Czym jest kac?
Kac jest spowodowany zatruciem alkoholowym. Jest to złe samopoczucie, które dotyka nas kilka godzin po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Zawarty w trunkach alkoholowych etanol jest odpowiedzialny za upojenie alkoholowe. Dolegliwości typowe dla kaca to przede wszystkim:
- uczucie pragnienia,
- bezsenność,
- osłabienie,
- spadek energii,
- światłowstręt,
- ból głowy,
- wymioty,
- nudności,
- biegunka,
- apatia,
- kłopoty z koncentracją,
- depresja,
- uczucie rozdrażnienia,
- brak apetytu albo nadmierny głód,
- dreszcze,
- kołatanie serca.
Objawy kaca wiążą się z zaburzeniami psychicznymi, somatycznymi oraz ruchowymi. Najczęściej uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie lub znacznie obniżają nasze możliwości.
Główną przyczyną kaca jest zatrucie organizmu aldehydem octowym, odwodnienie oraz niedobór glutaminy.
Skuteczne sposoby na kaca
Gdy już dopadnie nas kac, jedyne co możemy zrobić, to złagodzić jego objawy. Nie jesteśmy w stanie całkowicie się go pozbyć, ponieważ z organizmu musi zostać usunięty aldehyd octowy. Możemy jedynie dowiedzieć się, co na kaca jest dobre i pomocne w przetrwaniu tego trudnego czasu. Najważniejsze jest nawadnianie organizmu, by w ten sposób uzupełniać stracone witaminy i minerały. Najlepsza do picia będzie woda mineralna. Poleca się również napoje izotoniczne, które stanowią źródło elektrolitów. Nawadnianie najlepiej rozpocząć zaraz po powrocie z imprezy, a nie dopiero po przebudzeniu już z intensywnym kacem.