Jak rozpoznać ugryzienie pająka nie będąc lekarzem? Wszystko co musisz wiedzieć o domowych pająkach i alergii na ich jad

Marta Siesicka-Osiak
Pająki żyjące w Polsce są zdecydowanie bardziej pożyteczne niż niebezpieczne.
Pająki żyjące w Polsce są zdecydowanie bardziej pożyteczne niż niebezpieczne. artas/GettyImages
Nie wiesz jak wygląda ugryzienie pająka? Nie jesteś odosobniony! Wiele osób budząc się rano ze śladem ukąszenia nie wie, czy winny jest kątnik, krzyżak czy może pluskwa? Podpowiadamy, jak rozpoznać ślad po ugryzieniu pająka oraz, które pająki w Polsce gryzą.

Spis treści

Te pająki w Polsce gryzą – możesz spotkać je w swoim domu

Pająki są grupą zwierząt występująca licznie na całym świecie. W Polsce występuje ok. 820 gatunków, z czego znakomita większość nie jest w stanie zrobić ci krzywdy, ponieważ nie da rady przebić się przez ludzką skórę.

Z kilkuset gatunków postanowiłam omówić trzy, które mogą zamieszkać w twoim domu i ugryźć pozostawiając ślad na skórze:

  1. Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) – spotkasz go nie tylko w ogrodzie, ale także w swoim domu. Jest niewielki, łatwo można rozpoznać go po żółtozielonym odwłoku. Jest aktywny głównie nocą. Jak pisze Anna Rokicka-Żuk, autorka StronyZdrowia.pl w artykule Wygląda groźnie? To najbardziej jadowity pająk w Polsce:

    Ugryzienie przez kolczaka zbrojnego jest możliwe przy bliskim spotkaniu, gdy pająk czuje się zagrożony np. przy zdejmowaniu go z ciała lub usuwaniu go z domu. Jego ugryzienie nie jest śmiertelne, ale może być bardzo bolesne i przypomina użądlenie przez osę.

    Sporadycznie ugryzieniu mogą przez kilka dni towarzyszyć objawy takie jak mdłości czy gorączka.

  2. Krzyżaki – to zwyczajowa nazwa niektórych gatunków pająków z rodziny krzyżakowatych (Araneidae), u których często, ale nie zawsze, występuje wyraźny wzór krzyża na odwłoku. To popularne pająki, których ok. 50 rodzajów można spotkać w Polsce, zarówno w ogrodach, na polach, jak i w dużych miastach. Często posądzamy krzyżaki o to, że to one są winne ugryzień znalezionych na ciele. Czy słusznie? Nie do końca. Krzyżaki mogą ugryźć, ale jest to delikatne ukłucie, które powinno zostawić śladu.

  3. Kątnik większy (Tegenaria atrica) – to powszechnie występujący w Polsce pająk, może przywędrować do twojego domu. Mierzy do 18 mm długości ciała, jest brązowy z jaśniejszym odwłokiem i głowotułowiem. Odnóża ma dość długie, grube i owłosione. Jest jadowity i może cię ugryźć, ale w żaden sposób nie zagraża to zdrowiu ani życiu. Jego jad działa neurotoksycznie i może prowadzić do wstąpienia miejscowej martwicy, ale nie jest niebezpieczny. Pająk ten – podobnie jak jego kuzyni – atakuje, kiedy czuje się zagrożony np. kiedy przygnieciesz go ręką.

Więcej ciekawostek o kątniku znajdziesz na kanale Wojciecha Kubiaka – pasjonata pająków, który w swoim domu ma 120 ptaszników:

Co mnie ugryzło? Czyli, jak wygląda rumień po ukąszeniu pająka?

Jeśli podejrzewasz, że ugryzł cię pająk, nie spodziewaj się widocznego podręcznikowego śladu dwóch zębów jadowych na skórze. Pająki żyjące w Polsce są zbyt małe i ich ukąszenie zazwyczaj zlewa się w jeden nieduży ślad i przypomina bardziej użądlenie osy czy pszczoły.

Ugryzieniu pająka mogą towarzyszyć objawy takie jak miejscowy:

  • ból,
  • pieczenie,
  • zaczerwienienie,
  • obrzęk,
  • miejscowa martwica.

Nasilenie objawów można zazwyczaj obserwować u dzieci, osób starszych lub z obniżoną odpornością.

Alergia na jad pająka. Jak wygląda uczulenie po ugryzieniu pająka?

W rzadkich przypadkach może dojść do reakcji alergicznej na jad pająka, która może prowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli u osoby, która została ugryziona przez pająka występują objawy takie jak:

  • duszność,
  • potliwość,
  • dreszcze,
  • silny obrzęk,
  • suchy kaszel,
  • zaburzenia świadomości,
  • utrata przytomności.

Jeśli u ugryzionej osoby pojawiają się powyższe objawy lub istnieje podejrzenie, że mogła zostać ugryziona przez egzotycznego pająka, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Osobie z alergią na jad pająk powinna jak najszybciej zostać podana adrenalina.

Czym smarować ugryzienie pająka?

Na szczęście ugryzienia naszych rodzimych pająków zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Ranę wystarczy odkazić, w szczególności jeśli pająk ugryzł cię np. podczas pracy w ogrodzie. Jeśli w miejscu ugryzienia pojawiła się opuchlizna i zaczerwienienie można przyłożyć chłodny okład lub posmarować rankę żelem na ugryzienia, który zadziała antyhistaminowo i przeciwświądowo.

Osoba ugryziona może przyjąć także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe bez recepty. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której ugryzienie pająka ulegnie nadkażeniu bakteryjnemu (pojawią się zmiany ropne i wysięk z rany), wówczas lekarz może zlecić podanie antybiotyku.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:
Kątnk domowy większy Portal edukacyjny Media Nauka
Krzyżakowate Portal edukacyjny Media Nauka

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia