Tych ziół unikaj latem, zwłaszcza gdy chcesz się opalać. Poznaj 10 ziół fotouczulających, które zwiększają wrażliwość na promieniowanie UV

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Istnieje duża grupa ziół, bardzo powszechnie stosowanych w celach leczniczych, które uwrażliwiają skórę na działanie słońca. Aby je poznać, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Istnieje duża grupa ziół, bardzo powszechnie stosowanych w celach leczniczych, które uwrażliwiają skórę na działanie słońca. Aby je poznać, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Helin Loik-Tomson/GettyImages
Światło słoneczne nie tylko poprawia samopoczucie, ale także umożliwia syntezę witaminy D w skórze. W zimowe dni z utęsknieniem czekamy na lato, aby móc ogrzać ciało w ciepłych promieniach słońca. Jednak z ekspozycją trzeba zachować zdrowy umiar, gdyż zbyt długie przebywanie w ostrym słońcu może spowodować rumień, pęcherze i obrzęk, czyli doprowadzić do tzw. poparzenia słonecznego. Co ciekawe, są zioła, które mogą uwrażliwiać skórę na promieniowanie słoneczne, wywołując tzw. fotodermatozę, czyli alergię na słońce. Sprawdź, których z nich zdecydowanie należy unikać latem, aby nie odczuć przykrych skutków uczulenia.

Spis treści

Jakich ziół nie stosować w lecie i dlaczego?

Niektóre zioła wykazują działanie fototoksyczne, a używanie ich w okresie, kiedy zażywamy kąpieli słonecznych może spowodować reakcję alergiczną ze strony organizmu.

Podpowiadamy, jakich ziół o działaniu uwrażliwiającym na słońce należy unikać stosowanych: lekach, suplementach diety, maściach oraz kosmetykach pielęgnacyjnych, a także w naparach i herbatkach. Dowiedz się, z których roślin najlepiej zrezygnować latem, aby uniknąć poważnego uszkodzenia skóry po kąpieli słonecznej.

Czym jest fotodermatoza i co może ją wywołać?

Fotodermatoza to alergiczna reakcja skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) wywołana przez czynniki zewnętrze wykazujące tzw. działanie fototoksyczne albo wewnętrzne np. wady genetyczne, niektóre choroby i niedobory witamin z grupy B. Wśród czynników zewnętrznych mogących wywoływać reakcję alergiczną na słońce wymienia się niektóre:

  • zioła,
  • leki,
  • kosmetyki,
  • pożywienie.

Sprawdź również: Nalewka z nagietka na trawienie, ból gardła i rany. Wypróbuj prosty przepis na leczniczą nalewkę do picia, płukania i okładów

Choć objawy alergii na słońce często przypominają skutki oparzenia słonecznego, to mogą pojawić się już po niedługiej, kilkuminutowej ekspozycji na promienie słoneczne. Jej główne symptomy to:

  • swędzące zaczerwienione plamy,
  • drobna wysypka, tzw. pokrzywka,
  • zaczerwienienie,
  • opuchlizna,
  • pieczenie.

W ciężkich przypadkach może dość do utrzymujących się przez dłuższy czas przebarwień albo stanów zapalnych skóry.

Dowiedz się więcej:

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie