Ból głowy i wypadanie włosów? Możesz mieć niedobór tego składnika. Zobacz, na jakie sygnały zwrócić uwagę, by uniknąć anemii

Monika Góralska
Wideo
od 7 lat
Niedobór żelaza prowadzi m.in. do anemii, która jest stanem groźnym dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź w galerii, jakie dolegliwości wskazują na niedobory żelaza. QunicaStudio/Getty Images
Niedobór żelaza w organizmie może wywoływać uciążliwe objawy. Zaliczamy do nich choćby ból głowy oraz wypadanie włosów. Może on manifestować się również na paznokciach, a w skrajnych sytuacjach wywoływać anemię (inaczej niedokrwistość). Niestety anemię łatwo pomylić z przemęczeniem. Tymczasem jej lekceważenie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź, jakie objawy wskazują na niedobory żelaza.

Spis treści

Jakie funkcje pełni żelazo w organizmie? Do czego prowadzi niedobór żelaza?

Kobieta z objawami niedoboru żelaza z wizytą u lekarza czeka na diagnozę
Niedobór żelaza prowadzi m.in. do anemii, która jest stanem groźnym dla zdrowia, a nawet życia. Sprawdź w galerii, jakie dolegliwości wskazują na niedobory żelaza. QunicaStudio/Getty Images

Żelazo występuje w hemoglobinie, czyli białku i czerwonym barwniku krwi, której główną rolą jest transport tlenu po organizmie. Jest także składnikiem mioglobiny, białka znajdującego się w mięśniach, dzięki któremu mięśnie pobierają tlen z krwi.

Żelazo bierze również udział w tworzeniu erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Wspomaga także układ immunologiczny w walce ze szkodliwymi drobnoustrojami i wspiera działanie układu nerwowego.

Sprawdź: Jak przyjmować żelazo w suplementach diety?

Wyróżnia się dwa rodzaje żelaza:

  • żelazo hemowe, występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego, które jest najlepiej przyswajalne przez organizm,
  • żelazo niehemowe, pochodzące głównie z produktów roślinnych.

Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, czyli anemii z niedoboru żelaza. W tym stanie występuje obniżone stężenie hemoglobiny we krwi.

Sprawdź: Dieta krwiotwórcza. Co jeść na anemię?

Bardzo niski poziom żelaza w organizmie spowodowany jest głównie niewłaściwą dietą, która nie pokrywa zapotrzebowania na ten pierwiastek lub znaczną utratą krwi. Niedobory żelaza występują najczęściej u kobiet mających obfite miesiączki, a także w okresie dojrzewania i w ciąży, gdy zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek, a dieta go nie pokrywa. Problem pojawić się może również po przejściu na dietę wegańską, jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy na temat roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych.

Zobacz także:

Dzienne zapotrzebowanie na żelazo. Co ma najwięcej żelaza w diecie?

Zapotrzebowanie na żelazo zależy przede wszystkim od wieku i płci. Wpływ na wystąpienie jego niedoboru ma również dieta uboga w produkty zawierające ten składnik oraz niska przyswajalność żelaza z diety.

Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zalecanie dzienne spożycie żelaza wynosi:

  • mężczyźni – 10 mg,
  • kobiety do 50. roku życia – 18 mg,
  • kobiety po 50. roku życia – 10 mg,
  • kobiety w ciąży – 27 mg,
  • kobiety w okresie laktacji – 10 mg,
  • niemowlęta do 6. miesiąca – 0,3 mg,
  • dzieci od 6. miesiąca do 1. roku życia – 11 mg,
  • dzieci od 4. do 12. roku życia – 10 mg,
  • dziewczęta powyżej 13 lat – 15 mg,
  • chłopcy powyżej 13 lat – 12 mg.

Żelazo znajdziemy przede wszystkim w mięsie, podrobach, owocach morza, rybach, jajach, zielonych warzywach, nasionach roślin strączkowych, produktach pełnoziarnistych, a także w gorzkiej czekoladzie i owocach suszonych. Aby ułatwić wchłanianie żelaza, należy je spożywać w towarzystwie pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak: natka pietruszki, papryka, szpinak, kalarepa, cytryna, pomarańcza, kiwi czy truskawki.

Sprawdź, jakie objawy wywołuje niedobór żelaza! Czy masz takie symptomy?

Źródło: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
haniaaaaa
po kuracji antybiotykowej miałam bardzo duży problem, włosy leciały mi garściami. Od kilku tygodni stosuję peodukty które Mnie polecla fryzjerka która cierpi na niedoczynność tarczycy ... kazała suplementować siarkę organiczną ponieważ Siarka wpływa na wzrost włosów, przyspieszając go, jednocześnie hamując ich nadmierne wypadanie oraz szampon konopny z biotyną i ekstraktem skrzypu polnego od Pharmazis i wysłała po niego do Konopnej Farmacji u nas w Poznaniu tam też dostałam ta siarke bez dodatków chemiczych które moga nam zaszkodzić !! Poszukacie ich sklep online bez problemu w sieci jak nie szukacie tych produktów u siebie w miescie . Szampon bogaty jest w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, B1, B2, B6, C i E, kwas fitynowy, D-pantenol i prowitaminę B5, przeznaczony do zapobiegania nadmiernemu wypadaniu włosów. Szampon przyspieszył wzrost włosów! włosy zaczeły mi szybciej rosnąć . Efekty są dla mnie bardzo zadowalające :))) Przestały mi wypadać włosy o jakieś 70% już po 2 tygodniach a rosły nowe po 4 tygodniach :) Mam mnóswto małych włosków i rośnie mi "nowa" grzywka ;) Sama przetestowałam i moge polecić wszystkim którzy chca poprawić kondycję włosów i troszkę je zagęścić. Ale zaznaczam, że efekt jest jak się jest WYTRWAŁYM I SYSTEMATYCZNYM ! Dlaczego? Dlatego, że włosy sa martwe i cokolwiek stosując poprawiamy te "nowe włosy" :)) Więc cierpliwości :)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia