Spis treści
5 napojów, które zmniejszają ryzyko chorób serca
Sposób naszego odżywiania może zwiększać lub zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca. Dieta bogata w przetworzoną żywność i cukier może się przyczynić do zachorowania na serce. Oparcie swojego sposobu odżywiania w produkty roślinne bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa, ryby oraz zdrowe tłuszcze (np. oliwa z oliwek), mogą wspierać zdrowie serca.
Niezależnie od tego, czy choroby serca nas dotyczą, staramy się zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia w przyszłości, warto mieć na uwadze sposób odżywiania, w tym napoje, które codziennie wypijamy.
Cukier jest ważny dla naszego organizmu – potrzebuje go każda komórka naszego ciała. Jednak wysoki poziom cukru może szkodzić zdrowiu m.in. serca, doprowadzając do wielu chorób. Utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi może doprowadzić do cukrzycy typu 2.
Choć nie ma złotego środka, który sprawiłby, że przestaniemy zapadać na choroby serca, a poziom cukru zawsze będzie odpowiedni, to są napoje, które powodują jego wolniejszy i bardziej stabilny wzrost oraz spadek i takie, które w ogóle na niego nie wpływają.
Zobacz w naszej galerii, jakie napoje warto pić dla zdrowia serca:
Napoje niezdrowe dla serca. Jakich napojów unikać?
Poza napojami, które są zalecane dla zdrowia serca, są też takie, których należy unikać. Mogą one powodować wzrost cukru we krwi, bo często zawierają dodatek cukru.
Napoje, których należy unikać, to:
- alkohol,
- słodkie napoje gazowane,
- soki owocowe,
- napoje energetyczne,
- napoje dla sportowców,
- mleka smakowe
- kawy smakowe,
- czekolada na gorąco,
- mrożona herbata.
Picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób serca, co zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Słodkie napoje zawierają dużo kalorii, jednocześnie oferując niewielką lub żadną wartość odżywczą.
Źródła:
- The Best (and Worst) Drinks for Heart Health Heart Foundation
- The best beverages for your heart Harvard Health Publishing