Spis treści
Jakie właściwości wykazuje syrop z mniszka lekarskiego?
Syrop z mniszka lekarskiego (łacińska nazwa tej rośliny to Taraxacum officinale) to wyciąg z kwiatów rośliny pospolicie rosnącej w naszym klimacie. Ma on postać gęstego „miodu” na bazie wody i cukru.
Syrop z mniszka zawiera wiele korzystnych dla zdrowia substancji takich jak fitosterole (stigmasterol, beta-sitosterol), pektyny, karotenoidy (wiolaksantyna, luteina, karoten – 11.000 jednostek międzynarodowych w 100 g), sole mineralne (5% soli potasowych, a także magnez, żelazo i krzem), aminokwasy (cholina), flawonoidy (glikozydy kwercetyny i luteoliny), witaminy A, C i D, kwas taraksowy i kwas mniszkowy oraz cukry (inulina, fruktoza), kwasy fenolowe, a także gumy, żywice i kumaryny.
Syrop z mniszka ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze. Przyspiesza procesy metaboliczne, wspomaga układ pokarmowy oraz ma działanie moczopędne, prebiotyczne i odtruwające. Wspomaga również leczenie anemii. Kwiaty mniszka regulują miesiączki i są pomocne w łagodzeniu objawów PMS (napięcia przedmiesiączkowego).
Sprawdź także:
Syrop z mniszka lekarskiego czy mleczu?
W aptekach można kupić gotowy syrop z mniszka z dodatkiem etanolu. W sklepach zielarskich zaopatrzymy się natomiast w ziele i korzeń mniszka lekarskiego. Surowiec zielarski można też zebrać samodzielnie – ważne, by roślina pozyskana była z czystego terenu. Kwiaty zbiera się na wiosnę.