Nowy pieprzyk? Ostrożnie! To może być nimfa kleszcza. Zobacz, dlaczego nimfy kleszcza są groźniejsze od dorosłych kleszczy

Gabriela Fedyk
Wideo
od 7 lat
Nimfa kleszcza nie brzmi groźnie. Niestety pozory mogą bardzo mylić. Tak też jest w tym przypadku. Nimfa kleszcza jest bardzo niebezpieczna, a dodatkowo trudniej ją zauważyć. Dowiedz się, dlaczego ta forma kleszcza jest tak groźna dla naszego zdrowia i jak się przed nią uchronić.

Spis treści

Co to jest nimfa kleszcza? Czym się różni nimfa od kleszcza?

Nimfa kleszcza to przejściowa forma kleszcza pomiędzy larwą a postacią dorosłą. Jest niewielka – przed pobraniem krwi od żywiciela mierzy do 1,5 mm. Mały rozmiar nie sprawia jednak, że jest mniej niebezpieczna.

Nimfa kleszcza na palcu
Najedzona krwią nimfa kleszcza może urosnąć nawet dwukrotnie i szybko opuścić swojego żywiciela. RobertAx/Getty Images

Ta forma kleszcza wielkości ziarenka maku ma brązowo-czarny kolor i jest najbardziej aktywna wiosną i latem. Ma osiem odnóży i może się przemieścić nawet o kilkadziesiąt metrów, żeby znaleźć żywiciela. Można ją pomylić z pieprzykiem czy śladem na skórze po długopisie, przez co łatwo można ją przeoczyć. Po wypiciu krwi nimfa kleszcza często szybko opuszcza żywiciela.

Dlaczego nimfa kleszcza jest groźna? Choroby przenoszone przez nimfy kleszcza

Nimfa kleszcza, mimo nazwy, która przywołuje miłe skojarzenia, jest groźna, a nawet groźniejsza niż dorosłe kleszcze. Podobnie jak dorosła forma nimfa przenosi wszystkie choroby, którymi mogą nas zakazić dojrzałe osobniki, ale może być bardziej agresywna, bo potrzebuje żywiciela, dzięki któremu będzie mogła wejść w kolejną fazę rozwoju.

Czytaj także: Borelioza wywołuje poważne objawy. Te zioła pomogą w leczeniu choroby od kleszcza. Złagodzą stan zapalny, ból stawów i osłabienie

Choroby przenoszone przez nimfy kleszcza, które występują w Polsce, to m.in.:

  • borelioza,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • gorączka Q,
  • tularemia,
  • bartoneloza,
  • erlichioza,
  • riketsjozy z grupy gorączek plamistych.

Ukąszenie nimfy kleszcza. Jak atakuje niedorosła forma kleszcza?

Nimfa kleszcza, aby stać się dojrzałym osobnikiem, musi znaleźć żywiciela. Najczęściej czeka na swoją ofiarę w trawie. Kiedy już pojawi się człowiek, którego może zaatakować, rozcina jego skórę i wbija się w nią. W tym czasie może się pojawić krew w niewielkiej ilości, a później zaczerwienienie lub rumień.

Kiedy nimfa kleszcza przytwierdza się do skóry żywiciela, wysysa krew, wydalając wymiociny i ślinę. Dochodzi wtedy do zakażenia. Najedzona krwią nimfa kleszcza może urosnąć nawet dwukrotnie i szybko opuścić swojego żywiciela.

Ukąszenie nimfy kleszcza jest trudne do zauważenia. Przez to, że w ślinie kleszczy są substancje znieczulające i hamujące układ odpornościowy, nie czujemy, że właśnie coś się w nas wpija. Po ugryzieniu może zostać ślad, który przypomina pieprzyk.

Miejsca, w które najczęściej wbijają się nimfy i kleszcze to:

  • stopy,
  • palce,
  • kostki,
  • pachwiny,
  • stawy łokciowe.

Jak się uchronić przed nimfą kleszcza? Zachowaj te środki ostrożności

Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób przenoszonych przez kleszcze jest zapobieganie ukąszeniom. Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą uchronić się przed ukąszeniem nimfy kleszcza i kleszcza:

  • Noś jasną odzież z długim rękawem podczas spacerów w lesie, parku, na łące i innych obszarach trawiastych, czyli wszędzie tam, gdzie mogą się czaić kleszcze.
  • Spaceruj środkiem ścieżek.
  • Używaj środków odstraszających kleszcze.
  • Dokładnie sprawdzaj skórę po przebywaniu w miejscach, gdzie mogą występować kleszcze, szczególnie zwracając uwagę na pachy, uszy, nogi, kolana, pępek, genitalia i włosy.
  • Weź prysznic lub kąpiel do dwóch godzin po powrocie do domu.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia