Zakaz jednorazowych e-papierosów od maja 2024 r? MZ pracuje nad ustawą

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Mają kolorowe opakowania i bajeczne smaki, są tanie i leżą obok słodyczy. Używa ich co drugi uczeń, często więcej niż nałogowy palacz. „Jednorazówki” sieją spustoszenie w zdrowiu dzieci i młodzieży i znikną ze sklepów przed wakacjami, możliwe, że już od maja.

Spis treści

Ustawa o zakazie jednorazowych e-papierosów w kwietniu

E-papierosy w każdej formie są przeznaczona dla osób dorosłych, jednak trafiają przede wszystkim do nieletnich. Pomimo ograniczeń wiekowycyh te jednorazowe są wyjątkowo łatwe do kupienia. Ma temu zapobiec zmiana przepisów, a te mogłyby wejść w życie od maja 2024 r.

Młoda dziewczyna bierze od kogoś e-papierosa
Zakaz sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim nie wystarcza, by zapobiec ich używaniu przez młodzież Yana Tikhonova/Getty Images

– Pracujemy w Ministerstwie Zdrowia nad ustawą zakazującą jednorazowych e-papierosów – powiedziała szefowa MZ Izabela Leszczyna. Na czwartkowej konferencji prasowej poinformowała także, że realnym terminem zakończenia prac jest kwiecień.

Sprawdź też: Zakaz sprzedaży kremów przeciwzmarszczkowych w pierwszym kraju Europy

Zdaniem Leszczyny „jednorazówki” mają nieznaną zawartość i stanową zagrożenie nie tylko dla młodych ludzi, ale także dla środowiska, ponieważ po zużyciu są po prostu wyrzucane.

Tymczasem przed ukończeniem 18. roku życia używanie elektronicznych papierosów i alternatywnych wyrobów deklaruje w kraju aż co czwarta osoba. Eksperci mówią nawet o tym, że trzynasto- czy piętnastolatki nierzadko palą więcej niż nałogowi palacze. Co dziennie choć raz po e-papierosa sięga niemal połowa uczniów w szkołach.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia co 5. e-papieros sprzedawany na świecie papieros to właśnie jednorazowy wyrób smakowy.

Czytaj też: Wyglądają jak słodycze, a uzależniają jak narkotyki

Przez rok sprzedaż „jednorazówek” wzrosła niemal czterokrotnie

Sprzedaż jednorazowych e-papierosów w Polsce wręcz kwitnie. Podczas gdy a 2022 roku sprzedano 32 mln sztuk tych urządzeń, rok później było to już ponad 100 mln. Jak podaje Centrum Monitorowania Rynku, w Polsce wartość ich rynku wynosi 2 mld zł.

Zobacz również: Zakaz sprzedaży e-papierosów już od 1 stycznia 2025 r.? Młodzież nie kupi ich nigdzie. Z nikotyną czy bez – szkodzą tak samo

Na temat szkodliwości e-papierosów wiemy coraz więcej. Dowiedziono m.in., że powodują stan zapalny w jamie ustnej oraz zmiany epigenetyczne, które podobnie jak w przypadku papierosów tradycyjnych mogą prowadzić do raka.

Sprawdź: Wapowanie wpływa na geny jak palenie

Wapowanie e-papierosów zaburza pracę serca, sprzyja rozwojowi nadciśnienia, stanu przedcukrzycowego i miażdżycy, obniża też odporność i zwiększają podatność na infekcje płuc, pogarszając też przebieg chorób oddechowych. Niestety, upośledza ponadto zdolność do koncentracji i uczenia się.

Zbyt mało mówi się także o dodatku występującym w smakowych e-papierosach, jakich jest substancji słodzącej w postaci sukralozy. Ten półsyntetyczny związek 300-800 razy słodszy od sacharozy był przez długi czas uważany za jeden z najlepszych do żywności, dziś wiemy, że sukraloza wzmaga apetyt, powoduje dysbiozę jelit i może w ten sposób wpływać niekorzystne na cały organizm.

Sukraloza nie jest jednak przeznaczona do wdychania, a tu właśnie wraz z parą wodną trafia do płuc. Badania mówią o tym, że podawana w ten sposób działa silnie uzależniająco, może też powodować procesy nowotworowe i zniszczenia w mózgu. Nie tylko nikotyna może więc sprawić, że użytkownicy będą sięgać po „dymka” z po e-papierosa coraz częściej. Sprzyja temu wielkość pojemników, która pozwala na wiele zaciągnięć, a także niska cena.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia