To sprzyja demencji, gdy masz 50, 60, 70, 80 lat! Zależnie od wieku, ryzyko zwiększają konkretne choroby. Sprawdź, na które uważać!

Anna Rokicka-Żuk
Osoby, które w danej dekadzie życia borykają się z konkretnymi chorobami, powinni ze zdwojoną energią zadbać także o profilaktykę demencji.
Osoby, które w danej dekadzie życia borykają się z konkretnymi chorobami, powinni ze zdwojoną energią zadbać także o profilaktykę demencji. leaf/123RF
Demencja rozwija się pod wpływem problemów zdrowotnych – wcale nie stanowi normalnego elementu procesu starzenia się. Choć mechanizm ten jest złożony i jeszcze nie w pełni poznany, czynniki prowadzące do degeneracji komórek nerwowych zmieniają się wraz z wiekiem. Zobacz, jakie problemy zdrowotne są najczęstszym sprawcę nieodwracalnych zniszczeń w mózgu w poszczególnych dekadach życia.

Demencja to szeroka kategoria zaburzeń pracy mózgu, które stopniowo upośledzają zdolność zapamiętywania, rozumowania i wykonywania codziennych czynności. Szacuje się, że 6-8 osób z demencją ma chorobę Alzheimera. Objawy demencji rzadziej występują w chorobie Parkinsona i mają inny charakter, co dotyczy także mniej powszechnych chorób neurodegeneracyjnych, czyli związanych z degeneracją komórek nerwowych.

Objawy demencji to m.in.:

  • problemy z pamięcią, komunikacją czy uwagą,
  • zmiany dotyczące osądu czy zdolności do rozumowania,
  • zagubienie lub trudności w rozwiązywaniu problemów,
  • problemy z mówieniem lub pisaniem,
  • trudności w wykonywaniu normalnych aktywności.

Polecamy również:

Przyczyna rozwoju demencji, która jest związana z nadmiernym stresem oksydacyjnym w organizmie i wywołanym nim stanem zapalnym, nie została poznana. Naukowcy widzą przy tym powiązania między jej występowaniem a chorobami krążeniowymi oraz metabolicznymi. Co jednak ważne, według niedawnych odkryć główne czynniki rozwoju demencji mogą zmieniać się wraz z wiekiem.

Czytaj też: Nie jesteś skazany na demencję. Naukowcy odkryli 2 nowe przyczyny. Zastosuj 14 zdrowych nawyków, a zmniejszysz ryzyko rozwoju alzheimera

Jak wykazano w publikacji Amerykańskiej Akademii Neurologii, zagrożenie demencją jest istotnie związane ze stanem zdrowia naczyń krwionośnych, na który wpływa m.in. poziom cukru we krwi. W wyniku trwającej 10 lat obserwacji 5 tys. Brytyjczyków (ze znacznym udziałem kobiet), którą prowadzono w ramach badań nad udarem o nazwie Framingham Stroke Risk Profile, wykazano, co następuje:

  • w wieku 55 lat – czynniki w największym stopniu związane z rozwojem demencji to wysokie skurczowe ciśnienie krwi oraz cukrzyca typu 2,
  • w wieku 65 lat – demencji sprzyjają najbardziej choroby serca, w tym choroba wieńcowa,
  • w wieku 70 i 75 lat – diagnoza o demencji najczęściej dotyczy osób z cukrzycą typu 2 oraz tych, które przeszły udar mózgu,
  • w wieku 80 lat – demencja zwykle występuje u osób z problemami zdrowotnymi takimi jak cukrzyca, udar i arytmia serca.

To pokazuje, jak ważna jest nie tylko profilaktyka ogólna, obejmująca badania w kierunku chorób krążeniowych i metabolicznych, ale także badanie się pod kątem konkretnych chorób.

– Prognoza dotycząca przyszłego ryzyka wystąpienia demencji u danej osoby może wymagać oceny na poziomie indywidualnym zamiast uniwersalnego podejścia do pacjentów – wyjaśnia autor badania dr Emer McGrath.

Wnioski z opisanej pracy są niezmiernie ważne dla pacjentów, choć ma ona pewne ograniczenia, np. prawdopodobnie nie uwzględniono w niej osób, które mogły umrzeć z powodu chorób naczyniowych między kontrolami prowadzonymi w jego trakcie. Nie obejmowała również innych badań poza oceną kliniczną, np. dotyczących biomarkerów chemicznych.

Osoby, które zmagają się z wyszczególnionymi problemami w danej dekadzie życia, powinny zwrócić szczególną uwagę na stan układu nerwowego. Konieczna jest nie tylko kontrola poszczególnych chorób, czyli utrzymanie wyników badań w zalecanych zakresach dzięki przyjmowaniu leków i odpowiedniemu stylowi życia.

Zobacz: Uwaga na wielolekowość! Zażywanie więcej niż 3 farmaceutyków na recepte ma związek z rozwojem demencji na przestrzeni 5 lat.

Chociaż przez całe życie powinniśmy chronić się przed schorzeniami układu krwionośnego, cukrzycą, sprawdzenie zdrowia pod kątem konkretnych chorób wyszczególnionych dla danego wieku może pomóc zabezpieczyć przez niekorzystnymi i nieodwracalnymi zmianami także nasze mózgi.

Źródło: Determining Vascular Risk Factors for Dementia and Dementia Risk Prediction Across Mid- to Later-Life: The Framingham Heart Study Neurology

Sprawdź, jak zadbać o profilaktykę!

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia