Pogoda nie wpływa na zaraźliwość koronawirusa! Naukowcy określili procentowy udział kluczowych czynników w transmisji COVID-19

Anna Rokicka-Żuk
Badanie związków pogody z liczbą zachorowań na COVID-19 na świecie udowodniło, że ma ona znikomy wpływ na rozprzestrzenianie się choroby
Badanie związków pogody z liczbą zachorowań na COVID-19 na świecie udowodniło, że ma ona znikomy wpływ na rozprzestrzenianie się choroby Alexandra_Koch/pixabay.com
Na początku epidemii koronawirusa naukowcy wierzyli, że podobnie jak w przypadku wirusa grypy czy doświadczeń w laboratoriach jego zaraźliwość kształtowana jest przez pogodę. Sezon letni nie przyniósł jednak tak istotnego zmniejszenia liczby zachorowań, jak się spodziewano. Dziś wiadomo już, że na zaraźliwość SARS-CoV-2 nie wpływa istotnie ani temperatura, ani wilgotność powietrza. Znana jest jednak siła oddziaływania czynników, które w największym stopniu przyczyniają się do rozprzestrzeniania pandemii.

Zbadania wpływu pogody na zakaźność koronawirusa podjęli się uczeni z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin i ich współpracownicy, którzy opisali wyniki swoich analiz na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health”.

Naukowcy stwierdzili, że związek zakażalności nowego wirusa z pogodą jest złożony z powodu wpływu warunków atmosferycznych nie tylko na sam patogen, ale też na ludzkie zachowania, które przyczyniają się do jego transmisji.

Według nowych ustaleń w przenoszeniu wirusa SARS-CoV-2 istotnej roli nie odgrywają ani temperatura powietrza, ani jego wilgotność. O ile jednak szerzenie się infekcji nie zależy bezpośrednio od pogody, wpływa na nie sposób naszego postępowania.

Badacze poddali analizie wartość czynnika zwanego ekwiwalentem temperatury powietrza, który uwzględnia też jego wilgotność, w powiązaniu z liczbą zachorowań na COVID-19 w różnych rejonach świata od marca do lipca 2020 roku.

Wykazano, że względny wpływ warunków pogodowych na zakaźność koronawirusa nie sięga nawet 3 procent, podczas gdy największe znaczenie mają:

  • wycieczki – ok. 34 procent,
  • spędzanie czasu poza domem – ok. 26 procent,
  • liczba mieszkańców w danym miejscu – ok. 23 procent,
  • gęstość zaludnienia – ok. 13 procent.

Wyniki tych prac pokazują, jak wiele zależy od nas samych. Aby zmniejszyć zapadalność na COVID-19, nie należy liczyć na czynniki zewnętrzne, tylko zgodnie z zaleceniami ograniczać kontakty międzyludzkie.

Sprawdź także:

Źródło:
Temperature and humidity do not play a significant role in COVID-19 spread, News Medical

ZOBACZ: Kiedy lekarz może odmówić zlecenia testu na koronawirusa? Eskpert: Eliza Kuna, adwokat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia