Detektor tętna płodu, czyli jak podsłuchać bicie serca dziecka rozwijającego się w łonie matki?

Julita Jaszczyszyn
Detektory tętna płodu (czyli tzw. dopplery) są powszechnie wykorzystywane w praktyce ginekologicznej do badania pracy serca dziecka w łonie matki.
Detektory tętna płodu (czyli tzw. dopplery) są powszechnie wykorzystywane w praktyce ginekologicznej do badania pracy serca dziecka w łonie matki. anyka/123RF
Detektory tętna płodu są powszechnie wykorzystywane w praktyce położniczej oraz ginekologicznej, gdyż dostarczają cenne informacje dotyczące maluszka. Pomiar uderzeń serca nienarodzonego dziecka, którego można dokonać za pomocą takich urządzeń, pozwala na ocenę prawidłowego rozwoju wewnątrzmacicznego. Jak z nich korzystać?

Detektor tętna płodu to w dużym przybliżeniu swego rodzaju przyrząd szpiegowski. Celem jego działania jest wsłuchiwanie się w tętno płodu, który rozwija się w łonie matki. Na rynku są również dostępne detektory (zwane też dopplerami), które świetnie sprawdzają się do rutynowego, domowego użytku. Co warto o nich wiedzieć?

Z czego składa się i jak zbudowany jest domowy detektor tętna płodu?

Podstawowym elementem wyposażenia dobrego detektora jest zestaw nagłaśniający bicie serca dziecka. Zazwyczaj, prostsze, elementarne urządzenia wyposażone są w zestaw słuchawkowy, zaś te nieco bardziej zaawansowane – składają się z głośników.

Niekiedy przyrządy do pomiaru tętna płodu są dodatkowo zaopatrzone w wyświetlacz, który pozwala kontrolować liczbę uderzeń serduszka poprzez wyświetlającą się liczbę lub wykres, który za pomocą niektórych detektorów można również wydrukować. Elementarną składową detektora tętna płodu jest oczywiście głowica, wyposażona w przyrząd pomiarowy, który podobnie jak w przypadku badania USG, rejestruje uderzenia serca za pomocą bezpiecznej dawki promieniowania ultrafioletowego.

Kiedy zacząć stosować detektory tętna płodu i czy jest to bezpieczne?

Większość aparatury dostępnej na rynku jest przeznaczona do stosowania już od dziesiątego tygodnia ciąży. Jest to jednak uzależnione od konkretnego rodzaju detektora, gdyż różni producenci kierują do swoich konsumentów różne zalecenia, a przed zakupem warto się upewnić, jakie są sugestie co do konkretnego okresu zastosowania urządzenia.

Detektor tętna płodu stosowany zgodnie z zaleceniami jest całkowicie bezpieczny dla rozwijającego się maluszka.

Badania z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych są wykonywane na kobietach ciężarnych od lat 60. XX wieku. Dostępne na polskim rynku przyrządy mają natężenie promieniowania UV całkowicie zgodne z normami europejskimi.

Jak odczytywać tętno płodu?

Fakt, iż doświadczona położna czy profesjonalny ginekolog potrafi prawidłowo zinterpretować liczbę uderzeń bicia serca płodu, nie budzi zastrzeżeń. Jednakże ciężarne matki nie zawsze dobrze odczytują tętno płodu. Norma nie sprawdza się jednakowo w każdym przypadku, a zachowanie dziecka zdecydowanie lepiej jest określić na podstawie jego energicznych ruchów, by nie uśpić, za pomocą detektora, swojej czujności.

Warto wiedzieć:

Warto jednak podać wartości liczbowe tętna, jakie podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na czas porodu:

  • 100 uderzeń na minutę – niskie tętno płodu,
  • 180 uderzeń na minutę – wysokie tętno płodu.

Te dwie wartości, przyjmowane są jako graniczne, przy których występuje zagrożenie dla zdrowia i życia przychodzącego na świat dziecka. Ilość uderzeń mieszcząca się w podanym wyżej zakresie uznawana jest za optymalną, niebudzącą zagrożeń.

Korzystanie z urządzenia do pomiaru bicia serca nienarodzonego maluszka spisuje się najlepiej, wtedy gdy jest połączone z nieustanną obserwacją zachowania dziecka w łonie matki. Rodzi się więc pytanie, na jaki model się zdecydować?

Detektor tętna płodu – opinie użytkowników

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych przyrządów do pomiaru tętna płodu. Ostatnio coraz częściej jest to przyrząd wybierany przez młodych rodziców, gdyż wyniki, jakie otrzymuje się po przeprowadzeniu badania w domowym zaciszu, są tożsame do uzyskanych w gabinecie lekarskim.

Detektory tętna płodu służą bowiem do przeprowadzenia KTG, czyli monitorowania akcji serca płodu, przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie KTG, oprócz tego, iż pozwala określić tętno płodu, informuje również czy do dziecka w łonie matki w czasie skurczu dociera odpowiednia ilość tlenu.

 Prawda czy mit? Co wiesz o porodzie? QUIZ

Opinie na temat detektorów tętna płodu w większości przypadków są jednakowe – jest to urządzenie, które pomaga w spokoju przetrwać ciąże, zwłaszcza w przypadku młodych, niekiedy delikatnie przewrażliwionych mam, będących w stanie błogosławionym po raz pierwszy. Posiadaczki detektorów mierzących tętno płodu cenią je za:

  • solidne wykonanie,
  • prostą, intuicyjną obsługę,
  • nienaganną jakość dźwięku,
  • prawdziwe, rzetelne wyniki badań,
  • przyjemne użytkowanie (możliwość stosowania z oliwką),
  • konkurencyjne ceny,
  • walory estetyczne.

Detektor tętna płodu to świetny gadżet, który ułatwia spokojne przejście przez ciążę. Należy jedynie pamiętać o tym, by jego stosowanie połączyć z baczną obserwacją zachowania dziecka, by już od pierwszych chwil dziecka móc słyszeć jego radosne bicie serca!

Zobacz również

Zobacz wideo o badaniach w pierwszym trymestrze ciąży, o tym jak czuje się kobieta w tym okresie i jak rozwija się dziecko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia