Czym jest kac?
Kac jest spowodowany zatruciem alkoholowym. Jest to złe samopoczucie, które dotyka nas kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Zawarty w trunkach alkoholowych etanol jest odpowiedzialny za upojenie alkoholowe. Dolegliwości typowe dla kaca to przede wszystkim:
- uczucie pragnienia,
- bezsenność,
- osłabienie,
- spadek energii,
- światłowstręt,
- ból głowy,
- wymioty,
- nudności,
- biegunka,
- apatia,
- kłopoty z koncentracją,
- depresja,
- uczucie rozdrażnienia,
- brak apetytu albo nadmierny głód,
- dreszcze,
- kołatanie serca.
Objawy kaca wiążą się z zaburzeniami psychicznymi, somatycznymi oraz ruchowymi. Najczęściej uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie lub znacznie obniżają nasze możliwości.
Główną przyczyną kaca jest zatrucie organizmu aldehydem octowym, odwodnienie oraz niedobór glutaminy.
Skuteczne sposoby na kaca
Gdy już dopadnie nas kac, jedyne co możemy zrobić, to złagodzić jego objawy. Nie jesteśmy w stanie całkowicie się go pozbyć, ponieważ z organizmu musi zostać usunięty aldehyd octowy. Możemy jedynie dowiedzieć się, co na kaca jest dobre i pomocne w przetrwaniu tego trudnego czasu. Najważniejsze jest nawadnianie organizmu, by w ten sposób uzupełniać stracone witaminy i minerały. Najlepsza do picia będzie woda mineralna. Poleca się również napoje izotoniczne, które stanowią źródło elektrolitów. Nawadnianie najlepiej rozpocząć zaraz po powrocie z imprezy, a nie dopiero po przebudzeniu już z intensywnym kacem.
Oprócz tego należy spożywać wartościowe posiłki, takie jak warzywa, owoce czy ciemne pieczywo. Picie glukozy na kaca również jest bardzo pomocne. Przyspiesza to bowiem regenerację ośrodkowego układu nerwowego. W tym celu można pić wodę z miodem. W aptekach dostępne są gotowe preparaty na kaca. Posiadają one w swoich składach odpowiednią ilość mikroelementów we właściwych proporcjach. Zawierają też stosowną dawkę cukru.
Choć z reguły nie mamy na to siły ani ochoty, to warto wybrać się na spacer, aby się dotlenić. Jeżeli faktycznie nie czujemy się na siłach, to należy wywietrzyć dokładnie mieszkanie. Warto też wziąć zimny prysznic, który doda nam energii i nas pobudzi.
Poza wyżej wymienionymi metodami należy także zwrócić uwagę na to, jaki alkohol pijemy. Jeżeli obawiamy się wystąpienia kaca, to najlepiej pijmy czystą wódkę. Największy kac może nas dopaść po słodkim winie, whisky czy koniaku. Koniecznie zrezygnujmy z mieszania alkoholi, zwłaszcza różnych gatunków. Jeżeli złamiemy tę zasadę, to w naszym organizmie powstanie mieszanina rozmaitych związków chemicznych, co jeszcze bardziej nasili objawy kaca.
Warto przeczytać także:
Dlaczego Polacy piją coraz więcej?