Wstrzymujesz stolec? Lepiej tego nie rób. Grożą ci nie tylko zaparcia. Dowiedz się, co się dzieje, gdy długo trzymasz kupę

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Robienie kupy powinno odbywać się za każdym razem, kiedy poczujesz, że właśnie nadszedł na to czas. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasami nie jest to odpowiedni moment lub nie masz w pobliżu toalety, z której możesz skorzystać. Co się dzieje, gdy wstrzymujemy kupę? Sprawdź, czym grozi wstrzymywanie kału.

Spis treści

Czy wstrzymywanie stolca jest niezdrowe?

Sporadyczne wstrzymanie stolca nie jest szkodliwe. Brak toalety lub sytuacja, w której wyjście do łazienki jest niemożliwe, mogą opóźnić wypróżnienie. Niektóre osoby zmagają się z parkoprezą, czyli wstydem przed wypróżnieniem się w innym miejscu niż w domu.

W skrajnych przypadkach wstrzymywanie stolca z powodu zaparć lub wysiłku fizycznego może spowodować poważne komplikacje.
W skrajnych przypadkach wstrzymywanie stolca z powodu zaparć lub wysiłku fizycznego może spowodować poważne komplikacje. Shidlovski/Getty Images

Małe dzieci na początku robią kupę mimowolnie. Kiedy rozpoczynają naukę korzystania z toalety, uczą się robić kupę w pewnych ramach, które obejmują społecznie akceptowalny czas i zatrzymanie stolca w razie potrzeby. U dzieci, które doświadczają zaparć, może się rozwinąć nawyk wstrzymywania kupy, aby uniknąć bolesnych wypróżnień. Niektóre dzieci mogą też to robić, jeśli nauka korzystania z toalety jest dla nich zbyt dużym wyzwaniem.

Długotrwały nawyk wstrzymywania stolca może narażać twoje zdrowie na ryzyko. Pamiętaj, żeby wypróżniać się wtedy, gdy twoje ciało sygnalizuje obecność stolca w odbytnicy. Chociaż czas nie zawsze jest odpowiedni, to zrób to tak szybko, jak to możliwe.

Co się dzieje, gdy wstrzymujemy kupę?

Choć wstrzymywanie kupy od czasu do czasu nie jest groźne, to częste unikanie oddawania stolca może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Czym grozi zatrzymywanie kupy?

  • Zaparcia. W przypadku zaparć jelito grube wchłania wodę ze stolca, która gromadzi się w odbytnicy. Kał z mniejszą ilością wody jest trudniejszy do oddania, ponieważ staje się twardy. W poważniejszych sytuacjach może to doprowadzić do nietrzymania stolca lub powodować poważne problemy, takie jak zatrzymanie kału (gdy twarda, sucha masa stolca utknie w okrężnicy lub odbytnicy) lub perforacja przewodu pokarmowego (dziura w ścianie przewodu pokarmowego).

  • Rozciągnięcie odbytnicy. Utrata czucia w odbytnicy może doprowadzić do epizodów nietrzymania stolca.

  • Zapalenie okrężnicy. Badanie z 2015 roku sugeruje, że zwiększone obciążenie kałem w okrężnicy może doprowadzić do wzrostu liczby bakterii i powodować długotrwałe zapalenie okrężnicy. Może to zwiększać ryzyko rozwoju raka okrężnicy.

  • Zapalenie wyrostka robaczkowego i hemoroidy. Wyniki badań sugerują również powiązania między wstrzymywaniem kupy a zapaleniem wyrostka robaczkowego i hemoroidami.

Jak długo człowiek może nie robić kupy?

Twój harmonogram wypróżnień może się różnić od innych osób. Niektórzy ludzie robią kupę raz na trzy dni, podczas gdy inni oddają stolec kilka razy dziennie. Ta częstotliwość zależy od wieku, diety i stylu życia, ale większość ludzi robi kupę od jednego do trzech razy dziennie.

Jeżeli zaobserwujesz zmianę w swoim harmonogramie wypróżnień, może to wskazywać na zaparcia. Stolec powinien być oddawany, gdy ciało sygnalizuje ci potrzebę wypróżnienia. Jeżeli w danej chwili nie możesz udać się do toalety, powinieneś spróbować zrobić kupę tak szybko, jak to możliwe.

W skrajnych przypadkach wstrzymywanie stolca z powodu zaparć lub wysiłku fizycznego może spowodować poważne komplikacje, o czym świadczą różne przypadki.

  1. Elvis Presley cierpiał na przewlekłe zaparcia. Jego lekarz twierdził, że zatrzymanie akcji serca króla rock’n’rolla było spowodowane wysiłkiem, jaki Presley musiał włożyć na toalecie.

  2. Na Reddit lekarz podzielił się przypadkiem pacjenta z zatrzymaniem stolca. Brzuch mężczyzny wyglądał jak brzuch kobiety, która jest w ciąży z trojaczkami. Było to spowodowane zatrzymaniem kału.

  3. 16-latka z Wielkiej Brytanii  zmarła po 8 tygodniach niechodzenia do toalety, o czym pisało BBC. Stolec spowodował, że jej jelita powiększyły się tak znacznie, że naciskały na jej narządy i doprowadziły do zawału serca.

  4. BMJ Case Reports opisany został przypadek mężczyzny, który doświadczył paraliżu jednej nogi i zespołu ciasnoty przedziału brzusznego (potencjalnie zagrażający życiu stan wynikający ze zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej) z powodu ciężkich zaparć.

Jak powstrzymać stolec?

Choć nie jest wskazane, żeby wstrzymywać kupę, to w pewnych sytuacjach jest to wręcz niezbędne. Warto wtedy wiedzieć, jak kontrolować odpowiednie mięśnie, dopóki nie nadejdzie odpowiedni czas i miejsce na wypróżnienie. Oto co możesz zrobić, żeby powstrzymać stolec, aż bezpiecznie udasz się do toalety:

  • Rozluźnij ścianki odbytnicy. Kiedy to zrobisz, potrzeba zrobienia kupy może tymczasowo ustąpić.

  • Nie napinaj brzucha. Napięcie brzucha jest jednym z mechanizmów, który pomaga wypchnąć stolec z odbytu i odbytnicy.

  • Zaciśnij mięśnie pośladków. Może to pomóc w utrzymaniu napięcia mięśni odbytu.

  • Unikaj kucania. Pozycja kucająca może przyspieszyć chęć zrobienia kupy. Zamiast tego spróbuj stać lub leżeć. Nie są to naturalne pozycje do wypróżnienia, więc mogą „oszukać” ciało, aby nie musiało wydalać stolca.

Sporadyczne wstrzymywanie kupy nie jest niebezpieczne, ale jeśli stanie się twoim nawykiem, możesz doświadczyć skutków zdrowotnych, takich jak zaparcia. Mogą też rozwinąć się poważne komplikacje jelitowe.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
To Ja
kupą mości panowie

kupy nikt nie ruszy
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia