Dlaczego waga dziecka jest ważna?
Waga dziecka to parametr, który ma istotne znaczenie w ocenie rozwoju i stanu zdrowia dziecka. Zakłada się, że zdrowe dziecko będzie rosło i przybierało na wadze w sposób, który określają opracowane przez specjalistów normy. Są one powszechnie dostępne w postaci tak zwanych siatek centylowych, które pozwalają samodzielnie sprawdzić, czy wzrost i waga dziecka mieszczą się w normie.
Waga dziecka brana jest pod uwagę w momencie narodzin, później także należy dokładnie obserwować dziecko i ważyć je, tak by wiedzieć, czy przybiera ono w sposób prawidłowy na masie, czy też chudnie lub nadmiernie tyje. Ważne jest tempo przybierania na wadze i ewentualne wahania wagi. Lekarz pediatra na podstawie raportu pokazującego jak kształtowała się w kolejnych miesiącach waga dziecka jest w stanie ocenić jego rozwój oraz w porę wykryć problemy zdrowotne.
Należy przy tym pamiętać, że nie tylko zbyt niska, ale także zbyt wysoka waga dziecka może stanowić poważny problem. Przekonanie, że „grube dziecko to zdrowe dziecko” jest niebezpiecznym mitem.
Jak sprawdzić, czy waga dziecka jest prawidłowa?
Do oceny rozwoju dziecka i sprawdzenia, czy jego waga mieści się w normie służy tak zwana siatka centylowa. Siatki centylowe pozwalają ocenić, czy wzrost i waga dziecka są odpowiednie do jego wieku. Mają one wygląd linii oznaczonych liczbami – są to właśnie centyle. Siatka centylowa składa się z dwóch linii, poziomej i pionowej. Na jednej z nich oznacza się wiek dziecka (miesiące albo lata), na drugiej wpisane są wzrost lub waga dziecka. Kalkulator wagi służy do obliczenia, w którym centylu znajduje się dziecko, a to pozwala sprawdzić, czy rozwija się ono prawidłowo.
W kalkulator wagi wpisuje się dane takie jak data urodzenia dziecka, tydzień ciąży, w którym się urodziło, jego płeć, wagę w gramach oraz wzrost w centymetrach. Jeśli otrzymany wynik nie mieści się w centylu przewidzianym do danego wieku (waga dziecka jest zbyt niska lub zbyt wysoka) warto zgłosić się do lekarza pediatry na konsultację. Szczególnie niepokojący jest spadek wagi lub zatrzymanie przyrostu masy ciała.
Warto regularnie sprawdzać wagę dziecka i zapisywać wyniki. Należy przy tym pamiętać, że ważnym parametrem jest waga dziecka przy narodzinach – to od tego czynnika w dużej mierze zależy, w jakim tempie następować będzie przyrost masy ciała. Należy też podkreślić, że waga dziecka powinna być odpowiednia do jego wzrostu.
Dowiedz się:
Jaka jest prawidłowa waga dziecka w poszczególnych grupach wiekowych?
Waga dziecka zależy od jego wzrostu i innych czynników, w tym uwarunkowań genetycznych, sposobu odżywiania i masy ciała przy urodzeniu. Dlatego normy podają średnią wagę dziecka, a granice, w jakiej mogą mieścić się ewentualne odstępstwa, nie są ściśle określone.
Noworodki płci męskiej ważą zazwyczaj około 3.5 kg, natomiast dziewczynki o 100-200 gramów mniej.
Niemowlęta powinny przybierać na wadze od 150 g do 200 g na tydzień. W 6. tygodniu i w 3. miesiącu życia dziecko przybiera na wadze szybciej (jest to związane z jego wzrostem).
Prawidłowa waga dla chłopca w wieku 5 miesięcy to około 6.6 kg, dla dziewczynki 6.4 kg.
Półroczny chłopiec powinien ważyć 7.9 kg, zaś dziewczynka 7.3 kg. W każdym tygodniu dziecko powinno przybierać na wadze ok. 150-200 g.
Prawidłowa waga chłopca w 7. miesiącu życia to 8.3 kg, dziewczynki – 7.6 kg. Dziecko w tym czasie powinno przybierać na wadze ok. 100 g na tydzień.
Roczne dziecko powinno ważyć: chłopiec 9.6 kg, dziewczynka 8.9 kg.
W wieku 3 lat chłopcy powinni ważyć 14.3 kg, a dziewczynki 13.9 kg. Dzieci w tym wieku przybierają na wadze około 2 kg rocznie, czyli 5-letni chłopiec powinien ważyć 18.3 kg, zaś dziewczynka 18.2 kg.
Bardzo ważna jest także waga dziecka w ciąży – może to mieć istotny wpływ na jego dalszy rozwój. Waga dziecka w ciąży uwarunkowana jest sposobem odżywiania się kobiety. Niedożywienie matki może spowodować niską masę urodzeniową dziecka, co często ma niekorzystny wpływ na jego stan zdrowia.
W początkowych tygodniach ciąży waga dziecka to zaledwie 5-30 g. W drugim trymestrze ciąży, czyli od 14 do 27 tygodnia, waga dziecka zwiększa się średnio o około 50 g na tydzień. W 14 tygodniu ciąży dziecko waży przeciętnie 100 g, natomiast w 19. tygodniu prawidłowa waga dziecka powinna wynosić 250-260 g. W 20 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 320 g, tydzień później 400 g, a po kolejnym tygodniu – około 460 g. W 23. tygodniu ciąży dziecko powinno ważyć około 550 g, w 24. – 630 g, prawidłowa waga dziecka w 25. tygodniu ciąży to 700 g, w 26. – 820 g, zaś w 27. – 900 g.
W III trymestrze ciąży waga dziecka nadal się zwiększa, ale jej przyrost jest mniej intensywny i powinien wynosić około 200 g na tydzień. W 28. tygodniu ciąży dziecko waży około 1 kilograma, w 24. tygodniu około 2 kg, a w 38. (ostatnim) tygodniu prawidłowa waga dziecka to około 3.3 kg.
Niska waga urodzeniowa dziecka zazwyczaj wiąże się z niedożywieniem podczas ciąży, które może być spowodowane złym sposobem odżywiania się matki lub chorobą jej bądź dziecka. Waga urodzeniowa to także ważny parametr brany pod uwagę w obliczaniu przyrostu wagi dziecka w kolejnych tygodniach i miesiącach życia. Należy przy tym pamiętać, że waga przy urodzeniu zależy nie tylko od stanu zdrowia dziecka, ale także od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpił poród.
Jak wybrać materac dla dziecka?