Silny lek na migrenę po raz pierwszy dostępny bez recepty. Przed jego zażyciem należy wykonać test diagnostyczny – jak go zrobić?

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wśród głównych przyczyn występowania migrenowych bólów głowy wymienia się podłoże genetyczne i czynniki środowiskowe.
Wśród głównych przyczyn występowania migrenowych bólów głowy wymienia się podłoże genetyczne i czynniki środowiskowe. Karolina Grabowska / Pexels
Szacuje się, że ponad 26 proc. populacji cierpi na migreny, przy czym trzy razy częściej dotykają one kobiet. W wielu przypadkach ciężko jest ustalić jednoznaczną przyczynę silnych bólów głowy i zastosować skuteczne leczenie. Jednym ze sposobów leczenia tych dolegliwości bólowych są tryptany, które do tej pory dostępne były jedynie na receptę. Teraz po raz pierwszy pojawiła się możliwość kupienia w polskich aptekach leku z tej grupy bez recepty.

Spis treści

Dla kogo Dezamigren? Jak działa ten lek na migrenę?

Dezamigren to lek stosowany w doraźnym leczeniu bólu głowy związanego z ostrymi napadami migreny z aurą lub bez aury. Do tej pory był dostępny jedynie na receptę. Obecnie jest jedynym lekiem z grupy tryptanów, który można kupić samodzielnie w aptece.

Jak podaje producent, firma Aflofarm:

Dezamigren jest lekiem przeciwmigrenowym, który należy do grupy leków zwanych selektywnymi agonistami receptora serotoninowego. Substancja czynna leku (almotryptan) wiąże się z receptorami serotoninowymi w naczyniach krwionośnych w mózgu powodując ich zwężenie, co prowadzi do zmniejszenia reakcji zapalnej związanej z migreną.

Wśród dodatkowych zalet leku wymienia:

  • działanie już po 30 minutach od zastosowania,
  • łagodzenie objawów towarzyszące migrenie, takich jak nudności, dźwięko- i światłowstręt,
  • skuteczność także w przypadku przyjęcia w późniejszym stadium migrenowego bólu głowy.

Zobacz też: Leczenie migreny na NFZ działa od roku, ale skorzystało niewielu pacjentów

Ważną informacją jest to, że lek Dezamigren może być stosowany tylko i wyłącznie u pacjentów, u których lekarz rozpoznał migrenę. Przy czym jako migrenę rozumiany jest pulsujący, jednostronny, umiarkowany lub silny ból głowy, który może nasilać się podczas wysiłku fizycznego. Towarzyszy mu co najmniej jeden z następujących objawów:

  • nudności,
  • wymioty,
  • nadwrażliwość na światło, dźwięki lub zapachy.

Lek mogą przyjmować jedynie osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zalecana dawka to jedna tabletka (12,5 mg). Powinna zostać przyjęta jak najszybciej po rozpoczęciu ataku migreny, ale może być przyjęty także w kolejnej fazie.

Podczas ataku migreny pacjent nie powinien przyjmować więcej niż jedną tabletkę. Jeśli w ciągu 24 godzin dojdzie do kolejnego napadu bólu, można przyjąć drugą tabletkę w dawce 12,5 mg pod warunkiem zachowania przynajmniej 2-godzinnej przerwy pomiędzy przyjęciem pierwszej i drugiej tabletki. Maksymalna dawka dobowa to dwie tabletki (25 mg). Można przyjmować je z posiłkiem lub niezależnie od posiłków, należy popić płynem, najlepiej wodą.

Kto nie powinien przyjmować Dezamigrenu?

Wśród osób, które nie powinny przyjmować leku, producent wymienia pacjentów uczulonych na almotryptan lub którykolwiek z pozostałych składników leku, cierpiących na ciężką niewydolność wątroby, a także tych, u których występuje lub kiedykolwiek wystąpiła jakakolwiek choroba, która ogranicza dopływ krwi do serca, czyli:

  • zawał mięśnia sercowego,
  • dusznica bolesna,
  • ból lub dyskomfort w klatce piersiowej występujący zwykle po wysiłku fizycznym lub stresie,
  • problemy z sercem bez towarzyszącego bólu,
  • ból w klatce piersiowej występujący w trakcie spoczynku,
  • ciężkie nadciśnienie tętnicze (bardzo wysokie ciśnienie krwi),
  • niekontrolowane łagodne bądź umiarkowane wysokie ciśnienie krwi.

