Nie leczysz infekcji? Po latach chorujesz. Tymczasem „nigdy wcześniej nie było tak łatwo wygrać z tym wirusem”. Badania zrobisz za darmo

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Aż 130 tysięcy Polaków nie wie, że jest zakażonych wirusem HCV. Jakie są realne szanse, że organizm wyleczy się sam z infekcji WZW-C? Choć to możliwe, u większości osób wirusowe zapalenie wątroby typu C prowadzi do nieodwracalnych zmian w wątrobie i chorób, w tym raka. Wirusa można łatwo wykryć i wyleczyć.

Spis treści

Czy zapalenie wątroby przejdzie samo? Czy organizm może sam zwalczyć HCV?

Tylko u nielicznych osób infekcja wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) przemija samoistnie. W zdecydowanej większości przypadków WZW-C przechodzi w formę przewlekłą. To stan podstępny, bo przez lata nie daje objawów, ale może doprowadzić do marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.

Testy na wirusa zapalenia wątroby HCV
Infekcję wirusem HCV można wykryć na podstawie obecności przeciwciał wytworzonych przeciwko niemu w ciągu kilku tygodni jego obecności w organizmie jarun011/123RF

Samoistne wyleczenie zdarza się u jedynie 15-25 proc. zakażonych HCV. Częściej u kobiet, osób młodych i o białym kolorze skóry. Jednoczesne zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B także zwiększa szanse na pozbycie się HCV – wyjaśnia jeden z autorów pracy prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Dokładnie na odwrót działa współistniejąca infekcja HIV. Rzadziej samowyleczenia doświadczają osoby przyjmujące dożylnie narkotyki i nadużywające alkoholu.

Czytaj też: Jak rozpoznać objawy wirusowego zapalenia wątroby?

Prof. Rzymski wraz z zespołem badaczy z Poznania, Kielc i Białegostoku postanowił przyjrzeć się, jakie czynniki zwiększają szanse na wystąpienie na samowyleczenie się z WZW-C wyniki swojej pracy opublikowali na łamach pisma „Viruses”.

W publikacji badacze posługują się przykładem Keitha Richardsa, gitarzysty The Rolling Stones. Jak opowiadał w swojej autobiografii „Życie", infekcja HCV zdiagnozowana u niego w latach 90. XX w., która, przeminęła bez leczenia.

– To najprawdopodobniej efekt predyspozycji genetycznych decydujących o wysokiej sprawności układu odporności. Dostępne dane wskazują, że szansę na samowyleczenie istotnie zwiększają specyficzne polimorfizmy genów kodujących interferony lambda. I to najprawdopodobniej właśnie one zdecydowały o tym, że Keith Richards pozbył się wirusa, pomimo iż wiele innych czynników powinno go predysponować do ukonstytuowania się przewlekłej choroby – tłumaczy prof. Rzymski. – Jako oddanego fana bardzo mnie to oczywiście cieszy.

Badacze przestrzegają jednak, że większość zakażonych nie może liczyć na swój organizm. Co gorsza, wielu z nich nie wie, że może być zakażona, a to grozi niekontrolowanym postępującym uszkodzeniem wątroby prowadzącym do marskości wątroby i raka tego narządu.

Czy można wyleczyć WZW typu C?

Zakażenie wirusem HCV jest dziś całkowicie wyleczalne, choć przeciwko zapaleniu wątroby typu C wciąż nie ma szczepionki.

– Od 2015 r. dysponujemy nowoczesnymi doustnymi terapiami, działającymi bezpośrednio na HCV. Są wysoce bezpieczne, praktycznie pozbawione działań niepożądanych, trwają 2-3 miesiące i gwarantują niemal 100 proc. skuteczność. Leczenie HCV nie stanowi dziś wyzwania, także dla pacjenta. Nigdy wcześniej nie było tak łatwo wygrać z tym wirusem – wyjaśnia prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. – Ale żeby leczyć zakażonych, musimy wpierw ich zdiagnozować. Im szybciej, tym lepiej, bo pozwala to uniknąć nieodwracalnych zmian w wątrobie.

Jak wykryć wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Aby wykryć WZW-C wykonuje się test 26232645 we krwi, które pojawiają się w niej ok. 7 tygodni od zakażenia. Potwierdzeniem diagnozy jest badanie HCV RNA na obecność materiału genetycznego wirusa metodą RT-PCR.

– Niestety, pomimo że w Polsce około 130 tysięcy osób żyje w nieświadomości zakażenia HCV, to badania przesiewowe nie są realizowane na szeroką skalę. Mogłyby one, tak jak to się stało w wielu krajach europejskich, wykrywać utajone zakażenia i umożliwiać wdrożenie terapii zapobiegającej marskości i rakowi wątroby – zauważa prof. Robert Flisiak z UM w Białymstoku.

To dane z szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV, które opierają się na badaniach przesiewowych prowadzonych w ciągu ostatnich lat w naszym kraju. Jak przekonuje profesor, zainicjowanie narodowego programu przesiewowego w kierunku HCV „byłoby sukcesem wszystkich”.

– Nie tylko pozbylibyśmy się problemu zakażeń tym wirusem, ale przede wszystkim wydłużylibyśmy życie zakażonych obecnie osób, umożliwiając im funkcjonowanie zawodowe i rodzinne, z czego państwo miałoby wymierne korzyści (zamiast przedwczesnego rencisty płatnik PIT). Ponadto o więcej niż połowę zmniejszylibyśmy zachorowania na marskość i raka wątroby w Polsce, co przekłada się na radykalne obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, a w tym zmniejszenie liczby kosztownych przeszczepień wątroby. To są przecież wymierne korzyści dla systemu opieki zdrowotnej i budżetu państwa. To zaskakujące, że decydenci nie chcą skorzystać z tak łatwego do zrealizowania i taniego sukcesu, jakiego polski system opieki zdrowia raczej nie miał w ostatnich latach, którym na dodatek można byłoby się później pochwalić przed wyborcami – podsumowuje prof. Flisiak.

Od dwóch lat badanie anty-HCV może być zlecone przez lekarza POZ i wykonane bezpłatnie w przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników prób wątrobowych albo występowania objawów lub schorzeń, które mogą sugerować infekcję HCV.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia