krwi w odpowiedzi na stany zapalne, infekcje oraz uszkodzenia, na skutek których doszło do martwicy tkanki (np. podczas zawału serca). Co ciekawe, litera C w nazwie pochodzi od nazwy nie białka, lecz wielocukru dwoinki zapalenia płuc, z którą białko C-reaktywne ma zdolność łączenia się.
Badanie CRP jest podstawowym badaniem, które wykorzystywane jest przy stawianiu diagnozy. Stężenie białka C-reaktywnego może wzrastać zanim jeszcze wystąpią objawy, dlatego badanie to ma wartość prognostyczną i umożliwia szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Na czym polega badanie poziomu CRP i jak się do niego przygotować?
Aby oznaczyć poziom białka CRP, konieczne jest pobranie krwi żylnej. Nie ma konieczności bycia na czczo, gdyż nie wpływa to na wynik badania. Pobieranie krwi z żyły w zgięciu łokciowym jest procedurą rutynową, bezpieczną i niegrożącą niebezpiecznymi powikłaniami. Przy wprawnym pobraniu ślad po wkłuciu jest praktycznie niewidoczny.
W rzadkich wypadkach może dojść do miejscowych powikłań, tj. siniak, krwiak, infekcja w miejscu wkłucia. Osoby, które gorzej znoszą pobieranie krwi (mają zasłabnięcia, omdlenia), powinny poprosić o wykonanie tej czynności na leżąco i nie wstawać od razu po pobraniu.
Norma CRP i podwyższone stężenie białka C-reaktywnego. O czym świadczą te wyniki?
Prawidłowy poziom białka CRP we krwi:
- u osób zdrowych nie powinien wynosić więcej niż 5 mg/l,
- u palaczy, osób otyłych i z nadciśnieniem nie powinien przekraczać 10 mg/l,
- u noworodka wynosi od 0 do 5 mg/l, a u dziecka, które ukończyło 4 tygodnie, właściwy poziom CRP mieści się w przedziale od 0 do 10 mg/l.
Przyjrzyjmy się bliżej sytuacjom, w których organizm produkuje większe ilości białka C-reaktywnego.
- CRP a infekcje
Infekcje to jeden z podstawowych powodów znacznego wzrostu poziomu CRP, który jest wprost proporcjonalny do stopnia ciężkości infekcji. W przypadku łagodnych stanów zapalnych i infekcji wirusowych wzrost ten nie jest tak znaczny, jak przy infekcjach bakteryjnych. W przypadku poważnych infekcji, np. gruźlicy, wynik badania CRP jest bardzo wysoki. Niekiedy pediatrzy zalecają wykonanie badania CRP u dziecka z infekcją, aby ocenić, czy konieczne jest włączenie leczenia antybiotykiem.
- CRP w ciąży
Jeśli poziom białka C-reaktywnego w ciąży wzrasta, lecz nie przekracza 40 mg/l, nie ma powodu do niepokoju – jest to naturalna reakcja organizmu. Należy zachować jednak czujność i monitorować stale stężenie białka CRP we krwi, a w przypadku jego dalszego wzrostu wykonać dokładne badania diagnostyczne matki i płodu.
Dowiedz się:
- Przyjmowanie hormonów a poziom CRP
Niewielki wzrost tego białka występuje również u kobiet biorących tabletki antykoncepcyjne.
- Zniszczenia tkanek a wzrost CRP
Procesy zapalne i martwicze wywołujące wzrost poziomu CRP mogą nastąpić na skutek oparzeń, urazów, operacji, chorób tkanki łącznej, niewydolności nerek czy chorób nowotworowych.
Kiedy należy zastosować test CRP wysokiej czułości?
W opisanych powyżej stanach patologicznych wzrost poziomu CRP we krwi istotnie przekracza dopuszczalne normy. Istnieją jednak schorzenia, w których jego poziom nie wzrasta spektakularnie. Co więcej badanie krwi może nawet tego nie wychwycić, a ma to jednak istotne znaczenie diagnostyczne. Do takich sytuacji należą:
- Incydenty i choroby sercowo-naczyniowe. Poziom CRP może służyć zarówno do prognozowania ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (niskie poniżej 1 mg/l, wysokie powyżej 3 mg/l), jak i oceny, czy miał miejsce zawał serca lub udar mózgu.
- Wykrywanie początków chorób przewlekłych, takich jak: cukrzycy typu I, reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób autoimmunologicznych oraz chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka.
Poziom CRP może mieć istotne znaczenie również w monitorowaniu skuteczności podjętego leczenia. Regularne badanie tego markera w zestawieniu z innymi wynikami badań pokazuje, czy podjęte leczenie idzie w odpowiednim kierunku i daje pozytywne efekty.
Warto przeczytać poradniki:
Ograniczenia w stosowaniu testu CRP
Minusem badania CRP jest fakt, iż nie jest to test wysoce specyficzny. Wiele czynników może zaburzać jego wyniki. Ograniczeniem zastosowania tego badania do diagnostyki, zwłaszcza w przypadku testu wysokiej czułości, może być stan nawet słabej infekcji organizmu, przy którym poziom CRP wzrasta i przestaje mieć znaczenie w diagnostyce innych chorób. Ponadto na podstawie samego wyniku testu CRP nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, co jest przyczyną nieprawidłowości. Konieczne jest porównanie wyniku z wynikami innych specjalistycznych badań.
Mimo to należy pamiętać, iż jest to jedno z podstawowych badań przesiewowych mówiących nam, czy w naszym organizmie dzieje się coś złego i zawsze jest wskazaniem do przeprowadzenia dalszej, szczegółowej diagnostyki.
Czy można obniżyć wysokie CRP?
Badania wskazują, iż obniżenie poziomu CRP we krwi w stanie fizjologicznym może nastąpić pod wpływem zdrowej diety oraz przyjmowania niektórych suplementów, tj. witaminy C i probiotyków. Warto wyrobić w sobie zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki którym zmniejszymy ryzyko wystąpienia wielu chorób, zwłaszcza sercowo-naczyniowych i metabolicznych (takich jak choćby cukrzyca).
Naturalne probiotyki – 10 produktów, które hamują stan zapal...
Jakie właściwości lecznicze mają probiotyki?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

SMEG BLF01SVEU Srebrny
Blender SMEG BLF01Blender Smeg z niepowtarzalnej l…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026EAC Kremowy
Blender KitchenAid K400 AC 5KSB4026EAC kremowyNowy…
kup teraz

SMEG BLF01PGEU Pastelowa zieleń
Blender SMEG BLF01 Blender Smeg z niepowtarzalnej …
kup teraz

WMF Kult X 416520011
Blender wielofunkcyjny KULT X – niezawodny pomocni…
kup teraz

Kuvings SV 500 srebrny
Blender Kuvings Vacuum SV 500 Indywidualnie Dobran…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz