Odkryto nową przyczynę rozwoju trądziku. Czy zwiększy to skuteczność leczenia zmian skórnych?

Agata Siemiaszko
Leczenie trądziku jest długotrwałe i wymaga ogromnej dyscypliny oraz odpowiedniej pielęgnacji zmian skórnych.
Leczenie trądziku jest długotrwałe i wymaga ogromnej dyscypliny oraz odpowiedniej pielęgnacji zmian skórnych. BiserkaStojanovic/gettyimages
Trądzik to choroba nie tylko nastolatków. Szacuje się, że 80 proc. osób między 11. a 30. rokiem życia może mieć zmiany skórne o podłożu trądzikowym. Dotychczas uważano, że główną przyczyną jego rozwoju jest nadmierne rogowacenie mieszków włosowych. Jednak naukowcy z San Diego School of Medicine zaobserwowali, że znacznie większą rolę w powstawaniu trądziku mogą ogrywać fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Czy odkrycie naukowców zwiększy skuteczność leczenia trądziku?

Spis treści

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity jest chorobą zapalną, która uznawana jest za najczęstszą chorobę skórną na świecie. Rozwija się zazwyczaj w okresie dojrzewania, a zmiany w znacznej liczbie przypadków łagodnieją po ukończeniu 30. roku życia.

Z badania opublikowanego na łamach czasopisma Science Translational Medicine wynika, że do głównych przyczyn rozwoju zmian trądzikowych należą:

  • czynniki genetyczne,
  • nadmierne wydzielanie łoju,
  • zaburzone rogowacenie mieszków włosowych, z powodu nadmiernej produkcji keratyniny,
  • zaburzenia hormonalne,
  • nadmierne namnażanie się bakterii Cutibacterium acnes.

Sprawdź też: Kwasy omega-3 w leczeniu trądziku. Suplement skuteczny u 80 proc. pacjentów

Dotychczas uważano, że miejscem rozwoju tej choroby są mieszki włosowe, jednak naukowcy z San Diego School of Medicine odkryli, że większe znaczenie mogą mieć fibroblasty, czyli występujące w skórze właściwej komórki tkanki łącznej, które otaczają mieszki włosowe. Są one odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu nadają skórze właściwą strukturę oraz elastyczność.

Tak więc obecne odkrycia dotyczące skóry sugerują, że fibroblasty odgrywają ważną, ale wcześniej niedocenianą funkcję obrony immunologicznej. Te odkrycia mogą zmienić sposób leczenia zmian trądzikowych. Wcześniej uważano, że mieszki włosowe są najważniejsze dla rozwoju schorzenia. W tym badaniu przyjrzeliśmy się komórkom znajdującym się poza mieszkiem i stwierdziliśmy, że mają one duży wpływ na kontrolowanie bakterii i rozwój trądziku – komentuje dr Alan O’Neil, współautor badania.

Przyczyny trądziku pospolitego

Naukowcy na potrzeby badania przeprowadzili biopsję skóry pacjentów chorujących na trądzik, którzy kilka miesięcy przed zabiegiem byli leczeni pochodnymi witaminy A, czyli retinoidami.

Badacze zaobserwowali, że leki wzmocniły wytwarzanie katelicydyny, czyli naturalnego bakteriobójczego białka, który skóra produkuje w procesie adipogenezy, czyli procesie różnicowania się komórek tłuszczowych. Naukowcy rozpoczęli również badania nad rolą fibroblastów, które zapewniają wsparcie strukturalne głębokich warstw skóry.

Przez przypadek odkryliśmy, że komórki te zostały aktywowane do produkcji dużych ilości ważnej substancji przeciwdrobnoustrojowej, katelicydyny, w odpowiedzi na wywołujące trądzik bakterie Cutibacterium acnes – dodaje dr Alan O’Neil.

Leki z retinoidami mogą być stosowane doustnie oraz w formie kremów. Warto jednak wspomnieć, że są to leki dostępne tylko na receptę, ponieważ ich niewłaściwe stosowanie może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne, w tym świąd, podrażnienie i wysuszenie skóry, a także osłabienie włosów i paznokci.

Czy odkrycie naukowców zwiększy skuteczność leczenia trądziku?

Naukowcy chcąc potwierdzić swoje odkrycie przeprowadzili badanie na myszach, którym podano zastrzyki z bakteriami wywołującymi trądzik. Okazało się, że reakcja na leczenie pochodnymi witaminą A była identyczna jak u ludzi, tzn. dochodziło do wzmożonego wydzielania katelicydyny, a tym samym łagodzenia zmian trądzikowych.

Nasze badanie może pomóc w identyfikacji nowych opcji leczenia, które będą ukierunkowane konkretnie na zdolność fibroblastów do wytwarzania katelicydyny. Chcielibyśmy stworzyć środek leczniczy przeciwko trądzikowi, który byłby bardziej efektywny i miał mniej szkodliwych działań niepożądanych – podsumowuje współautor badania.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie jest znaczące w perspektywie wynalezienia nowych metod leczenia trądziku, jednak wymagane są dalsze badania.

Źródło:

Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry zimą

Zimą skóra traci dwa razy więcej wody niż latem. Dlatego pielęgnacja twarzy o tej porze roku jest bardzo ważna.

Pielęgnacja skóry zimą może wydawać się problematyczna. Jak ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia