Spis treści
Soda oczyszczona dla zdrowia i urody. Sprawdź jej zastosowanie
Soda oczyszczona to popularny środek spulchniający ciasto, jednak jej zastosowanie jest znacznie szersze. Sprawdź, w jaki sposób możesz wykorzystać wodorowęglan sodu.
Darmowe kosmetyki nie tylko na twarz. Użyj tych owoców, a nie pożałujesz
Są pyszne, aromatyczne i najlepiej smakują w czerwcu. Truskawki często lądują w koktajlach, ciastach czy deserach, chętnie jemy je też solo. Z powodzeniem możemy je też użyć w domowej pielęgnacji. Wyk...
Soda oczyszczona – zastosowanie i skutki uboczne
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu to związek charakteryzujący się lekko żrącymi właściwościami, dlatego często używana jest do sprzątania przypalonych powierzchni. Jej zastosowanie jest wszechstronne, ponieważ wykorzystuje się ją w domowej apteczce, w pielęgnacji i do spulchniania ciast.
Wśród najważniejszych zdrowotnych właściwości sody oczyszczonej można wymienić działanie:
- przeciwgrzybicze,
- bakteriobójcze,
- neutralizujące kwasy,
- przeciwobrzękowe.
Mimo dobroczynnych właściwości sody nie wszyscy mogą bezpiecznie stosować ten środek. Zaleca się, aby przed zewnętrznym użyciem wodorowęglanu sodu zrobić próbę alergiczną. Jak ją wykonać?
Wystarczy niewielką ilość roztworu sody (łyżka sody na szklankę ciepłej wody) wmasować w skórę wewnętrznej części nadgarstka i pozostawić na ok. 10 minut. Jeśli po tym czasie nie wystąpi pieczenie, zaczerwienienie lub świąd, to można kontynuować zaplanowane zabiegi. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dolegliwości należy natychmiast przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Te objawy mogą oznaczać wrzody żołądka, raka oraz nadkwasotę, refluks i inne choroby
Ból i inne dolegliwości ze strony żołądka zawsze wskazują na problemy, z których mogą rozwinąć się groźne choroby, a w tym rak żołądka. Zobacz, jak rozpoznać objawy wrzodów żołądka, refluksu, nadkwaso...
Przeciwwskazania do stosowania sody. Kto nie powinien pić sody oczyszczonej?
Sodę stosuje się jako doraźny środek na różne dolegliwości, a nie jako stały element terapii. U osób wrażliwych na wodorowęglan sodu po jej wypiciu mogą pojawić się skurcze brzucha i nudności, które powinny szybko minąć. Natomiast stosowanie sody powyżej kilkunastu dni może powodować zawroty głowy, a także zaburzenia pracy nerek.
Kto nie powinien pić sody oczyszczonej? Lekarze sugerują, że najlepiej unikać jej w przypadku:
- kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
- dzieci do ukończenia 12. roku życia,
- osób ze schorzeniami układu krążenia,
- osób stosujących leki IPP (zobojętniających kwas żołądkowy),
- nadciśnienia tętniczego krwi,
- niewydolności nerek,
- cukrzycy.
Suche pięty i potliwość nóg odejdą w zapomnienie. Najlepsze sposoby na gładkie stopy
Jak dbać o stopy, by móc z dumą prezentować je w odkrytych butach? To wcale nie takie trudne! Wyjaśniamy, skąd biorą się popularne problemy ze stopami, takie jak sucha skóra, pękające pięty, nadmierna...