Jak wygląda ugryzienie komara?
Ugryzienia komara zwykle są niegroźne, ale bardzo uporczywe, ponieważ powodują silny świąd, zaczerwienienie i opuchnięcie. Komarzyca namierza potencjalną ofiarę przez wydzielane przez nią ciepło, a także wydychany dwutlenek węgla. W miejsce wkłucia samica komara wpuszcza swoją ślinę, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Reakcją organizmu na te substancje jest właśnie swędzenie i obrzęk, który ustępuje po kilku godzinach, ale może też trwać nawet kilka dni. Drapanie powoduje nasilenie się objawów i utrudnia gojenie się rany, a może również doprowadzić do jej zakażenia. Rana szybciej się goi i przestaje swędzieć już po kilku minutach, gdy si jej nie dotyka. Jest to jednak dość trudne, ponieważ świąd zwykle jest bardzo silny i uporczywy.
Zobacz także: Kontakt z tymi owadami może zabić. Nie tylko Ewa Sałacka zmarła „od osy”. Jak uniknąć użądlenia osy lub pszczoły?
Alergia na ugryzienie komara
Zdarza się jednak, że u niektórych osób reakcja na ugryzienie komara przybiera cięższą formę ze względu na nadwrażliwość lub uczulenie na ślinę tego owada. Nasilone odczyny alergiczne w takich przypadkach objawiają się przez wystąpienie na większym obszarze skóry rozległego rumienia i silnej opuchlizny w ciągu 8 lub 12 godzin po ukąszeniu komara. Często towarzyszy im mocne zaczerwienie, pieczenie lub nacieki w miejscu ugryzienia. Alergia skórna może się również rozprzestrzeniać po całym ciele. Dodatkowo czasami występuje też gorączka, pogorszone samopoczucie i rozdrażnienie.
Jeśli doszło do ugryzienia na twarzy, obrzęk może utrudnić czynności takie jak mówienie, widzenie (może pojawić się łzawienie oczu) i w najgorszym razie oddychanie. Wszystkie te niepokojące objawy powinny natychmiast zostać skonsultowane z lekarzem, często konieczne jest udanie się na ostry dyżur.
Silna reakcja alergiczna wymaga odpowiedniego leczenia, o którym zadecyduje lekarz. Może ono obejmować podanie sterydów, a niekiedy nawet antybiotyków. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.
Sprawdź również:
Co na ugryzienie komara?
Żeby złagodzić typową reakcję na ukąszenie komara, stosować można żele przeciwhistaminowe, które działają również przeciwobrzękowo, a także kremy z hydrokortyzonem miejscowo blokujące działanie histaminy. Używać można też doustnych środków przeciwalergicznych, jeśli na ciele pojawiło się wiele ugryzień i są bardzo swędzące.
W łagodzeniu ugryzienia komara u dzieci skuteczne mogą okazać się plastry zawierające substancje łagodzące swędzenie i obrzęk takie jak wyciąg z nagietka lekarskiego lub mięty pieprzowej. Plastry mają też dodatkową zaletę, która sprawdzi się u najmłodszych, chronią bowiem miejsce ugryzienia przed drapaniem i podrażnianiem rany.
W sprzedaży dostępne są również pompki ssące, którymi można wyssać „jad” komara z rany. Używa się ich również do pierwszej pomocy w przypadku ukąszenia pszczoły, osy, szerszenia, kleszcza i innych owadów.
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Istnieje wiele domowych sposobów, które warto znać, ponieważ szybko i łatwo pomogą złagodzić objawy pojawiające się po ukąszeniu komara i towarzyszący im dyskomfort. Działają przeciwobrzękowo i przeciwświądowo. Zalicza się do nich m.in.:
- lód – chłodząc uśmierza ból i niweluje obrzęk, chłód obkurcza też naczynia krwionośne zmniejszając stan zapalny i zapobiegając rozprzestrzenianiu się śliny komara,
- cytryna – wystarczy przyłożyć plasterek cytryny lub wacik nasączony jej sokiem,
- cebula lub ziemniak – tak samo jak w przypadku cytryny trzeba przyłożyć plasterek wybranego warzywa w miejscu ukłucia,
- biała kapusta – wystarczy jeden świeży lekko rozbity liść,
- babka lancetowata – liść babki trzeba lekko rozgnieść, żeby puścił sok i wtedy przyłożyć do zaczerwienionego miejsca,
- natka pietruszki lub bazylii – listki pietruszki lub bazylii trzeba rozgnieść na pastę i przykładać ją do podrażnionego miejsca,
- soda oczyszczona - roztworem z jednej łyżeczki sody oczyszczonej lub soli rozpuszczonej w szklance wody nasączyć wacik i przyłożyć do miejsca ukąszenia.
