Idź na łąkę i nazbieraj póki jeszcze kwitnie. To tani lek na wiele dolegliwości. Nalewka wspomaga trawienie i oczyszcza

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Do nalewki wykorzystaj świeże kwiaty mniszka lekarskiego samodzielnie nazbierane na polu czy łące z dala od dróg. Możesz też kupić suszone kwiaty w aptece lub sklepie zielarskim. Nurdin Bekkeldiev/pixabay.com, freepik.com
Mniszek lekarski w tym roku zakwitł wcześnie, ale przez nagłe obniżenie temperatury szybko przekwita. Kwiaty już zamieniają się w dmuchawce, więc nie czekaj tylko idź na łąkę i nazbieraj ich póki jeszcze są żółte. Warto je wykorzystać do przygotowania smacznej, prostej i niedrogiej nalewki. Będzie pomocna przy niestrawności, złagodzi bóle brzucha, oczyści organizm z toksyn oraz wesprze pracę wątroby i nerek. Wypróbuj przepis na domową nalewkę z mniszka lekarskiego.

Spis treści

Właściwości mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Pospolicie występuje on na terenie całej Europy, w Azji i północnej Afryce, ale rozprzestrzenił się także na inne kontynenty. Można go spotkać na nasłonecznionych łąkach i polach, a także w ogrodach, parkach, zboczach czy leśnych polanach. Mniszek kwitnie od początku kwietnia do końca maja. Jest on rośliną jadalną, miododajną, pastewną oraz leczniczą. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się jego żółte kwiaty, a także korzenie i całe ziele mniszka.

Kwiaty mniszka lekarskiego na łące; nalewka z mniszka lekarskiego w szklanej butelce
Do nalewki wykorzystaj świeże kwiaty mniszka lekarskiego samodzielnie nazbierane na polu czy łące z dala od dróg. Możesz też kupić suszone kwiaty w aptece lub sklepie zielarskim. Nurdin Bekkeldiev/pixabay.com, freepik.com

Ziele mniszka lekarskiego zawiera trójterpeny, pektyny, inulinę, fitosterole, kwasy fenolowe, cholinę, flawonoidy oraz kumaryny. W mniszku znajdziemy także witaminy A, C i D oraz sole mineralne takie jak potas, magnez, żelazo i krzem. Tym wszystkim substancjom mniszek lekarski zawdzięcza swoje cenne dla zdrowia właściwości lecznicze. Natomiast alkohol użyty do przygotowania nalewki z mniszka lekarskiego dodatkowo wydobywa i wzmacnia działanie surowca.

Mniszek lekarski a mlecz – czym się różnią?

Mniszek lekarski często nazywany jest także mleczem jednak mimo, że mlecz polny (Sonchus arvensis L.) i mniszek należą do tej samej rodziny astrowatych to są to dwa różne gatunki roślin. Mlecz uznaje się za chwast, chociaż jego młode liście są jadalne i można je dodawać do sałatek. Mlecz jest tak samo pospolity w Polsce jak mniszek, można go spotkać na polach, łąkach, w ogrodach i parkach.

Sprawdź również: Odmładza i oczyszcza, przyspiesza odchudzanie. To tani i zdrowy sposób na wiosenny detoks. Wypróbuj sałatkę z mniszka lekarskiego

Obie rośliny są bardzo do siebie podobne mają żółte kwiaty i liście o zbliżonym kształcie. Jednak mlecz można odróżnić od mniszka po jego łodydze, na której może rosnąć kilka kwiatów oraz liście, a łodyga mniszka ma zawsze tylko jeden kwiat bez liści, liście zaś wyrastają z rozetki położonej blisko ziemi. Dodatkowo kwiat mniszka po przekwitnięciu zamienia się w tzw. dmuchawiec, a kwiat mleczu nie.

Nalewka z mniszka lekarskiego. Wypróbuj prosty i tani przepis

Nalewkę z mniszka lekarskiego przygotowuje się ze świeżych kwiatów. Należy zwrócić uwagę, aby nie były one zwiędłe czy wysuszone oraz zbierać je z daleka od dróg i zabudowań. Im młodsze kwiaty tym smak nalewki będzie lepszy, starsze mogą spowodować bardziej gorzki smak.

Sprawdź również: Na dnę moczanową, nadciśnienie i trawienie. Nie musisz czekać do wakacji. Kwiatową nalewkę zrobisz już teraz

Aby przygotować nalewkę z mniszka najlepiej jest więc nazbierać samodzielnie kwiaty na polu lub łące, dzięki czemu przygotowanie nalewki będzie tanie i proste. Jednak kwiaty można też kupić w postaci suszu w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością. Aby zrobić nalewkę z mniszka przygotuj następujące składniki:

  • 200 sztuk kwiatów mniszka lekarskiego,
  • 0,5 litra spirytusu 70-75 proc. obj. alk.,
  • 0,5 litra wody,
  • 4 łyżki płynnego miodu,
  • 1 cytryna.

Jak przygotować nalewkę z mniszka lekarskiego?

  1. Kwiaty mniszka lekarskiego po zerwaniu, bez łodyżek, ułóż na białym kartonie i zostaw w słonecznym miejscu na 2 godziny. W tym czasie wyjdą z nich ewentualni lokatorzy. Kwiatów nie płucz w wodzie, aby nie pozbawić ich cennego pyłku.
  2. Po tym czasie przełóż je do słoja i zalej alkoholem. Możesz również wyskubać same kwiaty, bez zielonej części.
  3. Dodaj sparzoną, pokrojoną w plastry, nieobraną cytrynę.
  4. Odstaw na tydzień w szczelnie zamkniętym słoju. Potrząsaj nim co drugi dzień.
  5. Po tygodniu zlej nalew przez sitko wyłożone gazą i dokładnie wyciśnij.
  6. Do przegotowanej, ostudzonej wody dodaj miód i wymieszaj (nigdy nie dodawaj miodu do gorącej wody powyżej 40 st. C, bo miód straci swoje właściwości).
  7. W słoju połącz syrop z alkoholowym nalewem i odstaw na miesiąc w ciemne i chłodne miejsce.
  8. Po tym czasie gotową nalewkę przefiltruj i rozlej do szklanych butelek.

Jak stosować nalewkę z mniszka lekarskiego?
Znany i ceniony fitoterapeuta dr Henryk Różański zaleca, aby nalewkę w razie potrzeby zażywać 3-4 razy dziennie po 5-10 ml.

Jak działa nalewka z mniszka lekarskiego?

Produkty z mniszka takie jak napary, nalewki czy syropy chronią miąższ wątroby, ułatwiają oczyszczanie z toksyn, wspierają trawienie, wzmacniają odporność, są pomocne przy leczeniu chorób dróg żółciowych i nerek. Nalewka z mniszka usprawnia krążenie i pomaga oczyścić krew z toksyn, działa moczopędnie, a także pobudza apetyt i ułatwia trawienie. Mniszek zapobiega też odkładaniu się złogów w drogach żółciowych i nerkach.

Właściwości nalewki z mniszka lekarskiego:

  • żółciotwórcze,
  • żółciopędne,
  • moczopędne,
  • przeciwzapalne,
  • pobudzające przemianę materii,
  • odtruwające,
  • przeciwskurczowe,
  • usprawniające trawienie,
  • antyoksydacyjne,
  • przeciwmiażdżycowe,
  • obniża poziom cukru we krwi.

Kwiaty mniszka, z których powstaje nalewka są bogate w luteinę. Należy ona do karotenoidów o działaniu antyoksydacyjnym. Luteina nadaje kwiatom piękny żółty kolor, a także korzystnie wpływa na wzrok oraz chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej oka. Działanie antyoksydacyjne sprawia, że mniszek zwalcza wolne rodniki i dzięki temu spowalnia procesy starzenia się organizmu oraz zmniejsza widoczność zmarszczek i wiotczenie skóry.

Kwiaty mniszka regulują także miesiączkowanie oraz działają rozkurczowo i zmniejszają objawy napięcia przedmiesiączkowego. Jak zauważa dr Różański zalecane były one dawniej przy upławach i niskiej płodności.

Nalewka z kwiatów mniszka lekarskiego wskazana jest w:

  • schorzeniach i kamicy dróg żółciowych,
  • niestrawności i innych problemach trawiennych,
  • bólach brzucha,
  • bolesnych oraz nieregularnych miesiączkach,
  • anemii,
  • obrzękach i niewydolności nerek,
  • zapaleniu pęcherza moczowego i kamicy moczowej.

Przeciwwskazania do stosowania nalewki z mniszka lekarskiego

Tak jak każda nalewka również nalewka z mniszka ze względu na zawartość alkoholu nie może być stosowana przez:

  • dzieci i młodzież do 18. roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • matki karmiące piersią,
  • osoby uzależnione od alkoholu,
  • osoby z alergią na alkohol.

Nalewki nie powinni też stosować alergicy, szczególnie uczuleni na inne rośliny z rodziny astrowatych takie jak rumianek, karczoch, słonecznik czy ostropest plamisty. U osób wrażliwych substancje goryczowe preparaty zawierające mniszka lekarskiego mogą powodować dolegliwości żołądkowe i zgagę. Nalewka z mniszka jest także przeciwwskazana w przypadku osób mających niedrożność dróg żółciowych lub ropniaka pęcherzyka żółciowego.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia