Insulina w tabletkach? Naukowcy dokonali wreszcie przełomu, który zmieni życie diabetyków. Zobacz, jak działa nowy lek

Anna Rokicka-Żuk
Insulina przyjmowana doustnie będzie ułatwieniem dla cukrzyków, których leczenie i tak nie jest lekkie, bo zwykle wiąże się z koniecznością dokonywania regularnych pomiarów poziomu cukru w kropli krwi.
Insulina przyjmowana doustnie będzie ułatwieniem dla cukrzyków, których leczenie i tak nie jest lekkie, bo zwykle wiąże się z koniecznością dokonywania regularnych pomiarów poziomu cukru w kropli krwi. dolgachov/123RF
Na cukrzycę choruje nawet co dziesiąty dorosły Polak. Część pacjentów musi przyjmować zastrzyki z insuliną, by kontrolować poziom glukozy we krwi. W końcu jednak zyskają dostęp do leku w postaci tabletek, które rozpuszcza się w ustach. Prace nad nimi trwają od lat, jednak dopiero teraz badaczom kanadyjskim udało się opracować skuteczną formułę. Zobacz, jak działa!

Spis treści

Problemy z podawaniem insuliny u cukrzyków

Insulina to hormon trzustki, który obniża poziom glukozy we krwi. Chorzy na cukrzycę, których organizmy nie produkują go dość, często muszą kontrolować glikemię za pomocą insuliny w zastrzykach. Dla pacjentów nadzieją jest lek podawany w formie tabletek, jednak do tej pory nie udawało się uzyskać jego wystarczającej skuteczności.

Naukowcy kanadyjscy pracujący nad stworzeniem insuliny w tabletkach dokonali jednak przełomowego odkrycia. Najnowsza z przygotowanych przez nich wersji leku wchłania się z organizmach gryzoni w taki sam sposób, jak ta podawana jako iniekcje.

Sprawdź też: Insulina w mleku od krowy. Nadchodzi przełom w produkcji leku

– Nawet po upływie dwóch godzin od podania nie stwierdziliśmy obecności insuliny w żołądkach szczurów, które badaliśmy – mówi główny autor badania Yigong Guo. – W całości znalazła się ona w wątrobie, co stanowi idealny cel dla insuliny. To właśnie chcieliśmy uzyskać.

W poprzednich próbach większość insuliny gromadziła się w żołądku, jednak badacze nie ustawali w poszukiwaniach. Podawanie leku w formie zastrzyków, które diabetycy muszą wykonywać 3-4 razy dziennie, to uciążliwość, która nie stanowi ułatwienia terapii. Jest nim natomiast nowa tabletka.

Zobacz także:

Jak działa insulina w pigułce?

W ramach nowatorskiego rozwiązania pigułka z insuliną nie jest połykana, tylko rozpuszcza się w jamie ustnej. Umieszczenie jej między dziąsłami a policzkiem sprawia, że związek czynny zostaje wchłonięty przez błonę śluzową bez jego rozpadu po drodze do wątroby.

– W przypadku wstrzykiwanej insuliny zazwyczaj potrzebujemy 100 IU na każde podanie. Inne tabletki, które są połykane i wędrują do żołądka, mogą wymagać dawki 500 IU insuliny, która w większości jest tracona – wyjaśnia Yigong Guo. – To właśnie główny problem, który próbujemy obejść.

Doustne tabletki z insuliną, nad którymi pracuje się na świecie, uwalniają lek powoli w ciągu 2-4 godzin, podczas gdy forma wstrzykiwana może zostać w pełni uwolniona na przestrzeni 30-120 minut. Nowa formuła leku, która wykorzystuje nanocząsteczki, zachowuje się w ustroju podobnie do szybko działających iniekcji: wchłania się po pół godzinie i może działać przez 2-4 godziny.

Czytaj także: Chcesz zapobiec rozwojowi cukrzycy? Więcej się ruszaj. Rób tyle kroków dziennie, a obniżysz ryzyko prawie o połowę. Jaki dystans pokonać?

Farmaceutyk musi jeszcze przejść badania na ludziach, co zajmie nieco czasu. Autorzy wynalazku przekonują jednak, że jego wprowadzenie będzie korzyścią nie tylko dla cukrzyków, ale także dla środowiska, które jest zaśmiecane strzykawkami i igłami. Liczą też na to, że nowa technologia pomoże obniżyć koszty dawek insuliny dla pacjentów.

Polecamy także:

Cukier pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia