Powstrzymujesz gazy? Oto 6 strasznych skutków niepuszczania bąków. To nie tylko wzdęcia

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Powstrzymywanie gazów w kinie, urzędzie, restauracji czy innym miejscu publicznym nie jest rzadkością. Nic dziwnego – nie chcemy „psuć powietrza”. Jednak takie postępowanie może mieć przerażające konsekwencje dla naszego zdrowia. Wstrzymywanie bąków może mieć wiele nieprzyjemnych, a nawet bolesnych skutków ubocznych. Zobacz, czym grozi zatrzymywanie gazów. Skutki są gorsze niż chwilowe zakłopotanie.

Spis treści

Jakie są skutki wstrzymywania gazów? 6 efektów ubocznych powstrzymywania bąków

Gazy, bąki czy pierdy to normalny produkt uboczny procesów trawiennych organizmu. Są spowodowane przez gazy, które są uwalniane przez bakterie w jelitach oraz połykane powietrze.

Osoba trzymająca się pupę widziana od tyłu
Wstrzymywanie gazów jest niekomfortowe, ale może też powodować problemy zdrowotne. Poznaj 6 skutków niepuszczania bąków. boonchai wedmakawand/Getty Images

Kiedy gazy się gromadzą, przechodzą przez układ trawienny, zanim zostaną uwolnione przez odbytnicę. Czasami jednak powstrzymujemy ten odruch, zaciskając zwieracz odbytu, i czekamy na lepszy moment na puszczenie bąka. Takie wstrzymywanie gazów od czasu do czasu zazwyczaj nie jest szkodliwe (a czasem wymaga tego od nas kultura), jednak regularne powstrzymywanie się od gazów może powodować różne nieprzyjemne dolegliwości.

Czy wstrzymywanie gazów jest szkodliwe?

Wstrzymywanie gazów jest niekomfortowe, ale może też powodować problemy zdrowotne.

Wstrzymywanie bąków może powodować m.in.:

  • ból,
  • wzdęcia,
  • niestrawność,
  • zgagę.

Dodatkowo wraz ze wzrostem ciśnienia może wzrosnąć poziom stresu, przez co jeszcze bardziej wzmaga się poczucie dyskomfortu i prawdopodobieństwo puszczenia bąka.

Powstrzymywanie bąków może być związane z rozwojem zapalenia uchyłków, co odkryli naukowcy w latach 70. XX wieku. Jest to stan zapalny lub obrzęk woreczków, które tworzą się wzdłuż przewodu pokarmowego. Zapalenie uchyłków może być poważne i może powodować infekcje, jeśli nie jest leczone. Jednak wciąż potrzebne są dalsze badania, które jednoznacznie potwierdzą związek trzymania bąków z zapaleniem uchyłków.

Jak pozbyć się gazów? Domowe sposoby na gazy

Gazy są zwykle spowodowane trawieniem, dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie. Niektóre pokarmy mogą wzmagać potrzebę puszczenia bąka. Są to m.in.:

  • nabiał,
  • fasola i rośliny strączkowe,
  • brokuły,
  • brukselka,
  • kalafior,
  • kapusta,
  • cebula,
  • piwo,
  • napoje gazowane.

Obecność w diecie tłustych i wysokobiałkowych pokarmów może powodować większą ilość gazów. Należy jednak pamiętać, żeby dieta była zbilansowana i nie brakowało w niej niezbędnych dla naszego zdrowia składników. Warto unikać twardych słodyczy i gumy do żucia.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na nadmierne gazy. 9 wskazówek, które pomogą Ci przestać puszczać bąki

Co robić, żeby puszczać mniej bąków:

  1. Jedz i pij wolniej, aby połykać mniej powietrza.
  2. Jedz mniejsze i częstsze posiłki, aby zbytnio nie obciążać układu trawiennego.
  3. Regularnie ćwicz, dzięki czemu pomożesz organizmowi w usuwaniu gazów z układu pokarmowego.
  4. Nie pal.
  5. Jeśli nosisz protezy zębowe, upewnij się, że są odpowiednio dopasowane.
  6. Wylecz podstawowe schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego i zgaga, które mogą powodować wzdęcia.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia