Pryszcz, który długo nie znika, może sygnalizować raka skóry. Jak najszybciej zgłoś się do dermatologa!

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 12 lat
Wyskoczył ci pryszcz? To całkiem normalne. Nawet na najbardziej gładkiej skórze czasem pojawia się jakiś wyprysk. Jeżeli jednak długo nie znika, to może to być niepokojące. Dr Michael Mrozinski, lekarz specjalizujący się w raku skóry, ostrzega przed bagatelizowaniem długotrwałych „pryszczy” i zachęca do odwiedzenia dermatologa.

Spis treści

Jak wygląda rak na skórze? „Dosłownie może to wyglądać jak pryszcz, który nie znika”

Rak może czaić się na twojej skórze. Różne plamy czy pryszcze mogą być wynikiem wielu czynników, takich jak np. zmiany hormonalne czy nadmiar sebum na skórze. Jednak w niektórych przypadkach pryszcz może sygnalizować coś niebezpiecznego. Dr Michael Mrozinski, który na swoim TikToku obala mity zdrowotne, twierdzi, że to, co może wyglądać jak zwykła plamka na twarzy, w rzeczywistości może być wczesnym objawem raka skóry.

Wczesne wykrycie raka podstawnokomórkowego może zmniejszyć blizny spowodowane usunięciem guza, a w niektórych przypadkach uratować życie.
Wczesne wykrycie raka podstawnokomórkowego może zmniejszyć blizny spowodowane usunięciem guza, a w niektórych przypadkach uratować życie. gpointstudio/freepik

W jednym ze swoich filmów lekarz omówił raka podstawnokomórkowego skóry. To rodzaj raka skóry, który najczęściej rozwija się na obszarach skóry narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz. Dr Mrozinski pokazał plamkę w okolicach nosa.

– To jest idealny przykład tego, jak wygląda wczesny rak podstawnokomórkowy skóry – powiedział ekspert. – Dosłownie może to wyglądać jak pryszcz, który nie znika.

Czy rak podstawnokomórkowy skóry jest groźny? Nie myl go z zacięciem po goleniu

Rak podstawnokomórkowy (BCC) to rodzaj raka skóry, który rozpoczyna się w komórkach podstawnych. Normalne komórki podstawne wyściełają naskórek. To te komórki skóry, które zastępują stare komórki nowymi. Rak podstawnokomórkowy powoduje powstawanie guzów, które pojawiają się na powierzchni skóry. Mogą wyglądać jak pryszcze, owrzodzenia, narośla, guzy, blizny lub czerwone plamy.

– Często ludzie przychodzący do mnie nawet nie zdawali sobie sprawy, że może to być coś w rodzaju raka skóry. Zdarzało mi się więc, że mówiłem komuś, co masz na twarzy, a oni widzieli pryszcz, a ja pytałem: „Jak długo to tam jest?”, oni odpowiadali: „Sześć miesięcy", a ja pytałem: „Czy uważasz, że to normalne, że pryszcz utrzymuje się po sześciu miesiącach?” – opowiada dr Mrozinski.

Jak mówi, mężczyźni często mylą to miejsce z zacięciem przy goleniu. Lekarz zachęca, żeby po zauważeniu pryszcza, który nie znika, porozmawiać z lekarzem.

Czy na raka podstawnokomórkowego się umiera?

Chociaż rak podstawnokomórkowy prawie nigdy nie rozprzestrzenia się na inne miejsca w organizmie, to może powodować oszpecenie. W rzadkich przypadkach może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Jeśli tak się stanie, może zagrażać życiu.

– Jeśli miałeś dużo ekspozycji na słońce w swoim życiu i masz pryszcz, który nie ustępuje, pozwól komuś spojrzeć na niego przez dermatoskop – mówi. – Jeżeli wychwycisz te rzeczy wcześnie, możemy użyć kremów do chemioterapii, aby się ich pozbyć bez konieczności wycinania czegoś z twarzy. Ale jeśli jest na to za późno, będziemy musieli je wyciąć, co może skończyć się blizną na twarzy. Dlatego prosimy o czujność podczas sprawdzania skóry i zawsze nakładanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Wiemy, że zmniejszają one ryzyko ich wystąpienia.

Wczesne wykrycie raka podstawnokomórkowego może zmniejszyć blizny spowodowane usunięciem guza. Co roku poddawaj się kontroli pod kątem raka skóry u dermatologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany skórne, umów się na wizytę u lekarza.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia