Spis treści
Skąd bierze się u mnie ból zatok jesienią?
Ból głowy od zatok dopada mnie 2-3 razy w roku, a jego przyczyną jest zazwyczaj ostre zapalenie zatok. Najczęściej zdarza się to jesienią, kiedy zmieniają się wilgotność i temperatura powietrza.
Wystarczy jedna noc przespana w za ciepłym pomieszczeniu, w którym powietrze jest zbyt suche i niebawem mogę spodziewać się nieznośnego bólu. Moje zatoki są wtedy bardziej podatne na infekcję wirusami, których nie brakuje w sezonie jesienno-zimowym.
Pojawia się stan zapalny, który wywołuje obrzęk zatok, a to objawia się silnym bólem głowy i uczuciem ucisku w niektórych partiach twarzy, najczęściej w okolicy nosa i oczu. W oczekiwaniu na wizytę u lekarza, a także jako wspomaganie leczenia, stosuję sprawdzoną metodę mojej przyjaciółki.
Jak radzę sobie z bólem zatok?
Ten domowy sposób na uśmierzenie bólu jest znany od wieków – są to okłady z ciepłej soli. Ja zazwyczaj używam tej, którą mam w domu – zwykłej, kuchennej soli kamiennej, ale można również używać np. soli Epsom. Proces przygotowania i stosowania okładów jest bardzo prosty:
- Rozgrzewam sól w piekarniku, na patelni lub w mikrofalówce do pożądanej temperatury. Musi być wystarczająco ciepła, ale nie gorąca, aby uniknąć poparzeń.
- Umieszczam rozgrzaną sól w materiałowym woreczku (mogą być potrzebne 2-3 warstwy materiału) lub – jeśli nie masz woreczka – możesz przesypać ją do czystej bawełnianej skarpetki, tak aby gorąca sól nie dotykała bezpośrednio skóry.
- Przykładam ciepły okład na obszar zatok, na którym odczuwam ból. Trzymam go przez kilka minut, aż poczuję ulgę. Powtarzam w razie potrzeby.
Staram się robić okłady, kiedy wiem, że nie będę musiała wyjść z domu w ciągu kilku najbliższych godzin.
Jak działają okłady z soli na zatoki?
Okłady z ciepłą solą pomagają w rozluźnieniu mięśni w okolicach zatok, co przynosi ulgę w bólu. Jednocześnie poprawiają miejscowe krążenie krwi, co może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku.
Ponadto ciepły okład działa również relaksująco, co może pomóc w złagodzeniu napięcia i stresu związanego z bólem zatok. Warto jednak pamiętać, że okłady z ciepłej solą, choć są metodą naturalnie łagodzącą ból, ale nie zastępują leczenia.
Poważne problemy z zatokami, takie jak np. ostre zapalenie zatok, któremu towarzyszą gorączka, silne bóle głowy lub inne objawy, należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie.
Jak staram się unikać zapalenia zatok?
Ból zatok, w szczególności ten trwający kilka dni, jest bardzo nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością, dlatego staram się go unikać i robię wszystko, żeby nie osłabić bariery ochronnej i nie złapać infekcji:
- dbam o odpowiednią temperaturę i nawilżenie powietrza w sypialni,
- noszę czapkę, kiedy tylko zaczyna robić się chłodniej,
- nigdy nie myję głowy bezpośrednio przed wyjściem z domu,
- pamiętam o regularnym nawadnianiu niezależnie od pory roku,
- dbam o czystość i nawilżenie nosa,
- pamiętam o częstym myciu rąk mydłem.