- miód – miejsce wkłucia posmarować niewielką ilością miodu,
- aloes – najlepiej sprawdzi się świeży listek tej rośliny, który wystarczy przekroić i wyciśniętym sokiem posmarować bąbel po ukąszeniu komara. Można też użyć do tego preparatu zawierającego naturalny wyciąg z tej rośliny lub sok aloesowy, który nie zawiera substancji konserwujących ani innych chemicznych dodatków.
- ocet lub spirytusu salicylowego – przemycie ranki kilkoma kroplami płynu zadziała odkażająco i złagodzi podrażnienie,
- perfumy – można nimi lekko spryskać zaczerwienioną skórę, aby odkazić miejsce ukąszenia.
- olejki eteryczne np. lawendowy, cytronelowy, eukaliptusowy, miętowy, z drzewka herbacianego – miejsce ukąszenia przetrzeć wacikiem lekko nasączonym wybranym olejkiem. Należy jednak pamiętać, że niektóre olejki są alergenami, nie mogą być również stosowane w czasie ciąży.
Kiedy ugryzienie komara może być niebezpieczne?
Niektóre komary mogą roznosić groźne tropikalne choroby, takie jak gorączka doliny Rift, gorączka zachodniego Nilu (zapalanie opon mózgowo-rdzeniowych), denga, malaria, żółta febra i wirus Zika. Komary występujące w Polsce nie są nosicielami chorób, jednakże ze względu na stale ocieplający się klimat będący czynnikiem sprzyjającym migracji i rozprzestrzenianiu się różnych gatunków tychże owadów, istnieje ryzyko wystąpienia wymienionych chorób w naszej szerokości geograficznej. Coraz częściej odnotowuje się przypadki przekroczenia przez niektóre gatunki komarów swoich naturalnych zasięgów.
W ciągu ostatnich lat do Europy dotarł komar tygrysi (Aedes albopictus lub Stegomyia albopicta) najliczniej występujący w Azji Południowo-Wschodniej. Przenosi on nie tylko niektóre ze wspomnianych chorób, ale także japońskie zapalenie mózgu, chikungunyę (CHIK) oraz wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE).
Gdzie i ile żyje komar?
Komarowate są rodziną owadów należących do rzędu muchówek. Zalicza się do nich blisko 3,500 gatunków, które występują na całym świecie od obszarów arktycznych po strefę międzyzwrotnikową. Do komarów występujących w Polsce zalicza się 47 ich gatunków, natomiast najbardziej rozpowszechnionymi są komar pospolity (brzęczący) i komar widliszek. Komary są pasożytami, które do życia potrzebują wody, a do rozmnażania krwi. Żyją więc na podmokłych terenach leśnych, przy jeziorach, w parkach i żywią się krwią.
Za ugryzienia komarów odpowiada wyłącznie samica, której potrzebne jest białko zawarte w krwi ludzkiej lub zwierzęcej do wytworzenia jaj. Składa je na mokrych i podmokłych terenach, nie tylko w jeziorach czy stawach, ale też tymczasowych, stojących zbiornikach wodnych takich jak kałuże. Samice w ciągu swojego krótkiego życia, czyli w czasie 6-8 tygodni potrafią znieść nawet 2 tys. jaj.
Natomiast samce komarów żyją krócej, bo tylko 10 dni (umierają zaraz po zapłodnieniu samicy) i nie żywią się krwią, ale nektarem kwiatowym, są mniejsze i mają dłuższe, owłosione czułki. Często za samca komara mylnie uważa się koziułka, który jest dużo większy, ma bardzo długie i cienkie odnóża i nie jest groźny dla ludzi, ale jest szkodnikiem roślin.
Zobacz także:
ZOBACZ: Domowe sposoby na komary