Również osoby, które przeszły udar mózgu lub miały zmniejszony dopływ krwi do mózgu, wystąpiła u nich niedrożność w dużych naczyniach krwionośnych ramion lub nóg albo, jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie inne leki stosowane w leczeniu migreny zawierające ergotaminę, dihydroergotaminę czy metysergid lub inne leki z grupy agonistów serotoniny (np. sumatryptan), nie powinny przyjmować Dezamigrenu.

Producent podkreśla, że jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Leku nie należy bowiem stosować w okresie ciąży, chyba, że zostanie zalecony przez lekarza, który dokładnie rozważy bilans korzyści do ryzyka. Należy także zachować ostrożność podczas stosowania tego leku w okresie karmienia piersią i unikać go przez 24 godziny od przyjęciu Dezamigrenu.

Wypełnij test diagnostyczny i skonsultuj się lekarzem lub farmaceuta przez zażyciem leku

Przed rozpoczęciem stosowania leku należy wypełnić test diagnostyczny, który pozwoli ocenić stan zdrowia przed samodzielnym zastosowaniem leku. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Sprawdź: Ostrzeżenie dla kobiet! Ten objaw wskazuje na ryzyko dla serca. Zobacz, u których osób zagrożenie udarem mózgu i zawałem jest największe

Test diagnostyczny zawierający ankietę oraz dzienniczek migrenowy, w którym pacjent może odnotować datę napadu migreny, czas jej trwania ataku i nasilenie bólu – dołączony jest do każdego opakowania. Można go również wypełnić w zakładce „Dla pacjenta” na stronie leku.

Szczególną ostrożnością przed przyjęciem leku powinny wykazać się m.in. osoby po 65 roku życia, z chorobami układu krążenia oraz te, u których migrena nie została jednoznacznie rozpoznana, ponieważ Dezamigrenu nie należy stosować przy niektórych jej rodzajach np. migrenie podstawowej.

Także alergicy, w szczególności uczuleni na leki przeciwbakteryjne, takie jak sulfonamidy oraz pacjenci przyjmujący leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI powinni skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem kuracji. Zawsze przed przyjęciem leku należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Haniaaaa
Ja długo szukałam produktów, które pomogą opanować mi moje migreny. Wiem, że jestem na nie skazana już do końca życia, ale szukałam produktów, które choć trochę pomogą mi w migrenie. Pewnego dnia koleżanka pokazała mi ulotkę konopnej farmacji z Poznania. Był tam artykuł na temat tego, jak pokonać ból dzięki produktom konopnym i ziołom. Zaciekawiłam się i tak naprawdę nie miałam nic do stracenia, aby wypróbować produkty z ulotki: olej CBD 10% RAW , olej CBG 9%, złocień maruna i amfor konopny do nacierania skroni i szyji

Zamówiłam przez internet, bo do miasta było mi nie po drodze. Zaczęłam stosować zgodnie z rozpiską, jaka została mi wręczona w przesyłce. Po 3 tygodniach stosowania tych produktów migreny zmniejszyły się o 20% i ten efekt utrzymywał się dość długo. W 9 tygodniu stosowania migreny zmniejszyły się o 60%. Jestem zadowolona z tego wyniku. Żadne środki naturalne nigdy nawet w 1% mi tak nie pomogły.

Działanie produktów: opisze po krotce resztę znajdziesz w internecie

Olej CBD: Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźniająco, co pomaga złagodzić ból i napięcie związane z migreną.

Olej CBG: Blokuje receptory bólowe w mózgu, co zmniejsza intensywność migreny.

Złocień maruna: Zawiera parthenolid, który hamuje uwalnianie neuroprzekaźników związanych z bólem, co łagodzi objawy migreny.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia