W Europie przybywa zgonów po zażyciu leków łączących ibuprofen i kodeinę. Przyczyną może być długotrwałe stosowanie zwiększonych dawek

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających zarówno ibuprofen, jak i kodeinę. Połączenie tych związków ma silne działanie przeciwbólowe.
Na rynku znajduje się wiele preparatów zawierających zarówno ibuprofen, jak i kodeinę. Połączenie tych związków ma silne działanie przeciwbólowe. stevepb/Pixabay
Popularne leki zawierające połączenie ibuprofenu i kodeiny przyczyniają się do coraz większej liczby zgonów pacjentów, którzy je stosowali. Taką informację przekazały hiszpańskie media, powołując się na anonimowe źródła w Europejskiej Agencji Leków (EMA). Sprawdź, kiedy nie należy stosować preparatów zawierających te substancje.

Rośnie liczba zgonów pacjentów przyjmujących popularne leki przeciwbólowe

– W Europie rośnie liczba zgonów wśród pacjentów stosujących leki powstałe w oparciu o połączenie ibuprofenu oraz kodeiny – podały we wtorek, 4 października br., hiszpańskie media, agencja EFE i dziennik „La Razon”, powołując się na pragnących zachować anonimowość ekspertów z Europejskiej Agencji Leków (EMA).

– Zdaniem EMA długotrwałe stosowanie tego typu leków, szczególnie w zwiększonych dawkach, niesie ze sobą wysokie ryzyko dla zdrowia – napisała madrycka gazeta.

Z informacji mediów wynika, że działający w strukturach EMA Komitet ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) przestrzegł, że stosowanie leków opierających się na połączeniu ibuprofenu i kodeiny może prowadzić do poważnych problemów gastrologicznych, metabolicznych oraz zakłócać pracę nerek, a nawet je uszkadzać.

Czym są ibuprofen i kodeina? Przeciwskazania do ich stosowania

Ibuprofen jest organicznym związkiem chemicznym o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Należy do grupy leków NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Jest stosowany do zmniejszenia dolegliwości bólowych o słabym i umiarkowanym nasileniu.

Nie powinny stosować go m.in. osoby z nadwrażliwością na substancję czynną bądź na inne leki z grupy NLPZ, w tym także te, u których wystąpiły w przeszłości objawy alergii po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego (łącznie z astmą aspirynową).

Ibuprofen nie jest odpowiedni dla osób z:

  • czynną lub występującą w przeszłości chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
  • perforacją lub krwawieniem z przewodu pokarmowego, powstałymi po stosowaniu NLPZ,
  • ciężką niewydolnością wątroby, nerek i serca,
  • skazą krwotoczną.

Kobiety w ciąży powinny ograniczyć jego przyjmowanie do minimum w 1. i 2. trymestrze, a w trzecim unikać jego przyjmowania ze względu na możliwe komplikacje.

Z kolei kodeina to metylowa pochodna morfiny i jeden z najważniejszych opiatów (substancji psychoaktywnych pochodzących z opium). Jest składnikiem leków o działaniu przede wszystkim przeciwbólowych i przeciwkaszlowych, a także przeciwbiegunkowym. Wywołuje uczucie błogiej apatii, euforię, senność i spowalnia pracę układu pokarmowego.

Jest składnikiem syropów i tabletek, a jej działanie trwa od 2 do 6 godzin. Nie powinna być stosowana u:

  • dzieci poniżej 12. r.ż.,
  • osób z zaburzeniami oddychania (w tym bezdechem sennym),
  • kobiet będących w ciąży i karmiących,
  • osób ze stwierdzonym szybkim przetwarzaniem kodeiny w morfinę.

Nie powinny jej przyjmować także osoby uzależnione od opiatów oraz uczulone na te substancję, cierpiące na astmę oskrzelową, mukowiscydozę, przewlekłe zaparcia, a także starsze dzieci po operacji usunięcia migdałka. Nie jest wskazane jej stosowanie przy mokrym kaszlu i spożywaniu alkoholu.

Osoby z niewydolnością nerek, zaburzeniami czynności wątroby, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, chorobami tarczycy, jaskrą, chorobami dróg żółciowych oraz przyjmujące na stałe lub tymczasowo inne leki powinny skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem preparatów zawierających kodeinę.

Marcin Zatyka (PAP)
zat/ akl/ mso

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia