Silny lek na migrenę po raz pierwszy dostępny bez recepty. Przed jego zażyciem należy wykonać test diagnostyczny – jak go zrobić?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wśród głównych przyczyn występowania migrenowych bólów głowy wymienia się podłoże genetyczne i czynniki środowiskowe.
Wśród głównych przyczyn występowania migrenowych bólów głowy wymienia się podłoże genetyczne i czynniki środowiskowe. Karolina Grabowska / Pexels
Szacuje się, że ponad 26 proc. populacji cierpi na migreny, przy czym trzy razy częściej dotykają one kobiet. W wielu przypadkach ciężko jest ustalić jednoznaczną przyczynę silnych bólów głowy i zastosować skuteczne leczenie. Jednym ze sposobów leczenia tych dolegliwości bólowych są tryptany, które do tej pory dostępne były jedynie na receptę. Teraz po raz pierwszy pojawiła się możliwość kupienia w polskich aptekach leku z tej grupy bez recepty.

Spis treści

Dla kogo Dezamigren? Jak działa ten lek na migrenę?

Dezamigren to lek stosowany w doraźnym leczeniu bólu głowy związanego z ostrymi napadami migreny z aurą lub bez aury. Do tej pory był dostępny jedynie na receptę. Obecnie jest jedynym lekiem z grupy tryptanów, który można kupić samodzielnie w aptece.

Jak podaje producent, firma Aflofarm:

Dezamigren jest lekiem przeciwmigrenowym, który należy do grupy leków zwanych selektywnymi agonistami receptora serotoninowego. Substancja czynna leku (almotryptan) wiąże się z receptorami serotoninowymi w naczyniach krwionośnych w mózgu powodując ich zwężenie, co prowadzi do zmniejszenia reakcji zapalnej związanej z migreną.

Wśród dodatkowych zalet leku wymienia:

 • działanie już po 30 minutach od zastosowania,
 • łagodzenie objawów towarzyszące migrenie, takich jak nudności, dźwięko- i światłowstręt,
 • skuteczność także w przypadku przyjęcia w późniejszym stadium migrenowego bólu głowy.

Zobacz też: Leczenie migreny na NFZ działa od roku, ale skorzystało niewielu pacjentów

Ważną informacją jest to, że lek Dezamigren może być stosowany tylko i wyłącznie u pacjentów, u których lekarz rozpoznał migrenę. Przy czym jako migrenę rozumiany jest pulsujący, jednostronny, umiarkowany lub silny ból głowy, który może nasilać się podczas wysiłku fizycznego. Towarzyszy mu co najmniej jeden z następujących objawów:

 • nudności,
 • wymioty,
 • nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy.

Lek mogą przyjmować jedynie osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zalecana dawka to jedna tabletka (12,5 mg). Powinna zostać przyjęta jak najszybciej po rozpoczęciu ataku migreny, ale może być przyjęty także w kolejnej fazie.

Podczas ataku migreny pacjent nie powinien przyjmować więcej niż jedną tabletkę. Jeśli w ciągu 24 godzin dojdzie do kolejnego napadu bólu, można przyjąć drugą tabletkę w dawce 12,5 mg pod warunkiem zachowania przynajmniej 2-godzinnej przerwy pomiędzy przyjęciem pierwszej i drugiej tabletki. Maksymalna dawka dobowa to dwie tabletki (25 mg). Można przyjmować je z posiłkiem lub niezależnie od posiłków, należy popić płynem, najlepiej wodą.

Kto nie powinien przyjmować Dezamigrenu?

Wśród osób, które nie powinny przyjmować leku, producent wymienia pacjentów uczulonych na almotryptan lub którykolwiek z pozostałych składników leku, cierpiących na ciężką niewydolność wątroby, a także tych, u których występuje lub kiedykolwiek wystąpiła jakakolwiek choroba, która ogranicza dopływ krwi do serca, czyli:

 • zawał mięśnia sercowego,
 • dusznica bolesna,
 • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej występujący zwykle po wysiłku fizycznym lub stresie,
 • problemy z sercem bez towarzyszącego bólu,
 • ból w klatce piersiowej występujący w trakcie spoczynku,
 • ciężkie nadciśnienie tętnicze (bardzo wysokie ciśnienie krwi),
 • niekontrolowane łagodne bądź umiarkowane wysokie ciśnienie krwi.

Również osoby, które przeszły udar mózgu lub miały zmniejszony dopływ krwi do mózgu, wystąpiła u nich niedrożność w dużych naczyniach krwionośnych ramion lub nóg albo, jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie inne leki stosowane w leczeniu migreny zawierające ergotaminę, dihydroergotaminę czy metysergid lub inne leki z grupy agonistów serotoniny (np. sumatryptan), nie powinny przyjmować Dezamigrenu.

Producent podkreśla, że jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku nie należy bowiem stosować w okresie ciąży, chyba, że zostanie zalecony przez lekarza, który dokładnie rozważy bilans korzyści do ryzyka. Należy także zachować ostrożność podczas stosowania tego leku w okresie karmienia piersią i unikać go przez 24 godziny od przyjęciu Dezamigrenu.

Wypełnij test diagnostyczny i skonsultuj się lekarzem lub farmaceuta przez zażyciem leku

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy wypełnić test diagnostyczny, który pozwoli ocenić stan zdrowia przed samodzielnym zastosowaniem leku. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź: Ostrzeżenie dla kobiet! Ten objaw wskazuje na ryzyko dla serca. Zobacz, u których osób zagrożenie udarem mózgu i zawałem jest największe

Test diagnostyczny zawierający ankietę oraz dzienniczek migrenowy, w którym pacjent może odnotować datę napadu migreny, czas jej trwania ataku i nasilenie bólu – dołączony jest do każdego opakowania. Można go również wypełnić w zakładce „Dla pacjenta” na stronie leku.

Szczególną ostrożnością przed przyjęciem leku powinny wykazać się m.in. osoby po 65 roku życia, z chorobami układu krążenia oraz te, u których migrena nie została jednoznacznie rozpoznana, ponieważ Dezamigrenu nie należy stosować przy niektórych jej rodzajach np. migrenie podstawowej.

Także alergicy, w szczególności uczuleni na leki przeciwbakteryjne, takie jak sulfonamidy oraz pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem kuracji. Zawsze przed przyjęciem leku należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia