Na jelita, pasożyty i gorączkę. Kontrowersyjne ziele nadaje się nie tylko na absynt. Zobacz, jak działa bylica piołun i na co ją stosować

Jagoda Bosek, Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Piołun jest ziołem o silnych właściwościach leczniczych. Pomaga w zaburzeniach trawienia, ułatwia pozbycie się pasożytów, zwalcza patogeny. Podstawowy składnik absyntu, spożywany lub stosowany na skórę w postaci naparu (herbaty) albo nalewki hamuje stany zapalne, zakażenia i ból. Wyjaśniamy, co zawiera bylica piołun i jakie ma właściwości, a także jakie środki ostrożności i przeciwwskazania obowiązują przy kuracji tą rośliną.

Spis treści

Jak rozpoznać bylicę piołun?

Piołun, a dokładniej bylica piołun (Artemisia absinthium), to roślina stosowana od wieków w medycynie ludowej, czemu zawdzięcza mnogość nazw (np. psia ruta, absynt, wermut, bielica lub bylica piołun). Roślinę, która może osiągać do około metra wysokości, poznamy łatwo po srebrno-zielonych, podzielonych, owłosionych liściach.

Napary z piołunu sprawdzają się jako środek odkażający skórę, ale nie tylko.
Napary z piołunu sprawdzają się jako środek odkażający skórę, ale nie tylko. Natalia Kuznetsova/Getty Images

Piołun ośnie w kępkach na przydrożach, poboczach, nasypach kolejowych, przy czym lubi miejsca nasłonecznione. Ma niepozorne, drobne, żółte kwiaty. Z pewnością każdy z nas nie raz go widział na spacerze lub w drodze do pracy. Piołun wyróżnia charakterystyczny zapach.

Już od starożytności piołunu używano jako przyprawę nie tylko do napojów alkoholowych, zwłaszcza słynnego absyntu, lecz również w niewielkich ilościach dodawano go do potraw. Używano go także do barwienia tkanin na kolor żółty lub odcienie zieleni (z dodatkiem soli lub siarczanu żelazowego).

Czytaj też: Jakie zioła na Matki Boskiej Zielnej? 15 sierpnia zrób bukiet z tych leczniczych roślin

Piołunowi przypisywano ponadto wiele działań magicznych, zwłaszcza ochronnych i oczyszczających. Okadzano nim domy po wyniesieniu z nich zmarłych. Przystrajano nim również wnętrze trumny. Prawdopodobnie ma to związek z jego działaniem zwalczającym drobnoustroje i odstraszającym pasożyty, które wynika z wysokiej zawartości bioaktywnych związków.

Czytaj: Nie tylko absynt. Z piołunu przygotujesz też leczniczą nalewkę

Na co pomaga bylica piołun? Właściwości lecznicze ziela

Piołun wykazuje działanie lecznicze, które związane jest z jego składem. Surowcem do produkcji medykamentów jest ziele piołunu (Absinthii herba), czyli jego liście. Wyróżnia je nie tylko silny aromat, ale też duża zawartość goryczy.

W olejku eterycznym piołunu znajduje się między innymi substancja o nazwie tujon, która w dużych dawkach trująca, oraz działający przeciwzapalnie chamazulen. Charakterystyczny składnikiem ziela piołunu jest natomiast absyntyna.

Olejek piołunowy wykazuje cenne działanie przeciwgrzybicze i odkażające, co wspomaga leczenie zatruć bakteryjnych. Piołun może być stosowany również w przypadku infekcji w celu przyspieszenia leczenia i obniżania gorączki.

Główną właściwością ziół tzw. gorzko-aromatycznych jest pobudzanie funkcji wydzielniczych układu pokarmowego. Ziele piołunu wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a także czynności wydzielnicze trzustki i jelit. Pobudza też apetyt.

