Spis treści
Eris w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdza cztery przypadki
Od początku sierpnia wirusolodzy obserwowali wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce, o czym dla PAP mówiła prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. Nie było wtedy jeszcze potwierdzonych przypadków wariantu EG.5.1, czyli Eris.
Czytaj także: COVID-19 powraca. Zwróć uwagę na ten wczesny objaw zakażenia
Ludzie w Polsce najczęściej chorują na Omikron, wariant wirusa SARS-CoV-2. W jego obrębie wyróżnia się podwarianty, m.in.:
- Kraken – podwariant Omikron XBB.1.5,
- Pirola – podwariant Omikron BA.2.86,
- Eris – podwariant Omikron EG.5.1.
Sprawdź również: Wszystkie warianty koronawirusa mogą zakażać mózg
Ministerstwo Zdrowia zapytane przez serwis medonet.pl o sytuację covidową, potwierdziło cztery przypadki zachorowań na wariant Eris. Do tej pory nie został zgłoszony żaden chory z wariantem Pirola (dane z GISAID z 30 sierpnia).
Nowy wariant COVID-19 to szczep EG.5.1
Nowa wersja koronawirusa wychodzi na prowadzenie w rekordowym wręcz tempie. Szczep nazwany nieformalnie Eris (EG.5.1) był według danych Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) drugim wiodącym wariantem koronawirusa na Wyspach już 20 lipca 2023 r. Zajmował wtedy drugie miejsce po subwariancie Omikrona o nazwie Arcturus (XBB.1.16). Zainfekowanych nim było ponad 14,5 proc. pacjentów, a liczba zachorowań wzrastała o ok. 20 proc. tygodniowo.
Czytaj też: Wysoce zmutowany koronawirus może już tu być! Pirola ma tyle zmian, co ostatnio Omikron
W Stanach Zjednoczonych infekcja Erisem dotyczy prawie 42 proc. chorych z COVID-19. Jak podają amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), wyprzedził Arcturusa w ciągu zaledwie 2 tygodni, stając się głównym szczepem wśród zarażonych. Do 5 sierpnia zachorowało na niego 17,3 proc. pacjentów covidowych.
Zobacz również: Koronawirus nadal istnieje i mutuje. HV.1 to nowy wariant COVID-19, który jest bardziej zakaźny od poprzednich
W wymienionych krajach nowy koronawirus spowodował wzrost liczby hospitalizacji pomimo ciepłej pory roku. W tygodniu do 22 lipca zwiększyła się ona w USA o ok. 12 procent, a w Zjednoczonym Królestwie w tygodniu do 29 lipca skoczyła o prawie 41 proc. względem zaledwie kilku poprzednich dni.
Jakie objawy wywołuje koronawirus Eris?
Objawy zakażenia wariantem Eris koronawirusa SARS-CoV-2 są podobne, jak w przypadku innych wersji Omikrona (czyli B.1.1.529), ponieważ jest to jeden z jego podwariantów. Są mało charakterystyczne, dlatego na ich podstawie trudno określić, na jaką infekcję oddechową jest się chorym.
Sprawdź: Koronawirus „przeskakuje” między gatunkami w sposób, który niepokoi ekspertów
Symptomy infekcji Erisem obejmują:
- katar, kichanie, zatkany nos,
- ból gardła,
- ból głowy,
- zmęczenie,
- kaszel,
- zaburzenia węchu i smaku.
Czytaj też: Niepokojące wieści ws. nowych podwariantów Omikrona. Dotyczą także zaszczepionych
Na wariant Eris jako pochodną Omikrona będą działać uaktualnione wersje szczepionek, nad którymi naukowcy pracują przed sezonem jesiennym.