Spis treści
Rak nie lubi ruchu. Ruch w walce z chorobami nowotworowymi
Zaledwie cztery minuty dziennie może uchronić nas przed rakiem. Intensywna aktywność fizyczna, która sprawia, że się pocimy i sapiemy, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka o jedną trzecią – dowodzą australijscy naukowcy.
Jakie czynności są wskazane? Mogą to być m.in.:
- energiczne prace domowe,
- noszenie ciężkich zakupów,
- zabawa z dziećmi.
Krótkie sapanie i dyszenie podczas codziennych zajęć pomogło powstrzymać ponad 12 rodzajów raka, w tym raka piersi, płuc i jelita. Australijscy naukowcy nazywają te wnioski „niezwykłymi”.
– To obiecująca bezpłatna rekomendacja dla obniżenia ryzyka zachorowania na raka – powiedział profesor Emmanuel Stamatakis z University of Sydney.
Czy ruch zapobiega nowotworom? 4 minuty intensywnego ruchu na zdrowie
Ruch to jeden z filarów zdrowego stylu życia, rekomendowany przy wielu schorzeniach i dla zachowania dobrej kondycji. Jednak zazwyczaj o ruchu myślimy w kategoriach ćwiczeń, biegania czy spacerów. Codzienne czynności, takie jak sprzątanie, gotowanie czy zakupy nie są brane przez nas pod uwagę.
– Zwiększenie intensywności codziennych zadań o zaledwie cztery do pięciu minut dziennie, wykonywane w krótkich seriach trwających około jednej minuty każda, wiąże się z ogólnym zmniejszeniem ryzyka zachorowania na raka – wyjaśnia prof. Stamatakis.
W Polsce co roku nowotwory diagnozuje się u ok. 170 tysięcy osób. Rak jest powodem śmierci ok. 100 tysięcy ludzi.
Niećwiczący częściej chorują na raka
Związek kilku nowotworów – m.in. nerki, gardła i niektórych form raka żołądka – i małej ilości ćwiczeń pokazały już poprzednie badania. Najnowsze, które zostało opublikowane w JAMA Oncology, dotyczyło wpływu ogólnego poziomu aktywności fizycznej na ryzyko zachorowania na raka.
Naukowcy założyli urządzenia do śledzenia ruchu 22 tysiącom osób, które nie ćwiczyły. Następnie śledzili ich stan zdrowia przez prawie siedem lat, aby sprawdzić, czy badani zachorowali na raka.
Spośród wszystkich uczestników badania ze średnią wieku 62 lata w trakcie jego trwania na raka zachorowało około 2360 osób. Co ciekawe, wykonywanie zaledwie 3,5 minuty „energicznej, przerywanej aktywności fizycznej” wystarczyło, aby zmniejszyć ryzyko wszystkich nowotworów o 18 proc. Zwiększenie trwania intensywnego ruchu do 4,5 minuty obniżało możliwość zachorowania na raka aż o 32 proc.
– Dopiero zaczynamy dostrzegać potencjał technologii w śledzeniu aktywności i zrozumieniu, w jaki sposób niezbadane aspekty naszego życia wpływają na długoterminowe zdrowie – powiedział prof. Stamatakis. – Potencjalny wpływ na profilaktykę raka i wiele innych skutków zdrowotnych jest ogromny.
Źródła: