Smród, swędzenie i pryszcze to kilka z konsekwencji niemycia się. Poznaj 5 skutków, jakie ci grożą, jeżeli nie będziesz się regularnie myć

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
„Częste mycie skraca mycie” – chyba wszyscy znamy to popularne powiedzenie. Ale czy na pewno? Niewystarczająca higiena osobista i nieregularne mycie się może mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Brzydki zapach, swędząca skóra i wykwity w postaci pryszczy to tylko kilka z nich. Co się dzieje, jak się nie myje odpowiednio często?

Spis treści

Co się dzieje, jak się nie myje regularnie? 5 zagrożeń niemycia się

Zbyt częste i długie kąpiele nie są wskazane, ale podobnie jest ze zbyt rzadkim myciem się. Jakie są konsekwencje niemycia się regularnie? Pot, martwy naskórek, bakterie i brud – to wszystko pokrywa naszą skórę i jeżeli nie jest zmywana pod prysznicem lub w wannie może doprowadzić do nieprzyjemnych następstw. Tym, o którym myślimy jako o pierwszym, jest brzydki zapach ciała. To jednak nie wszystko. Zobacz, co się dzieje z twoim ciałem, jeżeli myjesz się zbyt rzadko.

Kobieta myjąca się gąbką
Co się dzieje z człowiekiem, gdy się nie myje? Poznaj 5 zagrożeń płynących z niewystarczającej higieny. torwai/Getty Images

Czy częste mycie jest zdrowe? Co lest lepsze: wanna czy prysznic? Wyjaśniamy, jak często się myć i ile powinna trwać kąpiel w wannie

Jak długo można się nie myć?

Higiena osobista to kwestia indywidualna. To, jak długo można się nie myć, zależy od wielu czynników: od codziennej aktywności, stopnia zabrudzenia lub spocenia, a także rodzaju alergenów lub substancji chemicznych, na które jest się narażonym.

Brak prysznica lub kąpieli przez kilka dni można dosłownie poczuć – możemy się spodziewać nieprzyjemnego zapachu ciała. Pot, martwe komórki skóry i oleje mogą też doprowadzić do powstania pryszczy u osób, które mają taką skłonność.

Niemycie się przez miesiące może doprowadzić do dermatitis neglecta – stanu skóry, który jest spowodowany brakiem higieny. Na skórze tworzą się brązowe plamy martwych komórek, potu i brudu. Stan ten zwykle dotyka osoby, które nie są w stanie się myć z powodu stanu zdrowia fizycznego lub psychicznego (jak np. w przypadku syndromu chodzącego trupa). Może się też rozwinąć po operacji, gdy pacjent boi się oczyścić obszar wokół nacięcia lub uważa to za bolesne.

Jak dobrze się umyć? Kilka wskazówek jak się zdrowo kąpać

Tak jak można się myć zbyt często, tak samo można robić to zbyt rzadko. Jak we wszystkim – warto zachować umiar. Ale jak się dobrze umyć i sobie nie zaszkodzić? Sprawdź kilka pomocnych wskazówek.

Jak się myć:

  1. Bierz jeden prysznic dziennie.
  2. Nie bierz prysznica w gorącej wodzie – używaj ciepłej wody.
  3. Umyj twarz, pachy i pachwiny gąbką, myjką lub ściereczką.
  4. Pamiętaj o umyciu stref intymnych i stóp.
  5. Używaj delikatnego mydła lub środka czyszczącego.
  6. Przed wyjściem z kąpieli dokładnie opłucz ciało.
  7. Bierz prysznic od 5 do 10 minut, a kąpiel w wannie nie dłużej niż 15 minut.
  8. Unikaj środków higieny i mydeł z substancjami zapachowymi – mogą podrażniać skórę.
  9. Po każdym prysznicu lub kąpieli nałóż na skórę krem lub balsam nawilżający.

Pamiętajmy jednak, że ze względu na styl życia, stan zdrowia lub warunki pogodowe, częstotliwość mycia się może być większa.

– Gdy ktoś bardzo się poci, ma problemy z zapachem czy zdrowiem skóry, intensywnie ćwiczy, przebywa w centrum miasta lub terenie, powinien kąpać się częściej. W upalne dni bywa i tak, że trzeba odświeżyć się nawet trzy razy dziennie – pisała Anna Rokicka-Żuk na Stronie Zdrowia.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia