Czym jest i jak pozyskuje się olejek lawendowy?
Olejek lawendowy pozyskuje się z kwiatów lawendy lekarskiej inaczej wąskolistnej (Lavandula officinalis) najczęściej na drodze destylacji z parą wodną, w wyniku której powstaje też cenny produkt uboczny w postaci hydrolatu lawendowego.
Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i należy do rodziny jasnotowatych i jest blisko spokrewniona z ziołami takimi jak bazylia czy ortosyfon. Surowcem zielarskim są kwiaty wydające mocny, charakterystyczny zapach i zawierające związki o gorzkim i palącym smaku. Lawenda kwitnie na fioletowo, występują też odmiany o kwiatach różowych i białych.
Lawenda kwitnie od czerwca do września. Kwiatostany ścina się półtora tygodnia po rozwinięciu pierwszych kwiatów. Zawierają one duże ilości olejku eterycznego, który destyluje się z kwiatów i który jest cenionym surowcem leczniczym i składnikiem wielu produktów pielęgnacyjnych oraz perfum.
Dowiedz się więcej na temat:
Właściwości olejku z lawendy
Olejek eteryczny z kwiatów lawendy zawiera ponad 150 aktywnych składników o właściwościach antyoksydacyjnych i leczniczych, w tym poprawiających trawienie i stan skóry. Zawiera ok. 60 procent octanu linalilu i linalolu, a także antocyjany, które są naturalnym barwnikiem. Na charakterystyczny zapach olejku lotnego z lawendy wpływa nie tylko linalol (pachnie konwalią) i octan linalilu (ma aromat cytrusowy i występuje też w bergamocie), ale też inne bardzo liczne spokrewnione związki m.in. cyneolu, ocymenu czy terpineolu oraz kamfora.
Składniki zawarte w olejku lawendowym to głównie monoterpeny i seskwiterpeny o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Znajdują się w nim też inne silne antyoksydanty, m.in. kumaryna i spokrewniona z nią herniaryna, które działają przeciwskurczowo, przeciwobrzękowo i rozszerzająco na naczynia krwionośne.
Związki zawarte w olejku lawendowym mają silne działanie antyseptyczne (niszczą nawet takie paciorkowce, jak pneumokoki), regulują produkcję sebum i zwężają ujścia gruczołów łojowych. Z tego względu stosuje się go w kosmetyków przeznaczonych dla cery tłustej i trądzikowej.
Olejek eteryczny z lawendy aplikowany na skórę twarzy i głowy poprawia ukrwienie i odżywienie skóry, a neutralizując wolne rodniki spowalnia procesy starzenia się skóry. Jest więc chętnie stosowanym składnikiem preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej oraz tych hamujących wypadanie włosów.
Olejek lawendowym łagodzi też dolegliwości przy problemach skórnych takich jak owrzodzenia, oparzenie słoneczne czy łuszczyca. Przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza obrzęki. Ponieważ pobudza krążenie krwi i limfy, jest dodawany do balsamów antycellulitowych. Oprócz tego, że hamuje rozwój niepożądanych bakterii, zmniejsza produkcję potu, co czyni go dobrym dodatkiem do naturalnych dezodorantów bez aluminium oraz kremów do stóp.