Spis treści
Proszek do pieczenia nie tylko do ciasta. Skład proszku do pieczenia
Proszek do pieczenia to niezbędny składnik każdej kuchni. Jest używany nie tylko do pieczenia, ale też do czyszczenia i prania. Może mieć też zastosowanie lecznicze i urodowe, m.in. jako składnik kąpieli, peelingu czy pasty.
Proszek do pieczenia składa się głównie z wodorowęglanu sodu, czyli popularnej sody oczyszczonej, która powoduje, że ciasto staje się puszyste. Inne składniki to kwas (np. cytrynowy, winowy, adypinowy) oraz skrobia, czyli substancja wypełniająca i zapobiegająca zbrylaniu.
Moczenie nóg w proszku do pieczenia – jak to działa?
Kąpiel stóp z dodatkiem proszku do pieczenia to domowy sposób na szybkie i tanie zadbanie o stopy. Moczenie nóg w roztworze wody i proszku do pieczenia wygładza skórę, niweluje nieprzyjemny zapach, pomaga w leczeniu grzybicy i łagodzi podrażnienia – również te po ukąszeniach owadów.
Stopy wymoczone w tej prostej i taniej mieszance zmiękczą modzele, dzięki czemu można je łatwiej usunąć, używając np. pumeksu. Taka kąpiel ma też właściwości relaksujące. Już 10-minutowa kąpiel sprawi, że zmęczone stopy odpoczną i staną się gładkie.
Moczenie nóg w proszku do pieczenia. Przepis na kąpiel stóp
Do przygotowania kąpieli stóp z proszkiem do pieczenia potrzebne są tylko dwa składniki – proszek do pieczenia i woda – miska oraz ręcznik. Opcjonalnie można przygotować pumeks.
Składniki do kąpieli stóp z proszkiem do pieczenia:
- 3 łyżki stołowe proszku do pieczenia
- 3 litry ciepłej wody
Moczenie nóg w proszku do pieczenia – przepis:
- Wlej ok. 3 litrów ciepłej wody do miski.
- Do miski dodaj 3 łyżki stołowe proszku do pieczenia.
- Umieść stopy w roztworze na ok. 15 minut.
- Jeżeli chcesz, usuń martwy naskórek i modzele za pomocą pumeksu.
- Po zabiegu wytrzyj stopy ręcznikiem i nałóż na nie tłusty krem.
Taka kąpiel stóp może być wykonywana nawet codziennie, jednak należy zwracać uwagę na reakcję stóp. W przypadku odczuwania dyskomfortu dobrze jest odczekać 2-3-dni między kolejnymi zabiegami.
Jak zrobić peeling stóp z proszku do pieczenia?
Po kąpieli stóp można użyć proszku do pieczenia jako peelingu. Wystarczy w małej miseczce wymieszać proszek z odrobiną wody do uzyskania pasty o konsystencji podobnej do pasty do zębów. Przygotowaną pastę można wmasować w obszary, które są bardziej dotknięte modzelami. Soda oczyszczona zawarta w proszku do pieczenia działa jak peeling i usuwa martwy naskórek.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Pasta z proszku do pieczenia może być też stosowana na palcach i paznokciach. Wybieli i rozjaśni żółte paznokcie. Stosowana co dwa tygodnie sprawi, że przebarwienia na paznokciach znikną.
Proszek do pieczenia w walce z grzybicą stóp
Grzybica stóp to uciążliwy problem. Oprócz środków dostępnych w aptekach można stosować domowe sposoby. Wystarczy do ciepłej wody w misce dodać pół filiżanki proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej i kilka kropli olejku z drzewa herbacianego. W takiej mieszance moczymy stopy przez 15-30 minut. Na koniec wycieramy stopy do sucha ręcznikiem papierowym.
Pamiętajmy, że domowe sposoby są najbardziej skuteczne na początku rozwoju infekcji. Same nie wyleczą grzybicy i niezbędna jest pomoc lekarza, który zaleci stosowne leczenie.
Zadbaj o swoje stopy
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?