Ten problem ma połowa seniorów w Polsce. Sprawdź, czy jesteś zagrożony utratą słuchu i skorzystaj z akcji bezpłatnych badań

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Według szacunków WHO do 2050 roku problemy ze słuchem będzie miała 1 na 4 osoby na świecie.
Według szacunków WHO do 2050 roku problemy ze słuchem będzie miała 1 na 4 osoby na świecie. thodonal/123RF
Badanie słuchu powinno być wykonywane przez osoby po 50. roku życia raz do roku. Tymczasem statystyki pokazują, że blisko połowa starszych Polaków nie sprawdzała swojego słuchu od co najmniej 3 lat. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny ubytków słuchu, kiedy trzeba udać się do audiologa, by rozpocząć leczenie oraz gdzie szukać bezpłatnej pomocy.

Spis treści

Kiedy badanie słuchu to konieczność?

Polacy słyszą coraz gorzej, a problem ten pogarsza się wraz z wiekiem. Wynika to m.in. z ciągłego hałasu, który towarzyszy nam na co dzień. Sytuacji nie poprawia fakt, że seniorzy rzadko bywają na kontrolach u specjalistów, którzy mogą ocenić stan ich słuchu. Prowadzi to do stopniowego pogłębiania się niedosłuchu.

Jak wynika z badań zrealizowanych na potrzeby ogólnopolskiej kampanii zdrowotnej „Nie musisz krzyczeć!”, organizowanej przez Amplifon, problemów ze słyszeniem w codziennych sytuacjach doświadczyła już blisko połowa (49 proc.) osób po 60. roku życia.

Z tych samych statystyk wynika, że co czwarty badany nigdy nie kontrolował swojego słuchu, co w skali kraju daje blisko 3 milionów nigdy niediagnozowanych pod tym kątem osób po sześćdziesiątce.

Dlaczego badanie słuchu jest takie ważne? Ponieważ umożliwia wczesne wprowadzenie leczenia, które zdecydowanie podniesie jakości życia pacjenta. Zignorowanie problemu może w niektórych przypadkach doprowadzić do całkowitej utraty słuchu.

Profilaktyczne badania słuchu powinny być przeprowadzane raz do roku przez osoby, które ukończyły 50 lat oraz co pół roku po 60 r.ż. Niezależnie od wieku do wizyty u audiologa powinny skłonić nas nie tylko dolegliwości bólowe, ale także dyskomfort związany z gorszym słyszeniem, pojawiający się w codziennych sytuacjach.

Dowiedz się więcej:

Przyczyny, skutki i metody leczenia utraty słuchu

Pogarszanie się słuchu wraz z wiekiem jest procesem naturalnym. Zdarzają się jednak sytuacje, które mogą doprowadzić do szybszego i znacznego pogorszenia słyszenia. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby, które:

  • mają obciążenia genetyczne i w dzieciństwie przeszły z powikłaniami niektóre choroby np. świnkę,
  • są narażone na regularną ekspozycję na głośne dźwięki o natężeniu 85 dB lub wyższym – często problem ten dotyczy osób pracujących w rolnictwie czy fabrykach i może powodować nieodwracalne ubytki słuchu,
  • przyjmują określone leki, m.in. duże dawki aspiryny, innych środków przeciwbólowych, przeciwmalarycznych lub diuretyków pętlowych – może to skutkować tymczasową utratą słuchu.
  • cierpią z powodu niedoboru żelaza – przy niskim poziomie żelaza włoski słuchowe w aparacie słuchu, które przenoszą drgania fal dźwiękowych, stają się kruche i łatwo ulegają uszkodzeniu pod wpływem hałasu. Może być to przyczyną ubytków słuchu u osób młodszych.

Skutki pogorszenia słuchu są odczuwalne przede wszystkim w życiu codziennych i powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Według badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Nie musisz krzyczeć!” seniorzy najczęściej doczuwają dyskomfort w sytuacjach takich jak:

  • oglądanie telewizji lub słuchania muzyki (30 proc.),
  • ogólna komunikacja z innymi (21 proc.),
  • porozumienie się z najbliższymi (11 proc.),
  • załatwienie spraw urzędowych (10 proc.),
  • kontakt z wnukami i/lub rodziną (8 proc.).

W zależności od rodzaju zaburzeń słuchu podejmuje się różne rodzaje terapii. Część z nich przy odpowiednio wczesnej diagnozie może być leczona farmakologicznie. Poważniejsze ubytki wymagają noszenia aparatu słuchowego (wzmacniacza słuchu) lub założenia implantu ślimakowego lub implantu ucha środkowego.

Dowiedz się więcej:

„Nie musisz krzyczeć!” – ruszyła ogólnopolska akcja

Kampania „Nie musisz krzyczeć!” ma na celu zwrócenie uwagi na problem społeczny związany z ubytkami słuchu wśród Polaków. Jej założeniem jest wspieranie osób zmagających się z ubytkami słuchu, a także szerzenie wiedzy dotyczącej profilaktyki.

Działania te mają realne wsparcie ze strony firmy Amplifon, z jej udziałem organizowane są bezpłatne badania słuchu i konsultacje ze specjalistami. Wystarczy zadzwonić pod numer 800 888 899 i umówić dogodny termin. Adresy gabinetów są dostępne wybranych lokalizacjach – podczas rozmowy telefonicznej zaproponowany zostanie ten najbliższy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia