Sfałszowany Ozempic w aptekach! GIF zabezpieczył co najmniej 1,5 tys. opakowań. Pochodzą m.in. z Niemiec. Podano numery seryjne

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega przed podróbkami leku Ozempic, z których część trafiła do obrotu. Wycofanie wskazanych partii produktu leczniczego z semaglutydem i zakaz wprowadzania kolejnych dotyczy co najmniej 1,5 tys. opakowań tego środka. To cios dla pacjentów, bo na lek jest ogromne zapotrzebowanie i ciągle brakuje go w aptekach.
Lek Ozempic wyjęty z opakowania
Ozempic to lek we wstrzykiwaczu podawany samodzielnie przez pacjenta raz na tydzień. imyskin/Getty Images

Spis treści

Sfałszowany Ozempic – ostrzeżenie GIF

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał ostrzeżenie przed sfałszowanym lekiem Ozempic. Zgodnie z decyzją z dnia 2023-10-12, numer sprawy NSF.544.20.2023, produkt farmaceutyczny jest wycofywany w obrotu i obowiązuje zakaz wprowadzania kolejnych serii. Ma to związek z jego sfałszowaniem. Przed podróbkami leków na cukrzycę i odchudzanie GIF ostrzegał w sierpniu 2023 r.

Czytaj: Sfałszowany lek na cukrzycę. GIF udostępnił zdjęcie podróbki

Wycofany z obrotu produkt leczniczy to opakowania o takim samym numerze seryjnym (SN):

  • nazwa – Ozempic 1 mg, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (3 wstrzykiwacze po 3 ml plus 12 igieł),
  • numer serii – MP5E511,
  • termin ważności – 07/2025,
  • numer seryjny opakowania (SN) – 1946483405690,
  • podmiot odpowiedzialny – Novo Nordisk A/S z siedzibą w Danii.

Zakaz wprowadzania do obrotu produktu leczniczego również dotyczy opakowań o konkretnym numerach seryjnych (SN):

  • nazwa – Ozempic 1 mg, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (3 wstrzykiwacze po 3 ml plus 12 igieł),
  • numer serii – MP5E511, termin ważności: 07/2025, (SN): 1946483405690,
  • numer serii – NP5G866, termin ważności: 12/2025, (SN): 1946483405690,
  • numer serii – NP5G866, termin ważności: 12/2025, (SN): 1031002838555,
  • podmiot odpowiedzialny – Novo Nordisk A/S z siedzibą w Danii.

Decyzja GIF obowiązuje od momentu ogłoszenia na terenie całego kraju.

Zobacz: Leczenie cukrzycy m.in. semaglutydem może skończyć się śmiercią

Skąd wzięły się podróbki leku na cukrzycę?

Podróbki popularnego leku na cukrzycę z semaglutydem trafiły do Polski z zagranicy. Opakowania z dwóch serii (MP5E511 i NP5G866), które zidentyfikowano jako sfałszowane, znajdowały się w legalnym łańcuchu dostaw w Wielkiej Brytanii i Niemczech. Informacje o tym wpłynęły do Głównego Inspektoratu Leków 5 i 10 października 2023 r.

Fakt podrobienia opakowań Ozempiku, potwierdzony przez firmę Novo Nordisk, rozpoznano na podstawie identycznych numerów seryjnych. Dotyczyło to 200 opakowań leku, które natychmiast wycofano w obrotu w polskich aptekach.

Natomiast 1300 opakowań o identycznym numerze seryjnym z niemieckimi etykietami, oraz kolejna seria, której wielkości nie podano, nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu i już do niego nie trafią.

Podrobiony lek, co do którego brak jest potwierdzenia faktycznego składu i wpływu na działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne, to bezpośrednie i realne zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów. Decyzja zabezpiecza ich przed możliwością zażycia leku.

Braki leków z semaglutydem dla pacjentów

Lek Ozempic zawiera semaglutyd, nowoczesną substancję stosowaną w leczeniu cukrzycy typu 2, która jest też stosowane poza wskazaniami na odchudzanie. Jest więc poszukiwany również na tzw. czarnym rynku w różnych krajach świata. W Polsce ma bardzo niską dostępność w i wciąż brakuje go w aptekach. Aktualnie Ozempic znalazł się na nowej liście antywywozowej, która obowiązuje od 12 października 2023 r.

Zobacz: Tych leków może zabraknąć w październiku, wśród nich środki na cukrzycę i przeciwbólowe

Towarem deficytowym jest inny lek z semaglutydem o nazwie Wegovy, a także niedostępny jeszcze w Polsce, choć dopuszczony do stosowania w UE tirzepatyd w postaci leku Mounjaro. Wszystkie podawane są podskórnie za pomocą wstrzykiwacza, który stosuje się raz w tygodniu.

Źródło: Decyzja wycofująca z dnia 2023-10-12 numer sprawy NSF.544.20.2023 Rejestr Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia