Spis treści
Na co pomaga kołdra obciążeniowa?
Choć badania nad kołdrami obciążeniowymi są ograniczone, to niektóre z nich sugerują, że mogą one przynosić korzyści m.in. osobom, które cierpią na bezsenność, przewlekły ból, chorują na chorobę zwyrodnieniową stawów, mają stany lękowe, ADHD lub są w spektrum autyzmu. Wiele osób stosuje kołdry obciążeniowe jako stałą część łagodzenia stresu i zdrowych nawyków snu.
Kołdry obciążeniowe to koce terapeutyczne, które ważą od 1,5 do 10 kilogramów. Mogą być wypełnione szklanymi koralikami, ryżem, kaszą gryczaną, fasolą lub innym wsadem. Nacisk, jaki jest wywierany przez dodatkowy ciężar, naśladuje technikę terapeutyczną zwaną głęboką stymulacją ciśnieniową lub terapią ciśnieniową. Pomaga ona rozluźnić układ nerwowy.
– Równomiernie rozłożony ciężar na tobie mówi twojemu ciału: „Hej, jesteś w spokojnym otoczeniu” – mówi dr Neal Walia, ekspert medycyny snu w UCLA Health.
Stosowanie kołdry obciążeniowej może pomóc:
złagodzić odczuwanie bólu,
zmniejszyć objawy lęku,
poprawić jakość snu,
złagodzić objawy depresji.
Dodatkowy ciężar może też zasygnalizować mózgowi uwalnianie oksytocyny, czyli tak zwanego hormonu miłości. Co ważne, pod kołdrą obciążeniową można spać przez całą noc, jeżeli nie powoduje dyskomfortu.
Zaburzenia snu mogą zabić. Jak niewyspanie wpływa na samopoczucie i zdrowie?
Budząc się rano, nie masz siły wstać z łóżka? Brak ci energii? Problemy ze snem to nie tylko bezsenność czy nocne budzenie się. Nawet gdy wydaje ci się, że masz za sobą przespaną noc, możesz być niewy...
Ile kg powinna mieć kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa może przynieść wiele korzyści, ale ważne jest odpowiednie dobranie kołdry do wagi osoby, która będzie jej używać. W przypadku większości zdrowych dorosłych osób eksperci zalecają wybór kołdry, która stanowi około 10 proc. ich masy ciała. Zatem osoba ważąca 60-70 kilogramów powinna wybrać kołdrę o wadze 6-7 kilogramów.
W przypadku dzieci warto najpierw skonsultować się z pediatrą i ustalić, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania kołdry z obciążeniem. Kołdra powinna być wykonana z naturalnych i oddychających materiałów i być większa o ok. 30 cm od wzrostu dziecka. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych kołdra obciążeniowa dla dzieci powinna stanowić ok. 10 proc. masy ciała. Dziecko powinno ważyć min. 10 kg.
7 napojów na lepszy sen. Co pić, a czego nie pić wieczorem?
Dzień warto zacząć szklanką wody z dodatkami. Ale czym go zakończyć? Co najlepiej pić przed snem? Jest kilka napojów, które mogą pomóc łatwiej zasnąć i poprawić jakość snu. Jeżeli masz problemy z zasy...
Czy kołdra obciążeniowa może zaszkodzić? Przeciwwskazania do stosowania
Choć kołdra obciążeniowa wielu osobom może przynieść korzyści, to nie jest zalecana wszystkim. Nie powinno się ich stosować w przypadku niemowląt i małych dzieci poniżej 2. roku życia, ponieważ mogą utrudniać ruch i oddychanie. Niektórzy mogą uznać je też za zbyt gorące do użytku w cieplejszych miesiącach.
Kołdra obciążeniowa może być również nieodpowiednia dla osób z niektórymi schorzeniami, w tym:
astma,
klaustrofobia.
Osoby cierpiące na bezdech senny, zaburzenia związane ze snem lub problemy z oddychaniem powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem kołdry obciążeniowej.
Pamiętaj, że wybierając kołdrę obciążeniową dla siebie, musisz znaleźć wygodny i odpowiedni rozmiar.
To jak mycie zębów dla umysłu. Co to jest joga nidra?
Joga nidra zrelaksuje, wyciszy i wpłynie na poprawę jakości snu. O tej praktyce mówi się, że jest dla naszego umysły jak mycie zębów – potrzebna i niezbędna. Jeżeli chcesz zrobić dla siebie coś dobreg...
Źródła:
Do weighted blankets really help you sleep better? Independent
The effectiveness of weighted blankets on sleep and everyday activities - A retrospective follow-up study of children and adults with attention deficit hyperactivity disorder and/or autism spectrum disorder Scandinavian Journal of Occupational Therapy
Using weighted blankets in an inpatient mental health hospital to decrease anxiety Journal of Integrative Medicine
A randomized controlled study of weighted chain blankets for insomnia in psychiatric disorders Journal of Clinical Sleep Medicine