Sfałszowane leki. GIF ostrzega: nie kupuj ich na „czarnym rynku”. Pacjenci stosują je na cukrzycę i odchudzanie

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Fałszywe leki zalewają rynki, a te na cukrzycę i odchudzanie są podrabiane najczęściej. Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega przez zagrożeniami związanymi z ich stosowaniem. Nielegalne produkty mają nieznany skład i często zawierają toksyny!
Otyła kobieta podczas pomiarów obwodów ciała u lekarza
Leczenie cukrzycy i otyłości musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Samodzielne stosowanie leków wątpliwej jakości to zagrożenie dla zdrowia i życia! peakSTOCK/Getty Images

Spis treści

Sfałszowane leki na cukrzycę i odchudzanie

Brakuje nowoczesnych leków na cukrzycę typu 2, które w wielu krajach są nadużywane przez pacjentów stosowane w celu odchudzania. W Polsce do niedawna było to możliwe m.in. za sprawą zdalnych recept. Proceder wydawania e-recept ograniczono dzięki odpowiednim przepisom, jednak skutkiem niedoborów jest pojawienie się na rynku podróbek leków.

Przed sfałszowanymi lekami zawierającymi analogi GLP-1 za monitem Światowej Organizacji Zdrowia ostrzega GIF. Jak podaje Główny Inspektor Farmaceutyczny w komunikacie z 2 sierpnia 2023 r, analogi glukagonopodbnego peptydu-1 naśladują działanie hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi. Prowadzi to do obniżenia glikemii i masy ciała.

Sprawdź także: Leki na cukrzycę powodują raka? Zbadano, które zwiększają ryzyko, a które działają ochronnie

– Wszystkie produkty lecznicze zawierające GLP-1, które zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Polski, są dostępne wyłącznie na podstawie recepty. Mogą one być legalnie nabywane wyłącznie w aptekach stacjonarnych i nie mogą być przedmiotem sprzedaży wysyłkowej – przypomina GIF.

Czytaj też:

GIF ostrzega: nieznany skład i zanieczyszczenia w podróbach leków

Zgłoszenia o fałszowaniu produktów leczniczych przeciw cukrzycy zawierających analogi GLP-1 są coraz częstsze na całym świecie. Podróbki oferuje się głównie poza legalnym łańcuchem dystrybucji, np. w mediach społecznościowych. Są tam dostępne bez recepty.

Tymczasem kupowanie leków z nieuprawnionych źródeł, zwłaszcza takich, jak Internet, to wysokie ryzyko zdrowotne. Wynika to z nieznanego składu takich wyrobów, przez co ich jakość i bezpieczeństwo stosowania to kwestie wątpliwe.

Sprawdź też: Myśli samobójcze i samokaleczenia po lekach na cukrzycę i odchudzanie

Fałszywki mogą być nie tylko nieskuteczne, ale też szkodliwe, powodując reakcje toksyczne. Należy więc wystrzegać się zakupu leków z nielegalnego łańcucha dystrybucji. Nie są one dopuszczone do obrotu ani objęte odpowiednią kontrolą przez organy nadzoru farmaceutycznego.

W przypadku podrabianych leków wiele do życzenia często pozostawia też ich produkcja, która jest prowadzona przez niewykwalifikowany personel w nieodpowiednich warunkach. Środki takie mogą być skażone zanieczyszczeniami i drobnoustrojami.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia