Rak prostaty – badania profilaktyczne
Społeczeństwo starzeje się, rośnie również liczba wykrywanych nowotworów – wiele z nich może być nieuleczalna. W przypadku mężczyzn, drugim najczęściej występującym rodzajem nowotworu jest rak prostaty. Sporym problemem jest to, że w początkowych etapach tej choroby nie występują żadne niepokojące objawy – brakuje typowych oznak nowotworu. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku raka piersi u kobiet, rak prostaty nie jest możliwy do wykrycia podczas standardowych badań. Niezbędne jest wykonanie specjalnych testów.
Objawy raka prostaty zaczynają być widoczne w późnym stadium, które zazwyczaj oznacza, że nowotwór jest już bardzo zaawansowany, wielokrotnie z przerzutami. Sposobem na wcześniejsze zareagowanie i wykrycie raka prostaty jest badanie PSA, które w przypadku złych wyników, może być powodem do wykonania szeregu kolejnych – m.in. badania USG i biopsji gruczołu krokowego.
Co to jest PSA?
Skrót PSA pochodzi od angielskiej nazwy antygenu gruczołu krokowego (Prostate Specific Antigen), który jest białkiem wytwarzanym przez komórki stercza. Badanie przeprowadza się poprzez standardowe pobranie krwi z okolicy żyły łokciowej (tak samo, jak podczas typowego badania morfologicznego). W przeciwieństwie do wielu badań, w momencie przeprowadzania pomiaru PSA nie trzeba być na czczo.