Nowy wirus Cristoli w Paryżu. Mogą go przenosić komary. Czy zaszkodzi Europie i światu tak jak koronawirus?

asz
Nowy wirus Cristoli może być przenoszony przez komary - należy bowiem do grupy ortobuniawirusów, które są przenoszone zwykle przez owady.
Nowy wirus Cristoli może być przenoszony przez komary - należy bowiem do grupy ortobuniawirusów, które są przenoszone zwykle przez owady. 123rf.com
W Paryżu odkryto nowy wirus. Była nim zakażona kobieta, która zmarła na zapalenie mózgu. „Wirus Cristoli” zidentyfikowano przy użyciu tych samych technik, które stosowano w pracach nad koronawirusem z Wuhan. Czy nowy wirus Cristoli jest groźny?
  • we Francji zidentyfikowano nowego wirusa
  • nowy wirus Cristoli może być przenoszony przez owady, m.in. komary
  • wykrycie wirusa świadczy o udoskonalaniu metod badawczych

58-latka zmarła w 2019 roku, a powodem zgonu było zapalenie mózgu. Naukowcy dokładnie jednak analizowali jej przypadek i odkryli, że kobieta była zakażona nieznanym wirusem. Nazwę „wirus Cristoli” zyskał od podparyskiej miejscowości Creteil, w której kobieta się leczyła.

Czym jest wirus Cristoli i czy jest groźny?

Nowy wirus Cristoli to ortobuniawirus. Może być przenoszony przez komary. Do jego odkrycia wykorzystano metagenomikę – to technika, którą zastosowano także w identyfikacji koronawirusa SARS-CoV-2. Koronawirusa nic jednak nie łączy z wirusem Cristoli.

Naukowcy prowadzący badania nad nowym wirusem nie wiedzą, w jaki sposób zakaziła się nim kobieta, jednak przypuszczają, że źródłem zakażenia mogły być owady. To jednak tylko domysł, ponieważ brak na to dowodów.

Czy należy się martwić tym, że odkryto nowego wirusa – Cristoli? Zdaniem naukowców – nie. To, że udało się go zidentyfikować, jest dowodem na to, że metody badawcze są coraz lepsze. Nowe wirusy natomiast pojawiają się co jakiś czas i nie jest to niczym nadzwyczajnym.

[Wcześniej] po prostu nie byliśmy w stanie ich wykryć. Teraz chodzi o to, żeby wykryć je jak najwcześniej, aby móc im zapobiegać oraz nauczyć się leczyć infekcje, które wywołują – mówił w AFP dr Christophe Rodriguez.

A co ze zmarłą kobietą, u której wykryto zakażenie nowym wirusem Cristoli? Jeden ze współautorów badania nad wirusem, prof. Jean-Michel Pawlotsky twierdzi, że trudno powiedzieć, czy i w ogóle wirus mógł przyczynić się do śmierci. 58-latka miała bowiem wiele innych schorzeń oraz obniżoną odporność.

Źródła: Polsat News, Medonet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia