Spis treści
Czy piwo jest dobre na dnę moczanową? Ta wiadomość nie ucieszy Polaków
Badania chińskich naukowców opublikowane 28 sierpnia 2024 r. w JAMA Network Open wykazały, że niektóre napoje alkoholowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju dny moczanowej – bolesnej formy zapalenia stawów. Wśród nich jest piwo – najczęściej wybierany przez Polaków alkohol. Wypijanie zaledwie jednego kufla tego złocistego trunku dziennie może zwiększyć ryzyko zachorowania na dnę moczanową – o 60 proc. u mężczyzn i 62 proc. u kobiet.
Naukowcy z Chin przeanalizowali nawyki alkoholowe ponad 400 tys. mieszkańców Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że mężczyźni pijący alkohol co najmniej pięć razy w tygodniu mają dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na podagrę niż ci, którzy piją mniej niż raz w tygodniu. Jeżeli chodzi o kobiety, to częstsze spożywanie alkoholu wiąże się z „umiarkowanie podwyższonym” ryzykiem dny moczanowej.
Warto podkreślić, że badanie miało pewne ograniczenia. Jednym z nich było to, że uczestnicy zgłaszali spożycie alkoholu w latach 2006-2010. Nie jest jasne, jak i czy ich nawyki związane z piciem zmieniały się w czasie.
– Szacuje się, że w Polsce podagra dotyczy ponad 400 tys. osób, a mężczyźni chorują nawet 10 razy częściej niż kobiety – pisze Agata Siemiaszko na Stronie Zdrowia.
Czy alkohol szkodzi na dnę moczanową?
Dna moczanowa to najczęstsza forma zapalenia stawów. Występuje, gdy w stawach gromadzi się kwas moczowy. Istnieje wiele czynników ryzyka zachorowania na dnę moczanową. Niektóre z nich to:
nadużywanie alkoholu,
dieta bogata w puryny,
stosowanie leków moczopędnych,
przewlekłe odwodnienie,
częste przyjmowanie aspiryny,
genetyka,
płeć.
Choć od dawna wiadomo, że alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia dny moczanowej i może wywoływać nawracające ataki, to naukowcy z Chin sprawdzili, jak różne napoje alkoholowe wpływają na ryzyko wystąpienia dny moczanowej u mężczyzn i kobiet.
Jak wykazało badanie, spożycie piwa, cydru, szampana, białego wina i napojów spirytusowych było związane z wyższym ryzykiem wystąpienia dny moczanowej u obu płci. Warto podkreślić, że piwo i cydr wykazywały najsilniejszy związek.
Alkohole wysokoprocentowe zwiększały ryzyko dny moczanowej u kobiet, podczas gdy czerwone wino powodowało „umiarkowanie wyższe” ryzyko dny moczanowej u mężczyzn. Co ciekawe, wzmocnione wino (takie jak porto) nie zwiększało ryzyka wystąpienia podagry.
– Odkrycia te sugerują, że określone napoje alkoholowe są związane z podobnym ryzykiem dny moczanowej u mężczyzn i kobiet oraz że spożycie alkoholu powinno być zminimalizowane w celu zapobiegania dnie moczanowej niezależnie od płci – napisali naukowcy w artykule.
Co przynosi ulgę w dnie moczanowej?
Dna moczanowa może być leczona poprzez zmiany w stylu życia, takie jak:
zmniejszenie spożycia alkoholu,
picie większej ilości wody.
Istnieją też leki, które pomagają zapobiegać zaostrzeniom dny moczanowej i zależą od fazy choroby.
Jeżeli podejrzewasz u siebie dnę moczanową lub miałeś już wcześniej zaostrzenie podagry, zgłoś się do lekarza, aby uzyskać pomoc w leczeniu oraz zapobiec przyszłym zaostrzeniom i nawrotom choroby.
Źródło:
Consumption of Total and Specific Alcoholic Beverages and Long-Term Risk of Gout Among Men and Women JAMA Network Open