Choć menopauzą nazywa się ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, to jednak moment ten poprzedza okres premenopauzalny, który trwa ok. 4-6 lat przed zatrzymaniem cyklu menstruacyjnego, a od ustania krwawienia musi minąć rok, aby lekarz mógł stwierdzić, że kobieta przeszła klimakterium. Jest to więc dość długi proces, w czasie którego w organizmie kobiety następuje wiele zmian.
W czasie przekwitania ustaje praca jajników, które przestają wytwarzać komórki jajowe, a przysadka mózgowa stopniowo zmniejsza ilość wytwarzanych hormonów oraz spada poziom estrogenu i progesteronu. Miesiączki w tym czasie mogą być nieregularne, pojawiają się coraz rzadziej, aż do momentu ich całkowitego zatrzymania. W związku z tym kobieta staje się bezpłodna.
Zobacz także:
Objawy menopauzy – jak rozpoznać, że kobieta weszła w okres przekwitania?
Zmiany zachodzące w organizmie kobiety mają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie i powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. U każdej kobiety przebieg menopauzy oraz czas jej pojawienia się będzie inny, jednak już ok. 40. roku życia mogą pojawiać się jej pierwsze symptomy. Zwykle należą do nich zaburzenia miesiączkowania, cykle stają się nieregularne, a krwawienia zmieniają swoją intensywność i mogą być bardziej skąpe lub obfite niż dotychczas.