Ugryzienie meszki może nie goić się miesiącami lub spowodować groźne zatrucie. Zobacz, jak objawia się harara i co robić przy ugryzieniu

Alicja Hudzik, Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Choć meszki nie przenoszą groźnych chorób, ich jad może wywołać ciężką alergię, a nawet wstrząs anafilaktyczny vinisouza128/123RF
Ugryzienie meszki nie jest tak groźne, jak w przypadku kleszcza, jednak skutkiem może być silna reakcja alergiczna, a u niektórych nawet wstrząs anafilaktyczny. Swędzenie, ból, opuchlizna i rumień skóry czujemy dopiero po pewnym czasie od ukąszenia. Jak łagodzić te objawy za pomocą leków i domowych sposobów? Jak odstraszać te pasożyty? Sprawdź też, kiedy po ugryzieniu meszki trzeba zgłosić się do lekarza.

Spis treści

Jak wygląda meszka i ugryzienie meszki?

Meszka to niewielki, ciemno ubarwiony owad z rodzaju Simulium, którego larwy rozwijają się masowo w zbiornikach wodnych. Dorosłe meszki bywają kłopotliwe, ponieważ samice tych owadów żerują na ludzkiej krwi, przyczyniając się do bolących pogryzień skóry.

Meszki na skórze obok krwi i znak ostrzeżenia
Choć meszki nie przenoszą groźnych chorób, ich jad może wywołać ciężką alergię, a nawet wstrząs anafilaktyczny vinisouza128/123RF

Ugryzienie meszki dość łatwo odróżnić od śladu pozostawionego przez inne owady. Ponieważ ich ślina zawiera substancje drażniące, oprócz charakterystycznego krwawiącego śladu na skórze pojawia się bolesny obrzęk, odczuwany jest też jej świąd.

Ugryzienie meszki zwykle wywołuje miejscowy stan zapalny lub reakcję alergiczną. Opuchlizna w tym miejscu może utrzymywać się przez kilka dni do tygodnia.

Objawy uczulenia na meszki

Ugryzienie przez meszkę może wywołać gwałtowną reakcję uczuleniową zwłaszcza u alergików. Miejsce ugryzienia wygląda wtedy podobnie jak u osoby nieuczulonej, jednak mogą pojawić się dodatkowe objawy:

  • ból brzucha,
  • gorączka,
  • omdlenia,
  • wymioty i nudności,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zawroty głowy.

Jeśli dana osoba jest uczulona na jad owadów, dobrym pomysłem może okazać się zażycie leku przeciwhistaminowego.

Należy pamiętać, że uczulenie na jad meszki może doprowadzić do wystąpienia groźnego wstrząsu anafilaktycznego, dlatego powyższych objawów nie należy lekceważyć.

Aby nie ryzykować ponownie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na jad meszki przy kolejnej sytuacji tego typu, warto zgłosić się na odczulanie w postaci immunoterapii alergenowej.

Czy ugryzienie meszki jest niebezpieczne?

Ugryzienie meszki zazwyczaj nie jest niebezpieczne nawet w przypadku opuchlizny. Choć w Polsce nie stwierdzono jak dotąd, by rodzime meszki przenosiły choroby lub organizmy chorobotwórcze, w wyjątkowych sytuacjach zdarzają się niebezpieczne reakcje, które noszę nazwę harara.

Harara to syndrom wywołany toksyczną śliną meszki, które może dotyczyć bardzo małych dzieci lub osób, które podczas ukąszenia meszki były w stanie głębokiego upojenia alkoholowego.

Reakcja wynika z zatrucia substancjami białkowymi zawartymi w ślinie owadów i oprócz wielopostaciowej pokrzywki może wywołać poważny obrzęk płuc, a nawet śmierć. Z uwagi na poważne powikłania leczenie harary wymaga hospitalizacji pacjenta.

Bywa też tak, że bez odpowiedniego leczenia miejsce po ukąszeniu meszki nie goi się miesiącami, a nawet latami, a gdy wreszcie uda się wyleczyć chore miejsce, pozostaje ubytek tkanek. Jeśli opuchlizna nie przechodzi, trzeba więc skonsultować się z lekarzem.

Kiedy z ukąszeniami meszki udać się do lekarza?

Pogryzienie przez meszki zwykle nie stanowi powodu do niepokoju. Wskazaniem do wizyty u lekarza są jednak sytuacje, gdy:

  • wokół ugryzienia pojawiają się dodatkowo odczyny zapalne,
  • ślad po ukąszeniu owada jest nienaturalnie duży,
  • rumień po ugryzieniu powiększa się,
  • występują inne niepokojące objawy, zwłaszcza gorączka lub bóle stawów,
  • środek ukąszenia przyjął czarny kolor, a dookoła wystąpiło zaczerwienienie skóry,
  • domowe sposoby nie zapewniają ulgi i nie wpływają na poprawę wyglądu skóry.

Czytaj też: Czy latający kleszcz jest groźny?

Pokąsanej przez meszki skóry nigdy nie należy drapać, ponieważ może to doprowadzić do powiększenia się miejsca reakcji na jad i samej rany, a także do jej zabrudzenie i rozwoju groźnego zakażenia skóry.

Do czasu wizyty należy zdezynfekować podrażnione miejsce, można je także posmarować preparatem łagodzącym lub chłodzącym, bądź obłożyć kostkami lodu, dzięki czemu opuchlizna może przestać się powiększać.

Co na ukąszenie meszki?

Ukąszenia meszki nie powoduje zazwyczaj mocno nasilonych objawów, a zaczerwienienie i obrzęk skóry ustępują w ciągu 2-3 dni. Jeśli chcemy przyspieszyć proces gojenia ran, należy reagować natychmiast, stosując odpowiedni środek lub okłady.

