Groźny wirus w Europie. W tym kraju nie wykrywano go od lat. To kolejne państwo na liście, gdzie można zarazić się tą chorobą

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Nie było go od sześciu lat. Teraz wirus Zachodniego Nilu pojawił się kraju blisko Polski. Nie pochodzi przy tym z „importu” z zagranicy. Wykryto go u trzech osób. To kolejne państwo w Europie, do którego podróż grozi zakażeniem.

Spis treści

Wirus Zachodniego Nilu w Słowenii

Wirus wywołujący gorączkę Zachodniego Nilu panoszy się w Europie. Informację o wykryciu nowych zakażeń przekazał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIJZ) w Słowenii. To pierwszy raz od sześciu lat, gdy odnotowano jego obecność w tym kraju. Potwierdzono wtedy pięć przypadków zakażenia. Natomiast w 2013 i 2017 roku wykryto po jednym przypadku infekcji wirusem WNV.

Próbówki z testem na obecność wirusa Zachodniego Nilu
Wirus Zachodniego Nilu rozprzestrzenia się w Europie, przypadki wykrywane są w kolejnych krajach Dr_Microbe/Getty Images

– 30 sierpnia otrzymaliśmy powiadomienie z Instytutu Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Lekarskiego w Lublanie, że potwierdzono zakażenie wirusem gorączki Zachodniego Nilu u trzech osób z północno-wschodniej części Słowenii – czytamy na stronie internetowej NIJZ.

Dwie z tych osób przyjęto na Oddział Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Mariborze.

– Jeden chory miał łagodny przebieg i został już wypisany do domu, drugi ma nieco cięższy przebieg. Są pewne powikłania, ale jego życie nie jest zagrożone – powiedziała w poniedziałek dziennikarzom dr Bożena Kotnik Kevorkijan, która jest ordynatorem oddziału.

Co ważne, wszyscy chorzy zakazili się wirusem na terytorium Słowenii, co świadczy o tym, że wirus nie został przywleczony z zagranicy.

Zobacz: W Słowenii wykryto króliczą gorączkę. Bakterią można zarazić się z powietrza

Kolejny kraj w Europie z wirusem WNV

Nie tylko Słowenia odnotowuje aktualnie wzrost infekcji wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Według danych Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) niedawne zakażenia miały miejsce już między innymi w Grecji, we Włoszech i w Hiszpanii, a także w Austrii, Chorwacji i na Węgrzech, we Francji, Bułgarii, Niemczech, Rumunii, Albanii, Serbii i Kosowie.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu przenoszony przez egzotyczne komary, ale jego rezerwuarem jest też dzikie ptactwo, które zaraża inne gatunki ptaków. Nie stwierdzono za to, by patogen przenosił się z człowieka na człowieka poprzez bezpośredni kontakt, np. dotyk.

Objawy to łagodna gorączka i złe samopoczucie u dzieci, wysoka gorączka, zaczerwienienie spojówek, ból głowy i mięśni u młodzieży oraz ogólne wycieńczenie i zapalenie opon mózgowych u dorosłych. Rozwijają się zwykle po upływie 1-6 dni od zakażenia. Pacjentów leczy się objawowo.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia