Spis treści
Czym jest i skąd się bierze woskowina uszna?
Woskowina uszna jest naturalną substancją wytwarzaną przez uszy, która pomaga chronić wrażliwe części narządu słuchu przed brudem i patogenami. To substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe i potowe w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Ma ona charakterystyczną, lepką konsystencję. Woskowina pełni kilka ważnych funkcji ochronnych i higienicznych w obrębie ucha.

Wydzielina działa jako bariera, chroniąc wnętrze ucha przed bakteriami, wirusami i grzybami. Ma właściwości antybakteryjne i zapobiega rozwojowi infekcji w przewodzie słuchowym. Zatrzymuje też kurz, zanieczyszczenia, a nawet drobne owady, które mogą dostać się do ucha. Dodatkowo ma właściwości nawilżające, które pomagają utrzymać odpowiedni poziom wilgotności skóry w przewodzie słuchowym. Dzięki temu zapobiega nadmiernemu wysychaniu skóry i jej podrażnieniom.
Nadmiar woskowiny często wydostaje się z ucha samoczynnie, więc nie zawsze jest konieczne jej usuwanie. Zdrowa wydzielina ma kolor żółty lub jasnobrązowy, a zmiana koloru woskowiny może być objawem choroby.
Sprawdź, co masz w uszach. Taki kolor woskowiny może oznaczać nawet raka
Chociaż woskowina pełni ważne funkcje ochronne, jej nadmierne gromadzenie się lub nieprawidłowe usuwanie może prowadzić do problemów, takich jak zatykanie przewodu słuchowego, ból, utrata słuchu, czy infekcje. Dlatego ważne jest, by dbać o higienę uszu, jednak nie stosować zbyt intensywnych metod oczyszczania, które mogą uszkodzić delikatną skórę w uchu. Warto też zwracać uwagę na kolor wydzieliny, który może wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia.
Według audiolog Hannah Samuels takie kolory woskowiny powinny cię zaniepokoić:
czerwona woskowina – najczęściej pojawia się na skutek niewielkiego urazu ucha lub infekcji, jednak w bardzo rzadkich przypadkach może być potencjalnym objawem raka ucha. Krwawienie z ucha może być objawem rozwoju guzanowotworowego w kanale słuchowym, czyli przewodzie łączącym ucho zewnętrzne z błoną bębenkową. Jeśli krwawienie nie ustępuje, najlepiej udać się do lekarza,
zielona woskowina – może świadczyć o infekcji ucha, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej inne objawy, takie jak ból, swędzenie lub wydzielina – powiedziała Samuels. Kolor ten wynika z obecności bakterii wywołujących infekcję,
czarna woskowina – może wskazywać na zakażenie grzybicze lub bakteryjne. Pani Samuels dodała jednak, że może to być również oznaką gromadzenia się woskowiny w kanale słuchowym: „czarna woskowina może być wynikiem starej, zaschniętej woskowiny, zwłaszcza jeśli znajdowała się ona w uchu przez długi czas”. Nagromadzenie woskowiny może powodować utratę słuchu, a także szumy uszne, czyli uporczywe dzwonienie lub brzęczenie w uszach,
ciemnobrązowa lub pomarańczowa woskowina – może być oznaką, że wydzielina zbyt długo nie jest w stanie wydostać się z ucha i zaczyna wysychać. Ekspertka dodaje także, że może to być znak, że niedawno miałeś kontakt z dużą ilością kurzu lub innymi zanieczyszczeniami, które woskowina pomaga usuwać.
brak koloru i przezroczysta woskowina – „Przezroczysta woskowina jest mniej powszechna, ale może się zdarzyć. Zwykle jest związana z wodnistą lub płynną woskowiną, co może wskazywać, że ucho próbuje wypłukać czynnik drażniący lub infekcję” – powiedziała Samuels.
Ekspertka radzi, aby w przypadku pojawienia się wydzieliny usznej w wymienionych kolorach lub zaniepokojenia zmianą koloru woskowiny skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym w celu uzyskania porady.