  • Żel na ugryzienia owadów – w przypadku ugryzienia meszki można sięgnąć po środek, najczęściej żel, przeciw ugryzieniom innych owadów, zwykle komarów. Preparaty takie zawierają związki przeciwdziałające efektom wydzielania histaminy, czyli antyhistaminowe, przede wszystkim dimetynden. Często też dodaje się do nich składniki łagodzące, takie jak wyciąg z rumianku, oczaru, mięty, eukaliptusa, lawendy, nagietka, aloesu, a także pantenol, alantoinę, mentol, kamforę.
  • Maść antyhistaminowa – najskuteczniej działającym środkiem na miejscowe stany zapalne jest maścią antyhistaminowa. Zwykle zawiera kortykosteryd w postaci hydrokortyzonu w odpowiednio niskim stężeniu, dzięki czemu jest dostępna w aptece bez recepty.
  • Zimne okłady – skutecznym i najtańszym sposobem na ugryzienia meszki są zimne okłady z kostek lodu. Ochłodzenie skóry w miejscu ukąszenia przyczyni się do obkurczenia naczyń krwionośnych, co wpłynie także na zahamowanie wydzielania histaminy i innych toksycznych substancji zawartych w ślinie meszki.
  • Olejek lawendowy – ma działanie odkażające i przeciwzapalne, dzięki czemu może zwalczyć pieczenie, które towarzyszy ukąszeniom meszki. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku aromatycznego najlepiej wykonać najpierw próbę uczuleniową, a także nie stosować bez rozcieńczenia w oleju bazowym.
  • Olejek oregano – to najbardziej polecany olejek eteryczny w przypadku ugryzień owadów, a także zadrapań i zakażeń skóry. Wykazuje on silnie działanie antyseptyczne i zmniejszające stan zapalny.
  • Olejek z drzewa herbacianego – ma działanie antyseptyczne i stosowany na skórę wspomaga gojenie miejsc po ukąszeniach, zmniejszając opuchliznę i rumień.
  • Aloes – żel na bazie aloesu może łagodzić skutki ukąszeń, dodatkowo nawilżając skórę, co wspomaga jej regenerację.
  • Zioła – aby pozbyć się skórnych dolegliwości, można skorzystać z ziół, które mamy pod ręką w kuchni, np. liści laurowych. Mają one właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu mogą załagodzić objawy ukąszenia meszki. Wystarczy namoczyć kilka liści w ciepłej wodzie i przyłożyć do rany, a następnie zabandażować pokąsane miejsce gazą. Na ukąszenia meszek mogą pomóc także okłady z namoczonych liści babki lancetowatej, okłady z werbeny, tymianku lub szałwii. Zioła te mają, podobnie jak liście laurowe, działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
  • Wapno lecznicze – na ugryzienie meszki można przyłożyć okład z wapna musującego. Aby zrobić okład, można kupić w najbliższej aptece wapno w formie tabletek musujących i rozpuścić je w wodzie, a następnie nasączyć takim roztworem gazę. Warto zaznaczyć, że zwykłe wapno nie nadaje się do okładów, należy znaleźć wapno pozbawione sztucznych aromatów, barwników i innych chemicznych dodatków.
  • Witamina E – jeśli chcemy przyspieszyć gojenie się uszkodzonej skóry, można zastosować witaminę E. Jest ona dostępna w formie suplementu lub w formie płynnej, którą można stosować na skórę twarzy lub ciała. meszki.

Warto też wypróbować domowe sposoby na pogryzienie przez meszki. Wystarczy przygotować odpowiedni roztwór i nanieść go na gazę lub wacik, a następnie przyłożyć go do ugryzienia, ew. pocierać nim podrażnione miejsce na skórze.
Polecane następujące receptury:

  • Okład z sody oczyszczonej – należy rozpuścić 1/2 łyżki sody na 1/2 szklanki zimnej wody.
  • Okład z octu – trzeba dodać 1/2 łyżki octu do 1/2 szklanki wody.
  • Okład z cebuli – można sporządzić go z gazy i plasterka cebuli lub z startego warzywa, które należy następnie owinąć w gazę. Do ukąszenia można też przyłożyć połówkę cebuli.

Jak pozbyć się meszek z domu?

Najprostszy sposób na ukąszenia meszki to zapobieganie ugryzieniom. Aby odstraszyć meszki, w kilku miejscach w mieszkaniu można rozłożyć suszoną lawendę lub inne zioła wymienione wyżej. Warto także zlikwidować potencjalne miejsca, w których owady te mogą się namnażać, czyli np. wiadra i beczki z deszczówką.

W krytycznych sytuacjach, gdy meszki opanowały nasz dom lub któryś z domowników ma uczulenie na jad meszki, można skorzystać z pomocy firmy dezynsekcyjnej i zwalczyć je metodami chemicznymi lub biologicznymi.

Aby uchronić przed atakiem meszek niemowlęta, warto zabezpieczyć wózek moskitierą. Siatki ochronne warto też zainstalować w domu poprzez zawieszenie moskitier.

Poza domem najlepiej unikać miejsc, w których żerują te owady, a przy wyjściu na otwarte powierzchnie (zwłaszcza zlokalizowane blisko zbiorników wodnych) stosować na skórę środki odstraszające owady oraz odzież, która okrywa i chroni ciało.

Polecamy poradnik: Sposoby na meszki w mieszkaniu, domu i ogrodzie. Jak pozbyć się tych uciążliwych lokatorów?

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia