Spis treści
Czy zapalenie wątroby przejdzie samo? Czy organizm może sam zwalczyć HCV?
Tylko u nielicznych osób infekcja wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) przemija samoistnie. W zdecydowanej większości przypadków WZW-C przechodzi w formę przewlekłą. To stan podstępny, bo przez lata nie daje objawów, ale może doprowadzić do marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.
– Samoistne wyleczenie zdarza się u jedynie 15-25 proc. zakażonych HCV. Częściej u kobiet, osób młodych i o białym kolorze skóry. Jednoczesne zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B także zwiększa szanse na pozbycie się HCV – wyjaśnia jeden z autorów pracy prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Dokładnie na odwrót działa współistniejąca infekcja HIV. Rzadziej samowyleczenia doświadczają osoby przyjmujące dożylnie narkotyki i nadużywające alkoholu.
Czytaj też: Jak rozpoznać objawy wirusowego zapalenia wątroby?
Prof. Rzymski wraz z zespołem badaczy z Poznania, Kielc i Białegostoku postanowił przyjrzeć się, jakie czynniki zwiększają szanse na wystąpienie na samowyleczenie się z WZW-C wyniki swojej pracy opublikowali na łamach pisma „Viruses”.
W publikacji badacze posługują się przykładem Keitha Richardsa, gitarzysty The Rolling Stones. Jak opowiadał w swojej autobiografii „Życie", infekcja HCV zdiagnozowana u niego w latach 90. XX w., która, przeminęła bez leczenia.
– To najprawdopodobniej efekt predyspozycji genetycznych decydujących o wysokiej sprawności układu odporności. Dostępne dane wskazują, że szansę na samowyleczenie istotnie zwiększają specyficzne polimorfizmy genów kodujących interferony lambda. I to najprawdopodobniej właśnie one zdecydowały o tym, że Keith Richards pozbył się wirusa, pomimo iż wiele innych czynników powinno go predysponować do ukonstytuowania się przewlekłej choroby – tłumaczy prof. Rzymski. – Jako oddanego fana bardzo mnie to oczywiście cieszy.
Badacze przestrzegają jednak, że większość zakażonych nie może liczyć na swój organizm. Co gorsza, wielu z nich nie wie, że może być zakażona, a to grozi niekontrolowanym postępującym uszkodzeniem wątroby prowadzącym do marskości wątroby i raka tego narządu.
Czy można wyleczyć WZW typu C?
Zakażenie wirusem HCV jest dziś całkowicie wyleczalne, choć przeciwko zapaleniu wątroby typu C wciąż nie ma szczepionki.
– Od 2015 r. dysponujemy nowoczesnymi doustnymi terapiami, działającymi bezpośrednio na HCV. Są wysoce bezpieczne, praktycznie pozbawione działań niepożądanych, trwają 2-3 miesiące i gwarantują niemal 100 proc. skuteczność. Leczenie HCV nie stanowi dziś wyzwania, także dla pacjenta. Nigdy wcześniej nie było tak łatwo wygrać z tym wirusem – wyjaśnia prof. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. – Ale żeby leczyć zakażonych, musimy wpierw ich zdiagnozować. Im szybciej, tym lepiej, bo pozwala to uniknąć nieodwracalnych zmian w wątrobie.
Jak wykryć wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Aby wykryć WZW-C wykonuje się test 26232645 we krwi, które pojawiają się w niej ok. 7 tygodni od zakażenia. Potwierdzeniem diagnozy jest badanie HCV RNA na obecność materiału genetycznego wirusa metodą RT-PCR.
– Niestety, pomimo że w Polsce około 130 tysięcy osób żyje w nieświadomości zakażenia HCV, to badania przesiewowe nie są realizowane na szeroką skalę. Mogłyby one, tak jak to się stało w wielu krajach europejskich, wykrywać utajone zakażenia i umożliwiać wdrożenie terapii zapobiegającej marskości i rakowi wątroby – zauważa prof. Robert Flisiak z UM w Białymstoku.
To dane z szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV, które opierają się na badaniach przesiewowych prowadzonych w ciągu ostatnich lat w naszym kraju. Jak przekonuje profesor, zainicjowanie narodowego programu przesiewowego w kierunku HCV „byłoby sukcesem wszystkich”.
– Nie tylko pozbylibyśmy się problemu zakażeń tym wirusem, ale przede wszystkim wydłużylibyśmy życie zakażonych obecnie osób, umożliwiając im funkcjonowanie zawodowe i rodzinne, z czego państwo miałoby wymierne korzyści (zamiast przedwczesnego rencisty płatnik PIT). Ponadto o więcej niż połowę zmniejszylibyśmy zachorowania na marskość i raka wątroby w Polsce, co przekłada się na radykalne obniżenie kosztów opieki zdrowotnej, a w tym zmniejszenie liczby kosztownych przeszczepień wątroby. To są przecież wymierne korzyści dla systemu opieki zdrowotnej i budżetu państwa. To zaskakujące, że decydenci nie chcą skorzystać z tak łatwego do zrealizowania i taniego sukcesu, jakiego polski system opieki zdrowia raczej nie miał w ostatnich latach, którym na dodatek można byłoby się później pochwalić przed wyborcami – podsumowuje prof. Flisiak.
Od dwóch lat badanie anty-HCV może być zlecone przez lekarza POZ i wykonane bezpłatnie w przypadku otrzymania nieprawidłowych wyników prób wątrobowych albo występowania objawów lub schorzeń, które mogą sugerować infekcję HCV.
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?