Spis treści
Czym zajmuje się lekarz medycyny pracy?
Specjalista medycyny pracy to lekarz, którego gabinet musi odwiedzić każda osoba rozpoczynająca nową pracę, ale nie tylko. Poradnia medycyny pracy jest miejscem obowiązkowym dla wszystkich tych, którzy chcą podjąć studia, a także przyszłych kursantów szkół nauki jazdy.
Zobacz też: Zmiany w medycynie pracy. Dodatkowe badania obowiązkowe
Oprócz przeprowadzania badań wstępnych lekarz medycyny pracy zajmuje się również wykonywaniem badań okresowych i kontrolnych, które dotyczą wszystkich grup zawodowych. Badania trwają zwykle kilkanaście minut i obejmują podstawowe testy diagnostyczne, m.in.: badanie krwi obwodowej, moczu, a także pomiar stężenia glukozy i ciśnienia tętniczego.
W niektórych przypadkach lekarz medycyny pracy może zalecić rozszerzenie badań diagnostycznych. Dotyczy to głównie tych branży, które są szczególnie narażone na czynniki mogące wywołać uszczerbek na zdrowiu.
Jakie uprawnienia posiada lekarz medycyny pracy?
Lekarz medycyny pracy posiada określone uprawnienia, które nabywa w trakcie kursu specjalizacyjnego. Po jego zakończeniu może przeprowadzać badania diagnostyczne oraz wystawiać zaświadczenia orzekające o zdolności do pracy i prowadzeniu innych czynności.
Specjalista medycyny pracy ma uprawnienia do wykonywania obowiązkowych badań diagnostycznych wśród:
- przyszłych kierowców,
- kierowców zawodowych,
- osób ubiegających się o pracę,
- osób zatrudnionych,
- uczniów i studentów,
- osób ubiegających się lub posiadających pozwolenie na broń,
- pracujących na statkach i łódkach,
- płetwonurków,
- osób, które są narażone w trakcie pracy na czynniki szkodliwe, np. hałas, promieniowanie rentgenowskie, jonizujące itp.
Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?
Zakres przeprowadzanych badań w głównej mierze zależy od tego, w jakim celu są wykonywane. Standardowa wizyta w poradni medycyny pracy polega na przeprowadzeniu przez specjalistę szeregu badań podstawowych, takich jak pomiar ciśnienia tętniczego, osłuchaniu pacjenta stetoskopem i krótkiego badania wzroku. Oprócz tego lekarz medycyny pracy przeprowadza wywiad medyczny. Po zebraniu wszelkich niezbędnych informacji decyduje o tym, czy orzeczenie może zostać wydane pacjentowi.
Niekiedy jednak zdarza się, że ilość badań musi zostać zwiększona. Dzieje się tak w sytuacji, gdy pacjent chce podjąć pracę, w której będzie narażony na czynniki mogące wywołać uszczerbek na jego zdrowiu. Może to dotyczyć takich miejsc, w których występuje duże natężenie dźwięku, kontakt z substancjami chemicznymi bądź promieniowaniem. Wówczas pacjent jest zobowiązany do wykonania dodatkowych badań audiometrycznych, laryngologicznych bądź neurologicznych. Szczegółowe badania muszą przejść również pracownicy biurowi, którzy spędzają zwykle całe dnie przed ekranem monitora. Tacy pacjenci są najczęściej kierowani do okulisty.
Niektóre specjalności wymagają również wykonania testów psychologicznych – dotyczy to głównie kierowców zawodowych, a także egzaminatorów nauki jazdy, osób pracujących na wysokościach czy górników.
Po uzyskaniu wszystkich zaświadczeń od lekarzy różnych specjalności pacjent może uzyskać orzeczenie, które uprawnia go do podjęcia pracy na danym stanowisku.
Jak się dostać do lekarza medycyny pracy?
Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawia pracodawca. Zwykle zakład, w którym ma zostać podjęta praca, posiada umowę z poradnią medycyny pracy. Umożliwia to wykonanie bezpłatnych badań przez osobę zatrudnioną na danym stanowisku. Są jednak sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni do tego, by przeprowadzić badania odpłatnie. W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do tego, aby uregulować koszty poniesione przez pracownika.
Badania w poradni medycyny pracy powinny być ponawiane nie częściej niż co roku i nie rzadziej niż co pięć lat. Częstotliwość ich wykonywania powinna być ściśle dostosowana do charakteru pracy oraz obejmowanego stanowiska.
Do lekarza medycyny pracy kierują również władze niektórych szkół i uczelni. Dotyczy to w głównej mierze przyszłych studentów kierunków techniczno-inżynieryjnych, biologicznych, chemicznych oraz medycznych. Są oni bowiem narażeni na kontakt z różnymi maszynami, materiałem biologicznym, chemikaliami i innymi czynnikami, które mogą naruszyć prawidłową kondycję organizmu.