Biorąc pod uwagę również silne właściwości rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne ziela nie należy się dziwić, iż napary i nalewki piołunowe były stosowane tradycyjnie jako środek przeciwko niestrawności (przy objawach takich jak: zgaga, wzdęcia i gazy, odbijanie), nieżytom układu pokarmowego, bolesnym skurczom (zwłaszcza miesiączkowym) i zatruciom pokarmowym. Dawniej kobiety stosowały piołun w celu wzbudzenia krwawienia miesięcznego przy skąpych miesiączkach oraz jako środek moczopędny.

Co więcej, goryczy piołunu nie lubią pasożyty i z tego względu jest on rośliną stosowaną chętnie w medycynie ludowej na odrobaczenie. Herbata z piołunu zwalcza nie tylko pasożytnicze organizmy, lecz również pierwotniaki. Wewnętrznie zioło należy stosować jednak z dużą ostrożnością.

Piołun jest obecnie badany pod kątem potencjalnych właściwości leczniczych, m.in. przeciwnowotworowych. Doniesienia są obiecujące.

Jak działa napar z piołunu na skórę?

Piołun przynosi też korzyści przy stosowaniu zewnętrznym, czyli na skórę. Przeciwpasożytnicze właściwości piołunu są też wykorzystywane do zwalczania pasożytów zewnętrznych, m.in.: nużeńca ludzkiego, wszy i świerzbowca. Aby pozbyć się glistnicy i owsicy, stosowano z kolei lewatywę z naparu piołunu. Na wsiach używano też piołun do odstraszania owadów.

Natomiast nalewka z piołunu wcierana w skórę działa również przeciwbólowo, przeciwreumatycznie i przeciwzapalnie, a w przypadku obrzęków i krwiaków wspomaga ich wchłanianie.

Nasiadówki i irygacje z naparu ziela były stosowane przez kobiety w leczeniu intymnych infekcji spowodowanych przez bakterie i grzyby. Natomiast okłady z piołunu i przemywanie skóry jego wonnymi i alkoholowymi wyciągami stosowano do leczenia zakażeń skórnych, owrzodzeń, łojotoku.

W pielęgnacji skóry wyciągi z piołunu świetnie sprawdzą się do przemywania cery tłustej, skłonnej do wyprysków oraz w postaci płukanki do włosów przetłuszczających się i z łupieżem.

Czy piołun jest bezpieczny? Przeciwwskazania do kuracji

Piołun ma silne działanie, przez co nie zawsze można korzystać z jego cennych właściwości. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania piołunu w jakiejkolwiek formie jest ciąża i karmienie piersią, a także uczulenie na tę roślinę. Nie powinno się również stosować go u dzieci. Przeciwwskazania do stosowania piołunu to ponadto porfiria, padaczka, choroby nerek i serca.

Uwaga! Kuracja zielem piołunu nie powinna trwać dłużej niż 4 tygodnie. Najlepiej korzystać z zawierających go gotowych preparatów, nie przekraczać dawek rekomendowanych przez producenta. Przedawkowanie piołunu może powodować zaburzenia trawienie, nudności i wymioty, napad epilepsji, niewydolność nerek, a nawet śmierć.

Kontrowersje wzbudza spożywanie nalewki piołunowej zwanej absyntem. Jej nadużywanie może powodować pobudzenie, halucynacje, drgawki, wymioty, podrażnienie nerek. Należy pamiętać, iż duże stężenie zarówno tujonu, jak i alkoholu ma działanie toksyczne dla układu nerwowego. Od absyntu łatwo też się uzależnić. Dawniej był on przez niektórych stosowany celowo w dużych dawkach, aby wywołać efekt narkotyczny. Sprzedawane obecnie produkty handlowe nie wykazują jednak takiego działania, ponieważ zgodnie z przepisami Unii Europejskiej nie powinny zawierać tujonu w stężeniu przekraczającym 35 mg/kg. W innych produktach zawartość tego związku nie może być wyższa niż 0,5 mg/kg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia