Maść cynkowa jest łatwo dostępna i tania, a przy tym skuteczna i zapewniająca szybkie działanie, w czym wyprzedza swoje droższe odpowiedniki z wyższej półki. Co zatem należy wiedzieć na temat tego preparatu?
Maść cynkowa - składniki
Maść cynkowa zawiera w sobie substancję czynną o nazwie tlenek cynku (zinci oxydi). Związek ten jest również częstym składnikiem różnego typu pudrów, kremów do opalania oraz zasypek dla dzieci.
Stężenie tlenku cynku w maści cynkowej wynosi zwykle 10 proc, co oznacza, że w 100 gramach maści, znajduje się 10 g tego związku. Substancją pomocniczą jest wazelina hydrofilowa. Zawiera ona wazelinę białą, wosk biały, cholesterol oraz alkohol stearylowy.
Czytaj także: Kosmetyk za 4 zł. na przebarwienia, trądzik i niedoskonałości. Wypróbuj tanią pastę z apteki
W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiła się też maść cynkowa z kwasem salicylowym. Jego dodatek sprawia, że preparat wykazuje jeszcze mocniejsze działanie ściągające oraz wysuszające, za które jest ceniony.
W aptekach znaleźć można również pastę cynkową, która staje się coraz popularniejszym wyborem pacjentów. W preparacie tego typu stężenie tlenku cynku jest znacznie wyższe niż w tradycyjnej maści cynkowej i wynosi aż 25 proc. Konsystencja pasty jest bardzo gęsta, przez co trudno jest ją rozsmarować. W związku z tym jest przeznaczona do stosowania punktowego.
Na co pomaga maść cynkowa?
Ten niepozorny preparat, jakim jest maść cynkowa, ma zaskakująco szerokie zastosowanie. Może nam ona pomóc w poradzeniu sobie z bardzo wieloma problemami skórnymi, a jej korzystne działanie często można zauważyć już po pierwszym dniu stosowania. Ma ona działanie:
- wysuszające,
- ściągające,
- przeciwświądowe,
- antybakteryjne,
- przeciwzapalne,
- antyseptyczne,
- odkażające,
- przyspieszające gojenie,
- ochronne,
- matujące,
- fotoprotekcyjne (blokuje promieniowanie UV).
Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, maść cynkowa jest jednym z najlepszych preparatów, które pomagają radzić sobie z problemami skórnymi. Nie bez powodu jest tak często stosowana na opryszczkę i trądzik, choć świetnie sprawdza się także w leczeniu ropnych wyprysków o innym podłożu. Co więcej, wiele osób korzystających z właściwości maści cynkowej, uważa, iż sprawdza się ona znacznie lepiej niż droższe preparaty znanych producentów.
Spora grupa użytkowników ceni maść cynkową za działanie łagodzące podrażnienia skóry i przyspieszające proces gojenia jej otarć, odparzeń, czy nawet oparzeń.
Zastosowanie maści cynkowej w praktyce
Maść cynkowa ma biały kolor i jest przeznaczona do stosowania na skórę w miejscach, które są zmienione chorobowo. To najczęściej pryszcze, opryszczka (w połączeniu ze środkami przeciwwirusowymi) i zajady (przy wspomaganiu suplementacją diety w witaminy B kompleks, a zwłaszcza B2), a także odparzenia skórne.
Nie zaleca się nakładania maści cynkowej na większe powierzchnie skóry. Zawarta w niej wazelina może zatykać pory, wywołując powstanie zaskórników i podrażnienie, natomiast nadmiar tlenku cynku może spowodować nadmierne przesuszenie skóry.
- Maść cynkowa powinna być nakładana punktowo i w postaci dość cienkiej warstwy.
Maść najlepiej nakładać na oczyszczoną i osuszoną skórę, dlatego zaleca się jej stosowanie zwłaszcza wieczorem przed pójściem spać. Trzeba jednak pamiętać, że może ona zostawiać ślady na pościeli. Przed i po nałożeniu maści cynkowej należy umyć dłonie.
Maść cynkową można stosować 1-2 razy dziennie, pamiętając o tym, aby nie nakładać jej w okolicach oczu. Po otwarciu nowej tubki maść może być bezpiecznie używana przez pół roku, pod warunkiem, że przechowujemy ją w chłodnym, zacienionym miejscu.
Maść cynkowa – przeciwwskazania i zalecenia w ciąży
Maść cynkowa zbiera doskonałe opinie i wykazuje się ogromną skutecznością, jednak nie każdy może po nią sięgać. Dotyczy to:
- dzieci poniżej 2. roku życia,
- osób wykazujących nadwrażliwość na tlenek cynku, jak i pozostałe substancje pomocnicze znajdujące się w ich składzie,
- osób, u których występują ostre stany zapalne lub też mają znacząco uszkodzoną skórę, czy niezagojone, otwarte rany. W takich sytuacjach niewskazana jest zwłaszcza maść cynkowa z dodatkiem kwasu salicylowego.
Osoby korzystające z zalet maści cynkowej, muszą również zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy zamierzają zastosować inne preparaty tego typu. Zdarza się, że ich składniki wchodzą ze sobą w reakcje, które mogą doprowadzić do znacznego podrażnienia skóry.
Wiele osób pyta o możliwość stosowania maści cynkowej w ciąży. Ponieważ działa ona powierzchniowo i nie wchłania się do organizmu, jej stosowanie nie powinno stwarzać jakiegokolwiek ryzyka zarówno dla samej kobiety ciężarnej, jak i jej dziecka. Należy jednak zachować ostrożność, konsultując jej użycie z lekarzem.
ZOBACZ: Z czego wynikają problemy ze skórą u malutkich dzieci?