Od zatok do stawów. Skutkiem zapalenia choroby reumatyczne. Ryzyko RZS, dny moczanowej i artrozy rośnie aż o 40 procent!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Problemy z zatokami miała co druga osoba, a wiele zmaga się z zapaleniem latami. Lekarze alarmują, że trzeba je leczyć! Inaczej rozwinąć się może trudna do leczenia choroba reumatyczna, często z autoagresji. Zobacz, jak rośnie ryzyko rozwoju RZS, fibromialgii czy zespołu Sjögrena, a także dny moczanowej i zwyrodnienia stawów, jeśli choroba zatok wystąpiła w ciągu ostatnich 10 lat.

Spis treści

Zapalenie zatok to zagrożenie dla całego organizmu

Zapalenie zatok w przewlekłej postaci to problem ok. 15 procent osób w Polsce, podczas gdy ostrą chorobę przeszła choć raz co drugi mieszkaniec kraju. Jednocześnie co czwarty zmaga się z chorobami reumatycznymi. Naukowcy odkryli, że problemy te są ze sobą związane. Wspólnym mianownikiem jest stan zapalny, który zagraża całemu ciału.

Starsza kobieta siedzi na łóżku i uciska nasadę nosa z powodu bólu zatok
Zawroty głowy, bóle twarzy, uczucie ucisku, rozpierania i zapchania, osłabiony węch, katar i wydzielina z nosa – takie objawy świadczą o zapaleniu zatok i wymagają leczenia vorDa/Getty Images

Choroby reumatyczne to zbiorcza nazwa schorzeń tkanki łącznej, zwłaszcza stawów, kości, ścięgien i mięśni. Należy do nich m.in. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zespół Sjögrena, choroba zwyrodnieniowa stawów (inaczej artroza lub osteoartretyzm), fibromialgia czy łuszczyca stawów.

Zobacz: Pilotaż programu leczenia chorób reumatycznych

Do czynników rozwoju chorób reumatycznych należy ich historia w rodzinie, wiek, płeć, status palenia tytoniu, otyłość i wpływy środowiskowe. Teraz naukowcy z Kliniki Mayo w Minnesocie wykryli, że do tej listy trzeba dopisać zapaleniem zatok – nawet przebyte dekadę wcześniej.

W badaniu opisanym w „RMD Open” poddano analizie informacje medyczne ponad 500 tys. mieszkańców Olmsted County z lat 1966-2014, zebrane w ramach „Rochester Epidemiology Project”. Wybrano ok. 1,7 tys. pacjentów w średnim wieku 63 lat, z czego 2/3 stanowiły kobiety z nowo zdiagnozowaną układową chorobą reumatyczną o charakterze autoimmunologicznym. Dane każdej z osób porównano z informacjami nt. trzech innych, odpowiednio dobranych osób bez chorób reumatycznych.

Zatoki i choroby autoimmunologiczne. Tak rośnie ryzyko rozwoju

Wyniki badania pokazały, że przebyte zapalenie zatok to o 40 procent większe ryzyko zdiagnozowania nowej choroby reumatycznej dowolnego typu na przestrzeni kolejnych 10 lat. Najsilniejszy wpływ dotyczył zespołu antyfosfolipidowego (APS) – zagrożenie rosło aż 7-krotnie, a także zespołu Sjögrena – występował dwa razy częściej. Są to choroby autoimmunologiczne, czyli z autoagresji, gdy organizm atakuje siebie sam.

W zespole antyfosfolipidowym organizm wytwarza autoprzeciwciała przyczyniające się do powstawania zakrzepicy, w zespole Sjögrena cierpią natomiast błony śluzowe.

Im więcej przebytych epizodów zapalenia zatok, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju chorób reumatycznych. Uczestnicy, którzy mieli ich za sobą co najmniej siedem:

  • dwukrotnie częściej słyszeli diagnozę o układowym zapalenie naczyń (vasculitis),
  • prawie 5 razy częściej zapadali na układową chorobę autoimmunologiczną,
  • ok. 9 razy częściej chorowali na zespół Sjögrena.

Czytaj też: Składnik leków na zatoki i katar niebezpieczny dla zdrowia

– Zapalenie zatok często ma związek z bakteriami chorobotwórczymi, które mogą odgrywać rolę w chorobach reumatycznych – wyjaśnia dr Cynthia Crowson, główna autorka badania. – Dodatkowo zapalenie zatok powiązano z przyspieszonym twardnieniem arterii, co przyczynia się do zwiększenia potencjalnego działania zapalnego.

Związek chorób oddechowych z reumatycznymi znano już wcześniej także z badań nad zanieczyszczeniem powietrza czy paleniem papierosów. Wykazano m.in., że dym tytoniowy wpływa negatywnie na choroby reumatyczne i układu mięśniowo-szkieletowego, a rzucenie palenia przez pacjentów wiąże się z mniejszą aktywnością choroby i zmniejszeniem ryzyka rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych.

– Zapalenie zatok jest powiązane z tymi czynnikami, a zależność między zapaleniem zatok i chorobami reumatycznymi nie została dobrze zbadana – wyjaśnia ekspertka. – Czynniki związane z ich rozwojem mogą mieć kluczowe znaczenie dla zapobiegania mu w przyszłości.

Już wcześniej odkryto, że zanieczyszczenia powietrza wpływają na zwiększenie ryzyka rozwoju zespołu Sjögrena, RZS, łuszczycy i dny moczanowej (podagry). W innych ustalono, że u osób ze schorzeniami reumatycznymi częściej występują choroby płuc i układu oddechowego.

To ważne badania pokazuje, jak wielki jest wpływ chorób oddechowych na rozwój chorób przewlekłych, w tym schorzeń z autoagresji. Zwraca uwagę na potrzebę skuteczniejszego leczenia chronicznych chorób zatok, które w przypadku niektórych pacjentów mogą doprowadzić do powikłań. Jego autorzy planują teraz przyjrzeć się czynnikom genetycznym, które najprawdopodobniej stoją za rozwojem obu rodzajów schorzeń, a także związkom pomiędzy ich leczeniem.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia