Nie drażnij tego chrząszcza! Oleica krówka wydziela truciznę. Może być śmiertelnie niebezpieczna dla ludzi

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Oleica krówka to gatunek chrząszcza, który można spotkać w całej Polsce. Choć wygląda sympatycznie, to spotkanie z oleicą krówką może nie należeć do najprzyjemniejszych – o czym informują Lasy Państwowe. Chrząszcz ten wydziela bowiem niebezpieczny, silnie trujący związek chemiczny. Dla człowieka może się on okazać nawet śmiertelny.

Spis treści

Oleica krówka – sympatyczny chrząszcz niebezpieczny dla ludzi

Oleica krówka to gatunek chrząszcza z rodziny oleicowatych o czarnym, ciemnogranatowym lub niebieskoczarnym ubarwieniu ciała z metalicznym połyskiem. Długość jej ciała może wynieść nawet 3,5 cm. Dorosłe owady mają duży, pękaty odwłok i skrócone pokrywy skrzydłowe. Samice są znacznie większe od samców i składają nawet 10 tysięcy jaj. Czułki samców są „złamane”, przez co bez trudu można je odróżnić. Oleice krówki można spotkać od kwietnia do czerwca w Europie, Afryce Północnej i palearktycznej Azji, szczególnie w zbiorowiskach traw na nasłonecznionych terenach, polanach i łąkach.

– Oleica krówka to wyglądający sympatycznie chrząszcz, którego lepiej nie drażnić – piszą na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe.

Dlaczego powinniśmy zachować ostrożność, spotykając oleicę krówkę?

Chrząszcz oleica krówka (Meloe proscarabaeus) zawdzięcza swoją nazwę mechanizmowi obronnemu.

– Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trujący związek chemiczny – kantarydynę (zaliczaną do grupy terpenów), jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie – informują Lasy Państwowe.

Dawniej kantarydyna była wykorzystywana w medycynie jako składnik „napojów miłosnych” (pobudzenie zakończeń nerwowych i błon śluzowych układu moczowo-płciowego), do produkcji trucizny i leczenia objawów ospy prawdziwej. Rozcieńczona substancja bywa używana do usuwania brodawek i tatuaży.

– Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego „porcja”, może silnie podrażnić ludzką skórę, szczególnie gdy substancja dostanie się do nosa i oczu.

Komary gryzą cię częściej niż innych? Może kusić je twój zapach lub strój

Komary gryzą cię częściej niż innych? Może kusić je twój zapach lub strój

Wieczorem, spędzając czas na świeżym powietrzu, można już doświadczyć nieprzyjemnego ukłucia i swędzenia, jakie następuje po ugryzieniu komara. Ciepłe dni sprzyjają pojawianiu się tych uciążliwych owa...

Monika Góralska
Monika Góralska

Co zrobić, jeśli spotkamy oleicę krówkę?

Oleica krówka może przyciągać wzrok i wzbudzać chęć przybliżenia się, a nawet dotknięcia. Nie należy tego jednak robić. Trujący chrząszcz wytwarza na swoich odnóżach ciecz, która chroni go przed drapieżnikami i w razie zagrożenia wydziela z porów na stawach kolanowych oleiste krople. Zawierają one drażniącą toksynę kantarydynę.

U ludzi podrażnia ona skórę, powodując jej zaczerwienienie i powstawanie pęcherzy. Jeśli chrząszcz olejowy zostanie połknięty, można nawet umrzeć.

W przypadku kontaktu z owadem należy dokładnie umyć ręce, a następnie schłodzić dotknięte miejsce. Jeżeli doszło połknięcia owada, nie należy samodzielnie wywoływać wymiotów, lecz szybko wezwać pogotowie.

Warto dodać, że ci, którzy obserwują oleice krówki z odpowiednim dystansem i ostrożnością, nie powinni się ich obawiać tych mimo ich jadu.

Zobacz, jak wygląda oleica krówka i co się może stać, gdy wejdziesz z nią w bliski kontakt:

Trujący chrząszcz wytwarza na swoich odnóżach ciecz, która chroni go przed drapieżnikami.

Nie drażnij tego chrząszcza! Oleica krówka wydziela truciznę...

Nimfa kleszcza wygląda jak pieprzyk. Jest groźna. Jak odróżnić nimfę od kleszcza?

Nimfa kleszcza wygląda jak pieprzyk. Jest groźna. Jak odróżnić nimfę od kleszcza?

Nimfa kleszcza nie brzmi groźnie. Niestety pozory mogą bardzo mylić. Tak też jest w tym przypadku. Nimfa kleszcza jest bardzo niebezpieczna, a dodatkowo trudniej ją zauważyć. Dowiedz się, dlaczego ta ...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:
Nie denerwuj oleicy krówki Portal Lasów Państwowych

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia