Spis treści
Wirus mokradeł wykryty u ludzi. Jakie objawy wywołuje?
Wirus mokradeł, który jest przenoszony przez kleszcze i może powodować śmiertelne infekcje mózgu, został po raz pierwszy wykryty u ludzi. Ortonawirus – bo tak wcześniej był nazywany wirus mokradeł – został wykryty u 61-letniego mężczyzny po tym, jak został ugryziony przez kleszcze w parku w północnych Chinach. Objawy, jakie u niego wystąpiły po ok. pięciu dniach po wizycie tam, to:
gorączka,
ból głowy,
wymioty.
Mężczyzna był leczony w mieście Jinzhou w czerwcu 2019 r., a jego przypadek został opisany w New England Journal of Medicine we wrześniu 2024 r. Jego choroba doprowadziła do dochodzenia w sprawie zakażenia, a chińscy naukowcy zbadali związek między kleszczami a zwierzętami.
– W czerwcu 2019 r. u pacjenta wystąpiła uporczywa gorączka i dysfunkcja wielu narządów po ukąszeniu kleszcza w parku podmokłym w Mongolii Wewnętrznej. Sekwencjonowanie nowej generacji u tego pacjenta ujawniło zakażenie nieznanym wcześniej ortonawirusem, który nazwaliśmy wirusem mokradeł – stwierdzono.
Nieznany wcześniej ortonawirus przenoszą kleszcze
Badanie chińskich naukowców wykazało, że wirus mokradeł może potencjalnie dotrzeć do mózgu i doprowadzić do śpiączki. 61-letniemu mężczyźnie podano antybiotyki, które nie złagodziły objawów. Lekarze zdali sobie wtedy sprawę, że musiał to być wirus, a nie infekcja bakteryjna. Jak wykazały badania krwi, był to nieznany wcześniej ortonawirus, który jest przenoszony przez kleszcze.
Naukowcy przeanalizowali prawie 14 600 kleszczy z wirusem mokradeł znalezionym w pięciu gatunkach kleszczy. Najczęściej występował u haemaphysalis concinna, gatunku kleszcza gryzoni występującego głównie w Chinach, Rosji i środkowej części Europy.
Eksperci z The New England Journal of Medicine stwierdzili, że wirus mokradeł nie został wcześniej wykryty u zwierząt ani u ludzi. Naukowcy przeanalizowali zdrowych strażników leśnych, którzy pracowali na mokradłach, gdzie zachorował 61-letni mężczyzna i odkryli, że 12 z 640 było nosicielami przeciwciał przeciwko wirusowi.
Potencjalnie śmiertelnie wirus mokradeł
Naukowcy sprawdzili obecność wirusa u pacjentów szpitalnych, którzy cierpieli na gorączkę po ukąszeniu kleszcza. 17 osób zostało zakażonych nowym wirusem i wyzdrowiało. Jedna osoba, która zapadła w śpiączkę, miała wysoką liczbę białych krwinek w płynie mózgowo-rdzeniowym, co wskazywało na infekcję mózgu, a wirus ogólnie powodował uszkodzenie tkanek i krzepnięcie krwi.
Obecność nowego wirusa stwierdzono również wśród zwierząt, a u myszy laboratoryjnych wirus doprowadził do śmiertelnych infekcji, które dotarły do mózgu.
– Podsumowując, dane te sugerują, że nowo odkryty ortonawirus, WELV, jest [patogenny] dla ludzi ... i krąży wśród ludzi, kleszczy i różnych zwierząt w północno-wschodnich Chinach – stwierdzili naukowcy.
Źródło:
A New Orthonairovirus Associated with Human Febrile Illness New England Journal of Medicine