Groźny wirus w Europie. W tym kraju nie wykrywano go od lat. To kolejne państwo na liście, gdzie można zarazić się tą chorobą

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Nie było go od sześciu lat. Teraz wirus Zachodniego Nilu pojawił się kraju blisko Polski. Nie pochodzi przy tym z „importu” z zagranicy. Wykryto go u trzech osób. To kolejne państwo w Europie, do którego podróż grozi zakażeniem.

Spis treści

Wirus Zachodniego Nilu w Słowenii

Wirus wywołujący gorączkę Zachodniego Nilu panoszy się w Europie. Informację o wykryciu nowych zakażeń przekazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIJZ) w Słowenii. To pierwszy raz od sześciu lat, gdy odnotowano jego obecność w tym kraju. Potwierdzono wtedy pięć przypadków zakażenia. Natomiast w 2013 i 2017 roku wykryto po jednym przypadku infekcji wirusem WNV.

Próbówki z testem na obecność wirusa Zachodniego Nilu
Wirus Zachodniego Nilu rozprzestrzenia się w Europie, przypadki wykrywane są w kolejnych krajach Dr_Microbe/Getty Images

– 30 sierpnia otrzymaliśmy powiadomienie z Instytutu Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Lekarskiego w Lublanie, że potwierdzono zakażenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu u trzech osób z północno-wschodniej części Słowenii – czytamy na stronie internetowej NIJZ.

Dwie z tych osób przyjęto na Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Mariborze.

– Jeden chory miał łagodny przebieg i został już wypisany do domu, drugi ma nieco cięższy przebieg. Są pewne powikłania, ale jego życie nie jest zagrożone – powiedziała w poniedziałek dziennikarzom dr Bożena Kotnik Kevorkijan, która jest ordynatorem oddziału.

Co ważne, wszyscy chorzy zakazili się wirusem na terytorium Słowenii, co świadczy o tym, że wirus nie został przywleczony z zagranicy.

Zobacz: W Słowenii wykryto króliczą gorączkę. Bakterią można zarazić się z powietrza

Kolejny kraj w Europie z wirusem WNV

Nie tylko Słowenia odnotowuje aktualnie wzrost infekcji wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Według danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) niedawne zakażenia miały miejsce już między innymi w Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii, a także w Austrii, Chorwacji i na Węgrzech, we Francji, Bułgarii, Niemczech, Rumunii, Albanii, Serbii i Kosowie.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu przenoszony przez egzotyczne komary, ale jego rezerwuarem jest też dzikie ptactwo, które zaraża inne gatunki ptaków. Nie stwierdzono za to, by patogen przenosił się z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt, np. dotyk.

Objawy to łagodna gorączka i złe samopoczucie u dzieci, wysoka gorączka, zaczerwienienie spojówek, ból głowy i mięśni u młodzieży oraz ogólne wycieńczenie i zapalenie opon mózgowych u dorosłych. Rozwijają się zwykle po upływie 1-6 dni od zakażenia. Pacjentów leczy się objawowo.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia