Nie wiesz ile pić wody? Skorzystaj z wyjątkowego kalkulatora picia wody stworzonego przez dwie Polki

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nie wiesz ile wody pić dziennie? Z pomocą przychodzi Kalkulator Picia Wody. To narzędzie opracowane przez dwie Polki pomaga oszacować ile i jakich płynów powinieneś wypić każdego dnia. Zobacz, jakie sygnały wysyła ciało, kiedy pijesz za mało wody i kiedy szczególnie należy pić jej więcej.

Spis treści

Co daje nam picie wody? Tak poznasz, że pijesz jej za mało

Woda ma kluczowe znaczenie dla twojego zdrowia. Bez niej jesteś w stanie przeżyć zaledwie kilka dni. Jej niedobór może powodować poważne problemy zdrowotne włącznie z zagrożeniem życia. Wśród najczęstszych objawów odwodnienia – oprócz pragnienia – wymienia się m.in.:

  • ból głowy,
  • ból brzucha,
  • złe samopoczucie,
  • zmęczenie bez wyraźniej przyczyny,
  • zmniejszoną wydajność,
  • problemy z koncentracją,
  • utratę apetytu,
  • mniejszą objętość moczu i jego ciemniejszy kolor,
  • zmniejszoną elastyczność skóry,
  • dezorientację.
Kalkulator picia wody to proste narzędzie, które podpowie ci, ile czystej wody pić dziennie, aby czuć się dobrze.
Kalkulator picia wody to proste narzędzie, które podpowie ci, ile czystej wody pić dziennie, aby czuć się dobrze. Freepik

Jak podaje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia:

Przy temperaturze do 21 st. C możesz przetrwać bez wody do 10 dni, pod warunkiem że nie będziesz się ruszać i schowasz w cieniu. Przy 32 st. C – przetrwasz tydzień, a przy 50 st. C – tylko 2 dni.

Jak obliczyć, ile wody powinno się pić?

Ile pić wody? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak m.in. płeć, wiek, stan zdrowia czy pora roku. Kilkuletnie dziecko potrzebuje innej ilości wody niż dorosły, aktywny fizycznie mężczyzna. Jak, więc obliczyć ile wody powinno się pić?

Z pomocą przychodzą dwie Polki – doktor nauk technicznych Hanna Pamuła oraz lekarz medycyny Łucja Zaborowska. Stworzyły one proste, intuicyjne narzędzie, które pomaga określić indywidualne zapotrzebowanie na wodę.

Ich Kalkulator Picia Wody, opiera się na pomiarze odpowiedniego dziennego spożycia, który jest medianą całkowitego spożycia wody na podstawie danych z badań w USA.

– Wartości w tabeli są całkowitymi wartościami wody, które obejmują wodę z żywności i napojów. Woda i inne napoje stanowią około 81 proc. całkowitego spożycia wody, a woda zawarta w żywności zapewnia pozostałe 19 proc. Łatwo zauważyć, że dzienna spożycie dla mężczyzn i kobiet wynosi odpowiednio 3,7 l i 2,7 l dziennie – tłumaczą autorki Kalkulatora Picia Wody.

Ile powinno się pić wody? Kalkulator poda ci konkretną ilość

Aby skorzystać z Kalkulatora Picia wody, wystarczy wejść na stronę internetową: Kalkulator picia wody i odpowiedzieć anonimowo zaledwie na dwa pytania. Program może być szczególnie pomocy dla rodziców, którzy często nie wiedzą, ile wody powinno wypijać ich dziecko.

– Wszystkie te wartości znajdziesz w naszym kalkulatorze spożycia wody – wyświetla on całkowitą ilość wody (zarówno z jedzenia, jak i napojów) oraz ilość, którą należy spożywać w postaci napojów – piszą twórczynie narzędzia.

Ale, jak dodają, najważniejsza jest zasada, której nie da się przełożyć na żaden kalkulator:

Słuchaj znaków, jakie daje twoje ciało. Zawsze, gdy czujesz pragnienie – napij się. Przyjrzyj się kolorowi swojego moczu – im jaśniejszy, tym bardziej jesteś nawodniony.

Podkreślają, że istnieje kilka sytuacji, w których należ pić więcej wody niż pokazują wyliczenia. Są to przede wszystkim:

  • upał,
  • aktywność fizyczna,
  • biegunka i/lub wymioty.
Te owoce nawadniają i chłodzą – po nie warto sięgać w upały

Te owoce nawadniają i chłodzą – po nie warto sięgać w upały

Po które owoce warto sięgać w czasie upałów? Po te, które nawadniają i orzeźwiają. Świeże owoce powinny być, obok sezonowych warzyw, filarem naszej letniej diety. Można wykorzystać je do przygotowan...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Źródła:

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia