Spis treści
Czy wanilia jest zdrowa? Poznaj jej cenne właściwości
Znana nam jako przyprawa wanilia to suszone owoce wanilii płaskolistnej (Vanilla planifolia Andrews), która pochodzi z rodziny storczykowatych. Jej suszone strąki zawierające nasiona nazywane laskami wanilii mają bardzo intensywny słodki smak i zapach. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej i rośnie w lasach tropikalnych. Najbardziej ceniona wanilia bourbon pochodzi z Madagaskaru. Wanilia to obok szafranu i kardamonu jedna z najdroższych przypraw świata.
Głównym składnikiem jest jedna z substancji lotnych zawartych w suszonej roślinie, czyli wanilina, której wanilia zawdzięcza niezwykły aromat, a także wiele cennych dla zdrowia właściwości. Badania wykazały, że już sam zapach wanilii poprawia nastrój, wspiera pracę mózgu i obniża stres oraz zmniejsza odczuwanie bólu.
Wanilina produkowana jest także syntetycznie i to właśnie ta sztuczna postać jest głównie stosowana w dostępnym w sklepach cukrze wanilinowym. Wykazuje ona o wiele mniej właściwości prozdrowotnych, ale badania potwierdziły jej działanie przeciwzapalne.
Spożywanie prawdziwej wanilii daje jeszcze więcej korzyści dla zdrowia niż samo wdychanie jej aromatu. Wanilia działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i przeciwbólowo, łagodzi bóle reumatyczne. Ma właściwości kojące i uspokajające. Reguluje także tętno i obniża poziom cholesterolu oraz usprawnia trawienie. Wanilia działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki temu łagodzi bóle brzucha i zaparcia. Wspomaga też odchudzanie, ponieważ zmniejsza apetyt i ochotę na słodkie przekąski oraz przyspiesza metabolizm.
Wanilia jest też uznawana za afrodyzjak, ponieważ pobudza narządy rodne, zwiększa libido i wzmaga aktywność seksualną. Działa też pobudzająco pomoże więc przy wyczerpaniu i zmniejszy odczuwanie zmęczenia. Przyprawa stymuluje również wydzielanie estrogenu, dzięki temu reguluje cykl miesiączkowy i zmniejsza objawy PMS.
Czy można dodać wanilię do kawy? Wypróbuj przepis na kawę waniliową
Dzięki tak licznym właściwościom i niezwykłemu aromatowi oraz smakowi wanilia będzie świetnym dodatkiem do kawy. Najwięcej prozdrowotnych właściwości zyskasz dodają całą laskę wanilii, ale sprawdzi się także w postaci ekstraktu waniliowego, który jest naturalnie słodki i niskokaloryczny. Możesz też użyć wanilii mielonej w proszku lub cukru z wanilią, tą prawdziwą, a nie syntetyczną waniliną. Najmniej korzystne będą gotowe syropy waniliowe lub cukier wanilinowy.
Kawę waniliową możesz więc zrobić na kilka różnych sposobów. Najszybszym i najprostszym z nich jest dodanie kilku kropli ekstraktu waniliowego do gotowej kawy. Nieco bardziej skomplikowane, ale dostarczający więcej wartości odżywczych pochodzących z przyprawy jest użycie całej laski wanilii. Do przygotowania kawy z wanilią w ten sposób potrzebujesz tych składników:
1 cała laska wanilii,
200 ml wody lub mleka,
50 ml kawy espresso,
cukier (opcjonalnie).
Jak zrobić kawę waniliową z laską wanilii?
Laskę wanilii przekrój wzdłuż i łyżeczką wyskrob z jej wnętrza czarne ziarenka.
Do niedużego rondelka wlej wodę lub mleko w zależności od tego czy wolisz kawę z mlekiem czy czarną.
Do wody wrzuć ziarenka wanilii i całą laskę. Zagotuj.
Po zagotowaniu zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez dwie minuty.
Po przygotowaniu wywaru z wanilii przelej go do filiżanki i dodaj zaparzoną kawę espresso i cukier lub inny słodzik według uznania.