Ugryzienie kleszcza lub pluskwy oraz użądlenie osy mogą być niebezpieczne. Jak sobie radzić z ukąszeniem przez meszkę, a jak przez komara?

Ewa Zwolak
Ewa Zwolak
Wideo
od 16 lat
Ciepłe, słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Często towarzyszą nam wtedy pszczoły, osy, szerszenie, komary, meszki oraz kleszcze. Co należy zrobić, jeżeli zostaniemy ugryzieni lub ukąszeni przez owada? Dowiedz się, kiedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego oraz jak wygląda pierwsza pomoc. Podpowiadamy, jak łagodzić nieprzyjemne objawy po użądleniu osy, ugryzieniu pluskwy oraz innych owadów i pajęczaków.
Osa na dłoni
Gdy dojdzie do użądlenia przez osę lub szerszenia, mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Kirill Pershin/Unsplash

Spis treści

Użądlenie osy lub ugryzienie innego owada — jak łagodzić objawy?

Większość ludzi reaguje na użądlenie osy lub ugryzienie komara w umiarkowanie intensywny sposób. Najczęściej na skórze pojawia się zaczerwienienie, niekiedy lekka opuchlizna i towarzyszące jej swędzenie i dolegliwości bólowe. Najpopularniejszym domowym sposobem na radzenie sobie z odczynem po ukąszeniu jest przyłożenie okładu z lodu bądź przekrojonej cebuli.

Sprawdź też: Jadowity pająk przebija skórę i wpuszcza jad. Dla kogo kolczak zbrojny jest groźny?

Jednak nie każde ugryzienie powinno być dezynfekowane alkoholem i nie na każde zadziała taki sam okład. Niektóre z nich wymagają konsultacji z lekarzem i zastosowania silniejszych leków. Sprawdź w galerii, kiedy owady mogą zaatakować i jak skutecznie opatrzeć ukąszone miejsce.

Gdy dojdzie do użądlenia przez osę lub szerszenia, mogą pojawić się bardzo nieprzyjemne dolegliwości.

Ugryzienie kleszcza lub pluskwy oraz użądlenie osy mogą być ...

Kiedy użądlenie osy, pszczoły i szerszenia jest niebezpieczne?

Zwykle użądlenie przez owada powoduje łagodne objawy, które mogą być dokuczliwe, ale nie są niebezpieczne dla zdrowia i dość szybko ustępują. Jednak zdarza się tak, że użądlenie osy czy pszczoły może być groźne dla osób z nadwrażliwością na ich jad.

Często bywa tak, że osoby te nie wiedzą o uczuleniu, dopóki nie zostaną użądlone przez owada. Reakcja alergiczna związana jest z obecnością w organizmie podwyższonych wartości przeciwciał z grupy IgE. Są one wytwarzane po kontakcie ze składnikami jadu, a przede wszystkim z zawartymi w nim białkami.

W wyniku reakcji alergicznej może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego, który powoduje wystąpienie objawów takich jak:

 • duszność,
 • kaszel,
 • obrzęk,
 • mdłości,
 • wymioty,
 • ból brzucha,
 • biegunka,
 • osłabienie,
 • dreszcze,
 • pokrzywka,
 • świąd nosa lub oczu.

Może także nastąpić spadek ciśnienia krwi i omdlenie. Jeśli osobie uczulonej, u której pojawi się nagła i silna reakcja alergiczna, jaką jest wstrząs anafilaktyczny, nie zostanie udzielona natychmiastowa pomoc, może dojść do zgonu w wyniku obrzęku krtani i zaburzeń krążenia.

Wstrząs anafilaktyczny jest szczególnie groźny dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku oraz chorujących przewlekle zwłaszcza na choroby układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze) i oddechowego (astma).

Sprawdź także:

Co robić w przypadku wstrząsu anafilaktycznego? Pierwsza pomoc

Anafilaksja najczęściej występuje po użądleniu przez osy i pszczoły. Odczyn w postaci zaczerwienienia, świądu czy bólu może pojawić się od kilku minut do nawet kilku godzin po ukąszeniu. W tym czasie może również nastąpić reakcja anafilaktyczna, która rozwija się bardzo gwałtownie i stale postępuje. Bardzo ważne jest jak najszybsze udzielenie pomocy, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się alergenu.

 1. W pierwszej kolejności trzeba jak najszybciej usunąć żądło (w przypadku użądlenia pszczoły) lub odpędzić owada (osa nie zostawia żądła, ale kłuje nim kilkukrotnie).
 2. Następnie najlepiej jest położyć chorego z nogami uniesionymi ku górze. Jeśli jednak ma on problemy z oddychaniem, powinien usiąść.
 3. Jeśli osoba użądlona wie, że jest uczulona na jad, powinna mieć zawsze przy sobie adrenalinę (epinerfynę). Trzeba ją podać domięśniowo, w przednio-boczną powierzchnię uda w jego górnej części.
 4. Następnie wezwać pogotowie dzwoniąc pod numer 112 lub 999.

Sprawdź, kiedy owad może użądlić, jakie są tego objawy oraz jak je złagodzić:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia